Data publikacji:

Rwa kulszowa. Objawy, leczenie

Rwa kulszowa to choroba dotycząca dolnej części kręgosłupa. Charakteryzuje się wyjątkowo silnym bólem, który sprawia, że człowiek albo kładzie się do łóżka na dłuższy czas, albo przybiera pozycje, które na chwilę są w stanie zminimalizować cierpienie. W ostrych stanach atak może skończyć się wezwaniem pogotowia ratunkowego. Rwa kulszowa nie przejdzie z dnia na dzień – po zażyciu dużej ilości leków polepszenie samopoczucia jest jedynie pozorne. Sprawdź, co na rwę kulszową stosować. Dowiedz się, jak leczyć rwę kulszową w warunkach domowych i do jakich specjalistów warto się umawiać na konsultacje.
rwa kulszowa

Rwa kulszowa – przyczyny choroby

Główne przyczyny rwy kulszowej to zwyrodnienie kręgosłupa oraz ucisk na korzeń nerwowy lub korzonki nerwowe. Najczęstsze przypadki dotyczą dyskopatii lędźwiowej. Może to być przepuklina (wypadnięcie dysku) lub wypuklina kręgosłupa. Choroba może występować u kobiet w ciąży, co ma związek między innymi ze zwiększeniem masy ciała. Rwa kulszowa może wskazywać na ucisk spowodowany przez guzy nowotworowe. Przyczyną mogą być również choroby zakaźne. Schorzenie może ujawniać się u diabetyków.
Trzeba podkreślić, że do choroby może doprowadzić nadmierny wysiłek fizyczny. Może to dotyczyć dźwigania ponad dopuszczalną normę i zbyt intensywne ćwiczenia siłowe. Tak więc muszą pilnować się osoby pracujące fizycznie, osoby uprawiające sport amatorsko, osoby pracujące z pacjentami leżącymi, a także wszyscy, którzy muszą przenieść ciężkie rzeczy w inne miejsce.
Można powiedzieć, że zdrowa osoba w ogóle nie zastanawia się nad kondycją swojego kręgosłupa. W Polsce zapobieganie chorobom kręgosłupa po prostu „leży”. Ludzie zaczynają interesować się placówkami typu Szkoła Kręgosłupa, gdy zauważają pierwsze dolegliwości w obrębie kręgosłupa. 
Dla przeciętnego człowieka atak rwy kulszowej może być szokiem. Ból jest niemożliwy do zniesienia. Z dnia na dzień człowiek traci sprawność. Co gorsza, wiele osób, które w przeszłości przeszły rwę kulszową, zapomina o tym, że ta choroba lubi powracać. Oczywiście trzeba się do tego powrotu przyczynić. Może to się stać, gdy pacjent zapomni, że nie może dźwigać. Może też tak się stać, gdy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarskich po operacji chirurgicznej i wbrew zakazom wybiera się w długą podróż samochodem.

Rwa kulszowa – objawy

Symptomy wskazujące na rwę kulszową to:
  • silny ból w kręgosłupie lędźwiowym, który promieniuje w kierunku pośladka, do tylnego fragmentu uda, a także do łydki;
  • ból w plecach, który pojawia się nagle i ma charakter ostry;
  • wystąpienie braku czucia w nodze;
  • drętwienie pleców lub uczucie mrowienia w plecach;
  • nietrzymanie moczu;
  • nietrzymanie kału.
  • Może pojawić się objaw opadania stopy. Polega to na tym, że stopa zaczepia się o podłogę czy jakikolwiek inny rodzaj nawierzchni. Jest to sygnał, że trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub poprosić kogokolwiek o przewiezienie do szpitala, w którym znajduje się oddział neurochirurgiczny. Warto podkreślić, że przejazd może być dla pacjenta bardzo bolesny, zwłaszcza gdy pojazd najedzie na dziurę w ulicy.

    Rwa kulszowa. Objawy – gdzie boli?

    Choroba może mieć charakter jednostronny lub dwustronny. Określenie, że rwa kulszowa zwala z nóg, nie jest przesadne. Osoby chore potrafią dosłownie wyć z bólu. Wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W pierwszej fazie ataku choroby pacjent może mieć problem z przemieszczeniem się do WC.
    Na pytanie typu rwa kulszowa – leżeć czy chodzić, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bezpośrednio po ataku trudno jest nakłaniać pacjenta do ruchu. Są osoby, które po prostu nie są w stanie samodzielnie chodzić. Natomiast po ustaniu najgorszych objawów jak najbardziej trzeba się poruszać. Długotrwałe leżenie w łóżku nigdy nie jest dobre. 
    By nie pogorszyć sytuacji, dobrze jest skonsultować ćwiczenia i zabiegi pomagające w powrocie do zdrowia z terapeutą. Może to być fizykoterapeuta, rehabilitant, osteopata czy chiropraktyk. Na uprawianie sportu trzeba nieco poczekać. Objawy rwy kulszowej muszą minąć, a poza tym organizm musi się zregenerować po tak silnym ataku choroby.

    Rwa kulszowa – ile trwa?

    Czas trwania choroby zależy od tego, jak silny jest atak i jakie środki medyczne miały zastosowanie. Lekka postać rwy kulszowej może przejść nawet po kilku dniach. Cięższa postać choroby może wymagać leczenia nawet przez kilka tygodni. Ogólnie uznaje się, że choroba trwa do 6 tygodni, licząc od chwili wystąpienia ataku do pełnego odzyskania zdrowia. 
    Natomiast gdy dojdzie do interwencji neurochirurgicznej, proces ten może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy. By go skrócić, potrzebna jest rehabilitacja. W polskich warunkach na takową zbyt długo trzeba czekać. Dlatego będą niezbędne zabiegi w prywatnych gabinetach lub w komercyjnych szpitalach uzdrowiskowych. Czekanie na termin zabiegów w ramach NFZ jedynie utrudnia powrót do formy sprzed choroby.

    Rwa kulszowa – leczenie

  • Lekka postać choroby pozwala na przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które dostępne są bez recepty.
  • Cięższa postać rwy kulszowej wymagać będzie stosowania leków przepisanych przez lekarza na receptę.
  • W leczeniu choroby pomagają zabiegi w gabinecie osteopaty lub chiropraktyka.
  • Uciążliwe objawy chorobowe może zminimalizować fizykoterapia.
  • Bardzo ciężkie, wręcz alarmowe przypadki z objawem opadającej stopy wymagają pilnej interwencji neurochirurgicznej. Zlekceważenie tego objawu może zagrażać koniecznością poruszania się na wózku inwalidzkim.
  • Rwa kulszowa – leczenie domowe

    Leczenie domowe można praktykować przy lekkim ataku rwy kulszowej. Jeśli objawy nie ustępują po 2–3 dniach, lepiej jest skonsultować się z lekarzem, który może przepisać silniejsze środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a poza tym może skierować pacjenta na badania specjalistyczne, które potwierdzą, że jest to faktycznie rwa kulszowa.
    Osoby ceniące medycynę alternatywną, mogą zastosować urządzenie Vitafon, które wykazuje dobre działanie w walce z niektórymi schorzeniami. Obsługa urządzenia jest prosta, nie wymaga niczyjej pomocy (chyba że faktycznie atak uniemożliwia poruszanie się), nie wymaga żadnego wysiłku, a na dodatek może pomóc w zwalczaniu innych dolegliwości. 
    Leczenie odbywa się za pomocą mikrowibracji. Terapia wibroakustyczna likwiduje ból, a jej największą zaletą jest to, że jest w pełni bezinwazyjna i nie generuje żadnych skutków ubocznych. Przeciwskazania do terapii z wykorzystaniem tego urządzenia to między innymi ciąża, choroby zakaźne i stany gorączkowe. 
    Do wykonywania zabiegu w domu wystarczy najprostszy model Vitafon (minimum 1 para wibrofonów). Bardziej zaawansowane modele są rekomendowane dla osób, które planują wykorzystywać to urządzenie na całym ciele, przez co potrzebują więcej wibrofonów. W praktyce da się pracować z modelem bazowym, ale będzie to wymagać więcej czasu. Vitafon doskonale radzi sobie z dolegliwościami takimi jak ostroga piętowa, dzięki czemu zresztą zasłynął. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.