Data publikacji:

Thigh-gap. Cała prawda o przerwie między nogami.

Thigh gap to marzenie niejednej kobiety. Kojarzy się z piękną figurą oraz smukłymi nogami. Brak przerwy między udami często wpędza kobietę w niską samoocenę, kompleksy i brak akceptacji swojego ciała. Uda to odwieczny problem większości kobiet i wiele z nich ciężko pracuje, aby uzyskać między nimi upragniony odstęp. Nie wiesz, czym jest thigh gap? A może zastanawiasz się, czy istnieje skuteczny i zdrowy sposób na jego uzyskanie? Z tego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę jest thigh gap oraz czy możliwe jest jego osiągnięcie!

jak przestac palic

Thigh gap - co to jest?

Thigh gap to przerwa między udami, która pojawia się, gdy kobieta stoi z wyprostowanymi nogami i złączonymi stopami oraz kolanami. Jest ona wynikiem mieszanki predyspozycji genetycznych, składu ciała i struktury kości. Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy masz przerwę między udami, nie jest masa ciała, zdrowa dieta czy trening siłowy - to szerokość bioder. Osoby z szerszymi kośćmi biodrowymi częściej mają naturalną przerwę w udach niż osoby z wąskimi biodrami. Uda to problematyczne miejsce dla większości kobiet, ponieważ to właśnie tam gromadzi się zazwyczaj więcej tkanki tłuszczowej niż w innych partiach ciała. Jej pozbycie się jest trudne i wiąże się z odchudzaniem oraz treningami. Uda to miejsce, z którego często w ostatniej kolejności organizm pozbywa się tłuszczu.

Thigh gap - czy każdy może go mieć?

Występowanie przerwy między udami jest spowodowane głównie genetyką - w wielkiej mierze zależy ona od szerokości bioder i długości głowy kości udowej. Nawet naturalnie szczupłe osoby mogą nie mieć odstępu między udami. U większości ludzi biodra ustawione są zbyt blisko siebie, aby mogła występować luka między udami. Dodatkowo nie mamy też wpływu na to, gdzie nasz organizm w naturalny sposób przechowuje tłuszcz. Oznacza to, że pomimo zachowywania zdrowej diety i ćwiczeń, osiągnięcie thigh gap nie zawsze będzie możliwe. Jeśli masz wąsko rozstawione biodra, żadna restrykcyjna dieta lub ilość ćwiczeń w magiczny sposób nie da ci szczeliny między udami.

Radykalne próby utraty tkanki tłuszczowej do tego stopnia, że powstałaby przerwa między udami, mogą być wręcz niebezpieczne, zwłaszcza jeśli organizm nie jest do tego naturalnie predysponowany. Jeśli masz wąskie biodra i kości skierowane do wewnątrz, przerwa między udami jest praktycznie nieosiągalna. Jeśli twoje biodra są szersze, możesz mieć rozstęp między udami, niezależnie od rozmiaru i wagi. Żadna dieta ani ćwiczenia nie zmienią struktury i rozstawienia kości. Osiągnięcie przerwy między udami może być niemożliwe szczególnie dla kobiet o figurze gruszki, ponieważ charakterystyczna jest dla nich dysproporcja między szerokim dołem a wąską górą ciała. Szerokie i pełne biodra oraz uda, nisko umiejscowiona talia i niezbyt długie nogi sprawiają, że uzyskanie przerwy między udam jest niemalże niemożliwe.

Czy można wyćwiczyć thigh gap?

Jeśli masz odpowiednie predyspozycje genetyczne, thigh gap możesz uzyskać, stosując zdrową dietę oraz wprowadzając do swojego trybu życia odpowiednie treningi. Najlepsze ćwiczenia na przerwę między udami powinny łączyć elementy treningu cardio z treningiem siłowym - aby zarówno wyszczuplić uda, jak i wzmocnić mięśnie nóg. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w domu, aby wysmuklić wewnętrzną część ud?

  • Przysiady „sumo” - to ćwiczenie działa nie tylko na uda, ale także na pośladki. Możesz wykonywać je z obciążeniem lub bez. Nogi powinny być rozstawione szerzej niż szerokość barków, a stopy skierowane na zewnątrz. Przysiad powinien być głęboki, a uda ustawione równolegle do podłogi.
  • Wykroki - możesz wykonywać je zarówno w przód, w tył i na boki. Plecy trzymaj w pozycji prostej, a ręce oprzyj na biodrach. Wykonuj szerokie wykroki, przenosząc cały ciężar ciała na jedną nogę.
  • Unoszenie nóg w pozycji leżącej - ćwiczenia w pozycji leżącej mniej obciążają stawy i nie powodują dużego przyrostu mięśni. Leżąc na boku ze złączonymi nogami, przełóż spodnią nogę przed nogę wierzchnią. Następnie powoli podnoś do góry i opuszczaj spodnią nogę.
Autor: Patrycja Hendzel