Data modyfikacji:

Aikido – dlaczego warto je trenować?

Autor: Sylwia Stwora

Mówi się o nim, że to „sport walki bez walki”, bo faktycznie w aikido nie liczy się wyłącznie siła i szybkość. Większy nacisk kładzie się na dokładność i precyzję. Jednak niezależnie od tego, czy trenuje się go jedynie rekreacyjnie, czy też profesjonalnie, aikido jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrego zdrowia, wysokiej kondycji, a także pomaga w rozwoju osobistym.

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo, jest jednym z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki, który po II Wojnie Światowej zyskał grono sympatyków na całym świecie. Jego pomysłodawcą jest sensei Morihei Ueshiba, a nazwa funkcjonuje od 1942 roku. Aikido w Polsce zaczęło rozwijać się po 1976 roku, a nad całym środowiskiem czuwa Polska Federacja Aikido.

W odróżnieniu od pozostałych form walki, aikido jest pozbawione rywalizacji sportowej, dlatego uprawiający go zawodnicy prezentują swoje umiejętności na pokazach i kursach bez starania się o zdobycie punktów do klasyfikacji. Istotą tego sportu jest oddziaływanie moralne i psychologiczne oraz branie odpowiedzialności za zdrowie i życie innych. Aikido opiera się przede wszystkim na dźwigniach i rzutach w walce wręcz oraz kombinacjach technicznych z użyciem broni, a główna zasada wszelkich poczynań to wykorzystanie energii i ruchu do zmiany kierunku lub neutralizowania i kontrolowania działań atakującego.

Uprawianie aikido wiąże się z wieloma dobroczynnymi korzyściami dla organizmu nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. W przypadku zdrowia, pomaga zadbać o sylwetkę, nadaje ciału elastyczności, poprawia wytrzymałość oraz kondycję. Pod względem psychiki zyskasz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, nabierzesz więcej pewności siebie i rozładujesz stres. Dodatkowo, kobiety umiejętności nabyte w czasie aikido mogą wykorzystać w celu samoobrony, nawet gdy przeciwnik jest od nich dużo silniejszy i większy.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
prezenty choinkowe dla aktywnych święta 2015

Prezenty choinkowe dla aktywnych

2022-11-26
Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas podarunków. Zastanawiasz się, co dać bliskim na Święta? Chcesz trafić w ich gusta? Podpowiadamy, jakie u...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.