Data publikacji:

Czym jest taping? Działanie i wskazania

Podczas transmisji wydarzeń sportowych nie raz można zauważyć sportowców, którzy mają na swoim ciele kolorowe taśmy. Również amatorzy coraz częściej przyklejają je na swoje ciało. Wciąż jednak niewiele osób wie, czym właściwie są owe taśmy i jak ich używać. W tym artykule odkryjemy przed wami tajemnice tapingu. Odpowiemy na pytania, czym jest taping, czy kolory taśm mają znaczenie, czy taping można przyklejać samodzielnie i kiedy go właściwie używać. Jeśli więc na co dzień uprawiacie sport lub po prostu jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury!
taping

Czym jest taping?

Taping to zabieg przyklejania różnych plastrów na bolące części ciała. Plastrowanie może obejmować zarówno twarz, jak i barki, łydki, plecy, nadgarstki czy kolana. Źródła tapingu należy szukać w Japonii - jego prekursorem był japoński kręgarz Kenzo Kase. Metoda ta zyskała popularność dopiero po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. To właśnie tam plastrowanie było powszechnie stosowane przez sportowców. Nie istnieją jednoznaczne badania mówiące o skuteczności tapingu, jednak po plastry sięgają nie tylko zawodowcy, lecz także amatorzy, którzy upatrują w tym wybawienia od bólu mięśni, ale nie tylko. Jak więc właściwie działa taping?

Jak działa taping?

Kinesiotaping, czyli taping dynamiczny, wpływa na mięśnie, stawy oraz układ limfatyczny. Łagodzi dolegliwości bólowe i pomaga w leczeniu schorzeń lub urazów tych struktur. Dobrze naklejona taśma kinezjologiczna powoduje uniesienie naskórka. Efektem tego jest zwiększenie się przestrzeni pomiędzy skórą a mięśniami i powięzią. Taka sytuacja sprzyja lepszej pracy układu limfatycznego - chłonka krąży sprawniej i mamy do czynienia z naturalnym drenażem limfatycznym, który niweluje obrzęki oraz przyspiesza regenerację tkanek.

Dzięki tapingowi zmniejsza się również siła nacisku na rozmieszczone w skórze receptory bólowe, czego rezultatem jest zmniejszenie dolegliwości. Co ciekawe, skóra staje się również mniej wrażliwa na dotyk i zmiany temperatur. Taśmy do tapingu przywracają także właściwe napięcie mięśniowe - niwelują skurcze i poprawiają zakres ruchomości. Dobrze wpływają także na stawy poprzez przywrócenie ich prawidłowych pozycji.

Samodzielne naklejanie taśm do tapingu - czy można?

Taping to technika terapeutyczna - pomaga zniwelować wiele dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że skuteczna będzie tylko wtedy, jeśli taśmy do tapingu będą naklejone prawidłowo. Umieszczenie taśm do tapingu na ciele wymaga wiedzy fizjoterapeutycznej oraz doświadczenia w pracy z tapingiem. Na skuteczność kuracji wpływa wiele czynników, np.:
  • napięcie i długość plastra do tapingu,
  • kształt,
  • lokalizacja taśmy w stosunku do newralgicznego miejsca,
  • pofałdowanie skóry.
Taśmy do tapingu wykorzystywane są do różnych celów. Niektóre mają stabilizować, a inne korygować lub poprawiać przepływ płynu tkankowego. Osoby bez właściwego szkolenia, wiedzy i doświadczenia nie powinny więc samodzielnie przyklejać taśm do tapingu, ponieważ nie przyniesie to rezultatów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce specjalistów.

Czy kolory taśm do tapingu mają znaczenie?

Na rynku możemy znaleźć taśmy do tapingu w przeróżnych kolorach. Najbardziej popularne są te czarne, niebieskie czy też różowe. Czasem można też spotkać plastry zielone bądź żółte. Okazuje się jednak, że kolory taśm nie mają żadnego znaczenia i nie decydują o ich właściwościach terapeutycznych. Działanie plastrów do tapingu jest takie samo niezależnie od koloru.

Taping na kolano

Kolano to jeden ze stawów, który często ulega kontuzjom. Narażamy je na niebezpieczeństwa nie tylko podczas uprawiania sportu, lecz także w trakcie wykonywania codziennych czynności. Taping na kolano to powszechnie stosowana metoda terapeutyczna i może być wykorzystywana w wielu przypadkach. Plastry przyklejane są w celu:
  • redukcji obrzęku kolana,
  • stabilizacji stawu kolanowego,
  • stabilizacji rzepki.
Jeśli czujesz dolegliwości ze strony stawów kolanowych i myślisz, że taping kolana będzie dobrym rozwiązaniem, koniecznie udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty.

Taping nadgarstka

Taping dobrze sprawdza się w leczeniu schorzeń nadgarstków - w tym bardzo popularnego zespołu cieśni nadgarstka. Plastry często stanowią uzupełnienie rehabilitacji i są stosowane pomiędzy wizytami u fizjoterapeutów. Taping nadgarstka pomaga zniwelować dolegliwości bólowe, a także wpływa na stabilizację stawu i pomaga w walce z uciskiem nerwu pośrodkowego, czyli przyczyną powstawania zespołu cieśni nadgarstka.

Taping - cena

Taping to tania metoda leczenia bólu i schorzeń mięśni oraz stawów. W tym przypadku same taśmy kosztują kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Najwięcej zaś płacimy za wiedzę i doświadczenie specjalisty, który prawidłowo naklei taśmy na nasze ciało.

Plastry do tapingu nie są drogie, a ich ceny zaczynają się już od około 18 zł za rolkę o wymiarach 5 cm x 5 m. Warto jednak wiedzieć, że w procesie długotrwałej terapii możemy potrzebować więcej taśm do tapingu. Ponadto do leczenia musimy również doliczyć koszty konsultacji ze specjalistami - jedna wizyta u fizjoterapeuty to około 150-300 zł w zależności od zakresu usług.

Według wielu osób taping stanowi skuteczną metodę leczenia wielu schorzeń. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle kręgosłupa bądź stawów, a jeszcze nie korzystałeś z tapingu, koniecznie umów się na wizytę do fizjoterapeuty. Być może plastry, naklejane na skórę, będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że taping utrzymuje się na ciele nawet do 10 dni, dlatego też można pozwolić sobie na dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami u specjalistów. Skorzystaj z możliwości tapingu i ciesz się aktywnym życiem bez bólu!
Autorka: Olga Sadowska