Data publikacji:

Taniec brzucha – efekty, nauka dla początkujących

Niejednokrotnie widziałaś go na filmach, marząc, by się go nauczyć. Taniec brzucha to rodzaj tańca wywodzący się z Bliskiego Wschodu. Poza tym, że jest zmysłowym i miłym dla oka widowiskiem, może być również świetną aktywnością fizyczną. Jak się go nauczyć? Dlaczego warto trenować taniec brzucha? Efekty oraz zabawa, która mu towarzyszy na pewno cię do tego zachęcą!
taniec brzucha

Taniec brzucha dla początkujących

Taniec brzucha, który znasz (zwany również „belly dance”) polega na okrężnych ruchach bioder oraz talii. Ma pochodzenie arabskie i pojawił się na początku XX wieku.

Historia jednak dowodzi, że pierwsze tańce, w których główną rolę odgrywały biodra, pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Tuż przed tym, jak belly dance zdobył popularność w krajach arabskich, pojawił się w Afryce Północnej. Zastanawiasz się jak poprawnie wykonać taniec brzucha? Sprawdź!

Ciekawostką jest to, że pierwotne przeznaczenie tańca brzucha miało niewiele wspólnego z rozrywką. Podejrzewa się, że początkowo był praktykowany podczas porodów – kręcenie biodrami miało… minimalizować skurcze.

Warto dodać, że początkowo taniec brzucha był wykonywany (i oglądany!) tylko i wyłącznie przez kobiety.

Taniec brzucha – jak zacząć? Poznaj jego rodzaje!

Możesz być zdziwiona, ale odmian tańca brzucha istnieją dziesiątki. W zależności od kraju, w którym zyskiwał popularność, powstawały coraz nowsze kombinacje.

I tak, można wyróżnić np. klasyczny taniec egipski najbardziej zgodny z pierwowzorem, taniec turecki czy megedance tańczony przede wszystkim podczas konkursów.

Który taniec brzucha dla początkujących będzie najlepszy? Polecamy skupić się na klasyce, a więc na odmianie egipskiej. Opanowując ten typ tańca brzucha zyskasz dobrą „bazę”, aby nauczyć się pozostałych odmian.

Taniec brzucha - nauka w domu

Czy aby nauczyć się tańca brzucha trzeba zapisywać się na specjalny kurs? Oczywiście, że nie! W internecie znajdziesz całe mnóstwo wskazówek oraz filmów instruktażowych dla początkujących. Tymczasem, tłumaczymy absolutne podstawy tańca brzucha krok po kroku.

Kółka poziome

Wysuń klatkę piersiową do przodu, po czym przesuń ją w bok, a następnie – na drugi bok. Postaraj się wykonywać płynny ruch okrężny klatki. Dół ciała pozostaw nieruchomy!

Kółka pionowe

Unieś klatkę lekko w górę, a następnie w bok, w dół i do tyłu. Ruch zakończ przeniesieniem klatki na drugi bok.

Kręcenie biodrami

Stań ze złączonymi nogami i wypchnij biodra w przód, a następnie w bok, w tył i drugi bok. Górna część ciała powinna pozostawać nieruchoma. Kręcenie biodrami wykonuj na lekko ugiętych nogach.

Taniec brzucha – efekty

Taniec brzucha to nie tylko uciecha dla oka. To również doskonały trening bioder, klatki piersiowej, brzucha i rąk. Poza doskonałą rozrywką, regularny belly dance zagwarantuje korzyści dla sylwetki i zdrowia.
  • Taniec brzucha pomaga w odchudzaniu – skutecznie spala „boczki” i nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu.
  • Belly dance to przepis na seksowną, zarysowaną talię osy. Spójrz tylko na profesjonalne tancerki!
  • Choć wygląda lekko i zmysłowo, taniec brzucha to naprawdę niezły wycisk! Taniec brzucha podreperuje twoją kondycję i wytrzymałość.
Taniec brzucha może być zarówno doskonałą zabawą, jak i efektywnym treningiem. Co ważne – wcale nie musisz zapisywać się na kurs, aby się go nauczyć. Spróbuj swoich sił w kręceniu biodrami – to nie takie trudne!
Autorka: Joanna Stanuch