Data publikacji:

W czym moczyć spuchniętą stopę?

Opuchlizna na stopach może pojawić się z wielu przyczyn, w tym chorobowych. Z tego powodu warto przede wszystkim skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem pierwszego kontaktu. Bardzo często wystarczające będą domowe sposoby na obrzęki, zmiana stylu życia i stosowanie suplementów, które będą zapobiegać pojawianiu się tego typu dolegliwości. Obrzęki mogą mieć też związek z ukąszeniami. Dowiedz się, jak się pozbyć opuchlizny w stopie i w czym moczyć spuchniętą stopę?
w czym moczyć spuchniętą stopę

Jak się pozbyć opuchlizny w stopie?

Pojawienie się opuchlizny na stopach to zazwyczaj uciążliwa sytuacja. Osoba, której puchną stopy, przede wszystkim ma problem z założeniem obuwia. Dotychczasowa numeracja butów będzie nieodpowiednia. Nie da się wcisnąć stóp w zbyt małe buty, przez co konieczne będzie nabycie butów większych nawet o rozmiar. Może też występować potrzeba nabywania obuwia medycznego lub dedykowanego dla szerokich stóp. Co gorsza, opuchlizna może wywoływać ból i ciężkość nóg. Człowiek nie czuje się z tym komfortowo. Typowy sposób na walkę z obrzękami na nogach to używanie soli dedykowanej dla obrzękniętych stóp. Dosypuje się ją w dawce rekomendowanej przez producenta do pojemnika z wodą, do którego wkłada się stopy na kilkanaście minut. Znakomicie sprawdza się sól Epsom.
Jeśli dana osoba ma pewność, że nie jest poważnie chora, a opuchlizna ma związek na przykład z upałem, siedzącym trybem życia lub ukąszeniem przez owada, to może stosować okłady z octu na opuchniętą nogę. Najlepiej jest jednak moczyć stopy przez minimum 15 -20 minut w letniej wodzie z dodatkiem octu (może to być ocet jabłkowy).
Można również stosować żele (na przykład zawierające wyciąg z kasztanowca) i preparaty chłodzące w sprayu, które doraźnie zmniejszają opuchliznę. Są bardzo wygodne w użytkowaniu — wystarczy mini spryskiwać co jakiś czas opuchnięte stopy. Zapach takich środków zazwyczaj jest dość neutralny, przez co można dyskretnie z nich korzystać nawet w pracy.

Skuteczny lek na obrzęki nóg

Mniej znany ocet żywokostowy ma wszechstronne prozdrowotne zastosowanie — skutecznie likwiduje opuchlizny. Do miski z wodą wystarczy dodać niewielką ilość tego octu. Terapia naturalna wymagać będzie systematyczności, ale można od razu poczuć ulgę. Może to być ocet żywokostowy robiony przez zielarzy lub produkt fabryczny. Można też samodzielnie przygotować preparat.
Ze znanych środków farmakologicznych warto brać pod uwagę leki i suplementy diety zawierające w swoim składzie ruszczyk kolczysty lub diosminę. Opuchlizna może być pierwszym symptomem żylaków. Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich powstania.
Jeśli obrzęk ma związek z limfą, można zaopatrzyć się w urządzenie o nazwie Vitafon. Taką terapię bez problemu można stosować samodzielnie w domu. Produkt faktycznie bardzo dobrze zwalcza obrzęki. W zależności od indywidualnych potrzeb Vitafon można stosować przez 2 - 3 tygodnie, aż znikną obrzęki, a następnie terapię powtórzyć za 3 miesiące. Jest kilka wersji Vitafonu, ale do zabiegów na stopach wystarczą te, które w zestawie mają 2 słuchawki. Terapia stosowana na większych obszarach ciała może wymagać więcej słuchawek, ale wówczas urządzenie będzie droższe w zakupie. Vitafon zyskał sławę, gdyż za jego pomocą można zwalczyć trudne dolegliwości typu ostroga piętowa. Może wspomagać leczenie wielu jednostek chorobowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.