Data modyfikacji:

Rozciąganie po treningu – jak je przeprowadzić?

Autor: Sylwia Stwora

Rozciąganie po treningu jest równie ważne jak rozgrzewka przed jego rozpoczęcie, niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej, którą właśnie zakończyłaś. Pomaga przywrócić tętno do normalnego poziomu, wspomaga regenerację organizmu, a także rozluźnia mięśnie skurczone i napięte po wzmożonym wysiłku. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stretching po zajęciach sportowych.

Przede wszystkim pamiętaj, aby rozciąganie po treningu przeprowadzać powoli i dokładnie, gdyż zbyt gwałtowne i nieprecyzyjne ruchy mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Stretching powinien mieć formę statyczną, czyli stopniowo rozciągaj mięśnie aż poczujesz opór. W tym momencie należy zatrzymać ruch i po 15-30 sekundach wrócić do pozycji początkowej. Każde ćwiczenie powinnaś powtórzyć kilka razy. Stretching ma trwać co najmniej 5 minut.

Naszą propozycję rozciągania po treningu zacznij od uregulowania oddechu. Wraz z unoszeniem rąk w górę zrób głęboki wdech, zatrzymaj powietrze na kilka sekund, a opuszczając ramiona zrób wydech. Powtórz 3 razy. Następnie spleć ręce z tyłu głowy i delikatnie dociągnij ją jak najbliżej klatki piersiowej. Wytrzymaj 15-30 sekund, podnieś głowę i powtórz ćwiczenie jeszcze 2 razy. Następnie, przyciągnij zgiętą w łokciu lewą rękę do klatki piersiowej tak, aby dłoń znalazła się przy prawym ramieniu. Prawą ręką delikatnie dociśnij ramię. Głowa powinna być skierowana w przeciwnym kierunku niż rozciągana ręka. Wróć do pozycji początkowej i zmień stronę. Spleć ramiona i wyciągnij je jak najdalej przed siebie – głowa między barkami, potem przenieś ramiona w górę i odchyl tułów do tyłu.

Prawą nogę lekko zegnij w kolanie, a stopę lewej wyprostowanej nogi oprzyj o podłoże. Chwyć za palce lewej stopy i staraj się przyciągać je w swoją stronę. Powtórz to samo na drugą nogę. Lewą nogę ugiętą w kolanie odwiedź do tyłu – stopa jak najbliżej pośladka, kolana złączone, biodra lekko wypchnięte do przodu. Zmień nogę. W siadzie prostym, złącz ze sobą nogi i spróbuj zejść tułowiem jak najniżej, tak aby dotknąć głową kolana. Przejdź do klęku przodem. Wyciągnij ramiona jak najdalej przed siebie – tak jakbyś chciała się przed kimś pokłonić. Następnie połóż się na brzuchu. Dłonie ustaw na wysokości ramion. Wyprostuj ręce w łokciach jednocześnie unosząc tułów do góry. Na koniec wstań i robiąc głęboki, ale luźny skłon wykonaj wdech, a wracając w górę – wydech. Potwórz jeszcze 2 razy.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.