Data publikacji:

Tejpy na palce – jak stosować? Jak założyć tejpy na palce?

W obecnych czasach postęp w dziedzinie medycyny, kosmetologii oraz fizjoterapii jest wyjątkowo dynamiczny, dlatego nikogo nie dziwią już coraz nowsze sposoby na radzenie sobie z problemami mięśniowymi, które nierzadko związane są także z bólem określonej części ciała człowieka.
Tejpy na palce – jak stosować? Jak założyć tejpy na palce?
Niezwykle ważną częścią ciała człowieka są palce – zarówno te na dłoniach, jak i na stopach. Palce dłoni pozwalają na swobodne i wygodne chwytanie, a z kolei palce na stopach odpowiadają za utrzymanie stabilnej postawy oraz umożliwiają chodzenie.
Palce narażone są na wiele różnych urazów, dlatego w przypadku kontuzji niezbędne jest ich szybkie doprowadzenie do jak najlepszego stanu. Jedną z nowych metod, z której korzystają lekarze oraz fizjoterapeuci, jest przyklejanie tejpów na różne części ciała. Taping to stosunkowo nowa metoda, która dzięki swoim efektom szybko zyskała dynamicznie rosnące grono zwolenników.
Tejpy przyklejone na barki, kolana, kostki oraz inne części ciała to powszechny widok, który z łatwością zobaczyć można, zwracając uwagę na sportowców, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich miłośników aktywności fizycznej.
Widok siatkarzy z oklejonymi palcami to również częsty obraz, szczególnie dla osób, które ponadprzeciętnie interesują się tym rodzajem sportu. To, co gracze siatkówki mają przyklejone na swoje palce na dłoniach, to nic innego, jak wspomniane wcześniej tejpy.
Chociaż siatkówka określana jest jako sport bezdotykowy, to nie wyklucza powstawania urazów oraz kontuzji, które dotyczą kończyn dolnych oraz górnych, a w szczególności dłoni. Stłuczone lub obite palce znacząco utrudniają grę, a w skrajnych warunkach mogą ją całkowicie uniemożliwi
. Nie dziwi więc fakt, że siatkarze ze szczególną dbałością ochraniają swoje palce przed urazami.

Tejpy – czy warto przyklejać je na swoje ciało?

Stosowanie taśm na ciało to jeden z nowszych sposobów na radzenie sobie z bólem lub wspomaganie szeroko prowadzonej fizjoterapii. Taping wykazuje dużą skuteczność w działaniu, dzięki czemu w zawrotnym tempie zyskał na popularności i jest obecnie powszechnie stosowany, nie tylko wśród profesjonalnych sportowców.

Tejpy na palce u nóg – kiedy stosować taping podologiczny?

Taping podologiczny, jak wskazuje nazwa, odnosi się do przyklejania taśm do palców na stopach. Przyklejanie taśm na stopy to jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie z bólem. Taping podologiczny polega na odpowiednim przyklejeniu taśm do wybranego obszaru ciała, którym w tym przypadku są palce na stopach. Przyklejenie taśm pozwala na uaktywnienie wybranych mięśni kończyn dolnych.
Palce na stopach mogą boleć z wielu różnych powodów. Jednym z obecnie najpopularniejszych jest noszenie źle dopasowanego obuwia, które doprowadza do opadania stawu skokowego, a to z kolei do rozchodzenia kości śródstopia. W następstwie dojść może do skrócenia się ścięgien oraz mięśni, które utrzymują palce we właściwej pozycji.
Kiedy warto zdecydować się na przyklejenie taśm na palce u stóp? To pytanie zadaje sobie wiele osób, dlatego warto wiedzie
, co może być przesłanką do leczenia:
  • stan zapalny tzw. torebki maziowej, czyli stawu podstawnego palucha;
  • konieczność korekty palców, szczególnie w przypadku pojawienia się palca młotkowego, krogulczego, palucha koślawego lub sztywnego;
  • ostroga piętowa;
  • widoczne zmiany stawów, które deformują stopę (np. haluksy);
  • niedowład;
  • zapalenie nerwów;
  • ścięgno Achillesa;
  • obrzęk limfatyczny;
  • poważne naderwanie włókien mięśniowych;
  • w przypadku pojawienia się stanów pooperacyjnych.
Tejpy na palce często można także nakleić jako sposób na profilaktykę i zabezpieczenie palców przed możliwymi kontuzjami. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby, które profesjonalnie lub amatorsko zajmują się sportem, np. biegacze, piłkarze, osoby intensywnie chodzące oraz inni, którym zależy na bezpieczeństwie i komforcie swoich stóp.

Tejpy na palce – siatkówka. Dlaczego siatkarze często oklejają sobie palce?

Siatkówka to gra, podczas której na kontuzje narażone są szczególnie palce dłoni. Zaklejone plastrami palce to częsty widok na boisku do siatkówki. Wielu profesjonalnych graczy decyduje się na takie posunięcie, ponieważ zapewnia im to komfort oraz bezpieczeństwo.
Tejpy na place to sztywne i nierozciągliwe taśmy, które mogą skutecznie unieruchomić staw lub znacząco ograniczyć wykonywane przez niego ruchy. Palce, do których zostały przyklejone taśmy, znacznie szybciej się regenerują, dlatego leczenie urazów przebiega znacznie szybciej.
Palce tych sportowców, którzy często grają w siatkówkę, są narażone na kontuzje takie jak wybicie palca lub zwichnięcie jednego ze stawów paliczkowych. Palce, które przed grą zostały oklejone taśmami w odpowiedni sposób, mają znacznie lepszą ochronę przed powstaniem ewentualnych urazów. Dobrze przyklejone taśmy nie ograniczają swobody ruchu, dlatego wiele osób korzysta z nich także po przebytej kontuzji. W takiej sytuacji tejpy stosowane są profilaktycznie, ponieważ pomagają one usztywnić staw oraz zwiększają ochronę przed kolejnymi urazami.
Dodatkowo, tejpy na palcach siatkarzy pozwalają im także na szybszy powrót do formy, ponieważ stanowią ważny element fizjoterapii. Tejpy na palcach znacząco poprawiają komfort gry. Oprócz oczywistych zalet tejpy na palcach mają także ukryte cechy. Dobrze przyklejone taśmy to zabezpieczenie dla skóry, która często pęka podczas wykonywania ataków, a także zmniejsza ryzyko powstawania ran pod paznokciami, które są częstym rezultatem przyjmowania piłki sposobem górnym.
Zdjęcie: cavanimages/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo