Data publikacji:

Sok z granatu: jakie ma właściwości? Jak działa?

Sok z granatu to naturalny sposób na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Ze względu na bogactwo składników mineralnych i swoją skuteczność staje się coraz bardziej popularny. Co potrafi sok z granatu? Jakie ma właściwości? Kto może i powinien go pić, a kto powinien go unikać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.
sok z granatu
Granat to owoc, którego niezwykłe właściwości doceniano już w czasach starożytnych. Był on bowiem uznawany za symbol bogactwa, miłości oraz płodności. Granat swoim wyglądem przypomina nieco jabłko, jednak jego wnętrze pełne jest małych czerwonych pestek. Owoc ma orzeźwiający i słodki, a zarazem lekko cierpki smak. 100 g dostarcza 76 kcal.

Sok z granatu – właściwości

Granat jest źródłem wielu cennych substancji odżywczych i mineralnych, m.in. witamin K, C, A, witamin z grupy B, potasu, miedzi, kwasu foliowego, krzemu, fosforu i jodu. W związku z tym nie będzie specjalnym odkryciem, że sok z granatu ma szereg właściwości leczniczych. Skutecznie chroni on przed rozwojem miażdżycy, ponieważ pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także poziom złego cholesterolu. Pozytywnie wpływa również na kondycję nerek oraz wątroby.
Sok z granatu ma większe działanie antyoksydacyjne niż zielona herbata oraz czerwone wino, dzięki czemu skuteczniej od nich usuwa wolne rodniki, spowalniając tym samym procesy starzenia się organizmu. Ma on znacznie więcej witaminy C niż znajduje się jej w popularnych cytrusach.
Sok z granatu ma również pozytywny wpływ na kondycję cery, sprawiając, że staje się gładsza i bardziej promienna. Poprawia również koloryt, a także jej ukrwienie. Skutecznie usprawnia proces gojenia się blizn powstałych na skutek trądziku.
Substancja ta pomaga również złagodzić napięcie przedmiesiączkowe, a w późniejszych lata życia kobiet również menopauzę.
Dawniej wierzono, że sok z granatu jest afrodyzjakiem. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ ma on realny wpływ na potencję. Pomaga pozbyć się zaburzeń erekcji, pobudzić libido lub zwiększyć przyjemność ze zbliżeń.

Dlaczego warto pić sok z granatu?

Regularne spożywanie soku z granatu pozwoli wzmocnić układ odpornościowy oraz serce, a także uchronić przed niektórymi nowotworami (np. jelita grubego). Może także pomóc na pamięć oraz w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie.

Sok z granatu – dawkowanie. Jak pić?

Chcąc rozpocząć regularne spożywanie soku z granatu, z pewnością zastanawiasz się, ile należy go pić dziennie. Często proponowaną dzienną porcją dla dorosłych jest 40 ml, co daje nam niecały mały kieliszek. Najlepiej jest podzielić ją na dwie tury i pierwszą wypić w godzinach porannych, a drugą – w wieczornych. Najlepiej też jest wypijać sok pół godziny przed planowanym jedzeniem. Jeśli sok w takiej postaci jest dla ciebie za mocny, możesz go rozcieńczyć wodą i dopiero wtedy wypić.
Dzieciom wystarczy podawać około dwie łyżeczki soku dziennie, najlepiej również rano i wieczorem – przed posiłkami.

Sok z granatu – gdzie kupić?

Sok z granatu jest łatwo dostępny w wielu różnych supermarketach, a także w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych aptekach. Jeszcze łatwiej jest go zamówić przez internet. Dobrze jeśli jest w butelce z ciemnego szkła, wtedy łatwiej chronić go przed słońcem.
Kupując sok z granatu, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Najważniejszy jest skład – najlepiej jeśli więc sok z granatu nie zawiera nic więcej oprócz samego owocu. Najlepiej jeśli jest on tłoczony na zimno (a nie był zrobiony z koncentratu). Sok 100% będzie najbardziej skuteczną propozycją, chociaż niestety również najdroższą.
Jeśli nie masz takiego 100% soku z granatów, też nie wszystko jeszcze stracone. Zadbaj o to, aby preparat, który wybierzesz, nie zawierał w swoim składzie konserwantów, dodatku cukru ani zbędnych barwników. Obowiązkowo unikaj też produktów, na których jest napisany „napój” zamiast sok – niestety one często mają już niewiele wspólnego z owocem i znikomą ilość substancji odżywczych.
Zawsze też możesz taki sok przygotować samodzielnie w domu. Najłatwiej będzie go zrobić za pomocą wyciskarki lub sokowirówki. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu w domu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przygotował go za pomocą blendera. Co prawda, będzie on nieco bardziej gęsty i mętny, jednak dodatkowo znajdziesz w nim więcej błonnika.
Żeby sok z granatu nie tracił swoich właściwości, ten kupiony w sklepie należy przechowywać w temperaturze pokojowej, a po otwarciu – w lodówce i spożyć w ciągu 2–3 tygodni. Pamiętaj też, że samodzielnie przygotowany sok najlepiej jest pić bezpośrednio po jego przygotowaniu. Jeśli został Ci nadmiar, schowaj go do lodówki i wypij do 24 godzin.

Sok z granatu – przeciwskazania

Niestety, pomimo swoich wspaniałych właściwości, sok z granatu nie jest wskazany dla wszystkich. Wystrzegać się go powinny osoby, które mają problemy ze strony układu pokarmowego. Chodzi tu przede wszystkim o nadkwaśność, a także chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy. To niestety nie są jedyne ograniczenia. Ze swojej diety sok z granatu powinny wyłączyć wszyscy ci, którzy zmagają się z zapaleniem trzustki. Niestety w każdym z tych przypadków sok ten będzie nasilał objawy chorób.

Sok z granatu a leki

Należy wziąć pod uwagę, że sok z granatu wchodzi w interakcję z lekami, co może przyczynić się do osłabienia działania niektórych substancji czynnych lub wręcz przeciwnie – spotęgować ich działanie. Z czym zatem nie należy łączyć soku z granatu? Sok ten może wzmocnić działanie leków na cholesterol. Nasilające działanie soku z granatu można również zauważyć na leki przeciwzakrzepowe.
Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. On najlepiej będzie wiedzieć, czy sok z granatów jest dla ciebie wskazany i czy nie wchodzi z interakcję z lekami, które przyjmujesz.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus