Czy wiesz, że pierwiastek kojarzony przede wszystkim z biżuterią znajduje szerokie zastosowanie w medycynie? Srebro koloidalne to produkt, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Dowiedz się, jak działa i jak prawidłowo go stosować.
Srebro koloidalne – działanie
Srebro koloidalne to substancja, którą tworzy srebro połączone z cieczą, najczęściej białkową. Cząsteczki srebra w tej mieszaninie mają nie więcej niż 100 nm, dlatego dostrzegalne są wyłącznie pod mikroskopem. Srebro koloidalne nazywane jest również nanosrebrem.
Nanosrebro od wieków wykorzystywano w celach leczniczych, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Niektórzy sądzą nawet, że srebro koloidalne było pierwowzorem nowoczesnych antybiotyków. Niektóre źródła podają, że podczas epidemii dżumy w XIV wieku, matki podawały dzieciom do ssania srebrne łyżeczki, by zapobiec zakażeniu. W czasach starożytnych, srebrem pokrywano naczynia, by opóźnić proces psucia się żywności.
Srebro koloidalne – zastosowanie. Na co srebro koloidalne?
Dzięki swoim właściwościom, nanosrebro może być wykorzystywane w leczeniu rozmaitych stanów zapalnych. Sięga się po nie najczęściej w celu niwelowania problemów skórnych oraz infekcji oczu.
Nanosrebro można wykorzystać do leczenia:
- trądziku i łojotoku,
- egzemy,
- łuszczycy,
- atopowego zapalenia skóry,
- grzybicy,
- poparzeń, skaleczeń.
Ponadto srebro koloidalne można znaleźć w niektórych lekach przeznaczonych do leczenia górnych dróg oddechowych. Nanosrebro działa bardzo dobrze podczas infekcji gardła. Sprawdza się także do łagodzenia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Czy można pić srebro koloidalne?
Zwolennicy medycyny alternatywnej często zachęcają do spożywania srebra koloidalnego w celu zwiększenia odporności organizmu. Należy jednak wiedzieć, że badania naukowe dotąd nie potwierdziły skuteczności stosowania nanosrebra w ten sposób.
Jak każdy farmaceutyk, srebro koloidalne stosowane w niewłaściwy sposób, może wywoływać nieprzyjemne, a nawet bardzo groźne skutki uboczne. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że nadmiar srebra może odkładać się w organizmie i oddziaływać toksycznie. Srebro nagromadzone w organizmie może prowadzić do srebrzycy – ciężkiej i nieuleczalnej choroby nerek oraz wątroby. Ponadto dolegliwością towarzyszącą srebrzycy może być częściowa lub całkowita utrata wzroku. W związku z tym należy unikać doustnego zażywania nanosrebra bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Jeśli już zdecydujesz się na zażywanie srebra koloidalnego, warto wybierać suplementy w postaci płynów i kropli, w których nanosrebro zostało w odpowiedni sposób rozcieńczone.