Równowaga PEH: czym jest w pielęgnacji włosów?

Mimo pielęgnacji, twoje włosy nadal przypominają siano? Najprawdopodobniej, nie zachowujesz cennej równowagi PEH. Z tego artykułu dowiesz się, co kryje się za tym tajemniczym pojęciem i jak wdrożyć PEH w codzienne, „włosowe” rytuały. Jednak, bez obaw – to wcale nie takie trudne!

Rodzaj włosa, a kosmetyki PEH

Producenci kosmetyków do włosów proponują całe mnóstwo preparatów dedykowanych kosmykom suchym, zniszczonym, cienkim, przetłuszczającym się. Nietrudno pogubić się w gąszczu kosmetyków. Bez wątpienia niemal każda z kobiet przetestowała ich dziesiątki – nieraz okazuje się, że zachwalany przez przyjaciółkę szampon lub odżywka, której używa pół internetu po prostu nie zdają egzaminu. Co jest tego powodem?

Dowiedz się także jak dbać o włosy w prawidłowy sposób?

Problemy z pielęgnacją włosów wynikają bardzo często z wąskiego na nią spojrzenia. Nie tylko włosy mają bowiem znaczenie – kluczowa jest pielęgnacja skóry głowy, a więc miejsca, z którego nowe włosy wyrastają! Co za tym idzie – szampon powinnaś dobierać nie do rodzaju włosów, a do potrzeb twojej skóry głowy.
W takim razie, co z maskami, olejkami, odżywkami? Możesz być zaskoczona – deklaracja producenta, jakim włosom są dedykowane te kosmetyki, również ma poboczne znaczenie. Prymarny jest skład kosmetyku i właściwości poszczególnych substancji, które go tworzą.

Pielęgnacja włosów w zgodzie z równowagą PEH – zacznij od porowatości

Druga po skórze głowy kwestia, która powinna cię zainteresować, to porowatość włosów. To pojęcie powszechnie znane; odnosi się do tego, w jaki sposób ułożone są łuski włosa. Aby kosmyki wyglądały na zdrowe, twoim celem powinno być dążenie do zmniejszenia porowatości.

Jak rozpoznać porowatość włosów?

1. Włosy wysokoporowate

Są łatwe do rozpoznania – suche, szorstkie, określane „sianem”. Mają skłonność do puszenia. Nawet, jeśli skóra głowy przetłuszcza się, końcówki pozostają suche i nastroszone. Łatwo schną po myciu oraz poddają się stylizacji.

2. Włosy niskoporowate

Ideał, do którego dąży większość kobiet. Niskoporowate włosy są lśniące jak tafla, gładkie, zwykle grube. Schną zdecydowanie wolniej i są mniej podatne na układanie. Jeśli skora głowy jest przetłuszczona, są przyklapnięte po całości.

3. Włosy średnioporowate

Połączenie typu 1 i 2, najtrudniejsze do wykrycia. Bywają dni, że włosy średnioporowate układają się doskonale i bez problemu, innym razem wyglądają  na bardzo zniszczone. Ich odpowiednia prezencja, wymaga przetestowania wielu kosmetyków.

Dążenie do włosów niskoporowatych – a więc lśniących i zdrowych – sprowadza się do stosowania zdrowej diety, rezygnacji ze stylizacji na gorąco, regularnego podcinania końcówek oraz rzecz jasna pielęgnacji, opartej na równowadze PEH.

Czym jest równowaga PEH?

PEH to skrót od nazw trzech substancji, których włosy wymagają, aby wyglądać zdrowo i pięknie – protein, emolientów, humektantów. Tylko zachowanie właściwych proporcji pomiędzy tymi komponentami pozwoli ci cieszyć się włosami, o których zawsze marzyłaś. Równowaga PEH to wbrew pozorom bardzo proste substancje, które znajdziesz w różnych kosmetykach – nie mają tu znaczenia ich ceny, opakowania, deklaracje producenta.

  • Proteiny – białka i aminokwasy, będące budulcem włosa. Stosuj je w celu odbudowy zniszczeń. Przykłady to proteiny mleka, jedwabiu, keratyna, elastyna.

  • Emolienty  - ich zadaniem jest natłuszczanie włosa i jego ochrona przed czynnikami mechanicznymi. Zmniejszają puszenie się włosów. Przykładami emolientów są oleje oraz masła, jak również substancje syntetyczne: silikony, parafiny, polimery, niektóre alkohole.

  • Humektanty – to substancje, które nawilżają włosy, zatrzymując w nich wodę. Aby na długo zatrzymały się we włosach, po ich zastosowaniu, należy użyć produktu z emolientami.

Objawy nadmiaru i niedoboru składników PEH

  • Nadmiar protein: suche, sztywne, nastroszone włosy.
  • Niedobór protein: słabe, podatne na złamania włosy, sprawiające wrażenie „gumowych”.
  • Nadmiar emolientów: włosy przyklapnięte i przeciążone.
  • Niedobór emolientow: włosy suche i napuszone.
  • Nadmiar humektantów: spuszone włosy w okresie grzewczym lub na suchym powietrzu.
  • Niedobór humektantów: suche, matowe, niezdrowo wyglądające włosy.

Pielęgnacja włosów PEH – metoda prób i błędów

Niestety, nie istnieje uniwersalny zestaw kosmetyków, który sprawdzi się w przypadku każdych włosów. Jeśli twoje włosy wyglądają źle i chcesz poprawić ich stan, musisz zaopatrzyć się w trzy odżywki lub maski – proteinową, humektantową, emolientową. Myj włosy przez 3 dni mocno oczyszczającym szamponem i za każdym razem nakładaj innego typu odżywkę. Obserwuj, jak zachowują się włosy – po którym produkcie wyglądają najlepiej? W ten sposób możesz oszacować, którego rodzaju substancji brakuje twoim kosmykom. Poza tym – trzymaj się wskazówek podanych powyżej.

Wskazówki przydatne w pielęgnacji PEH

Odpowiednie składniki w kosmetykach zdziałają sporo, jednak jeśli chcesz odmienić oblicze swoich włosów, musisz trzymać się dodatkowych zasad:
  • Używaj dwóch szamponów: jednego, delikatnego  (np. dziecięcego) na co dzień plus mocno oczyszczającego raz w tygodniu. Podczas mycia, skupiaj się głównie na oczyszczaniu skalpu, a nie włosów po długości.

  • 1-2 razy w miesiącu, wykonuj peeling skóry głowy.

  • Używaj wcierek do włosów – to sprzymierzeńcy szybkiego wzrostu zdrowych kosmyków.

  • Jeśli twoje włosy falują lub kręcą się, czesz je tylko na mokro – najlepiej z dodatkiem odżywki.
  • Związuj włosy do snu w luźny kok lub warkocz.
  • Ograniczaj suszarkę, lokówkę, prostownicę. Stawiaj na naturalne metody stylizacji włosów. Możesz wspomóc się stylizatorami, jak guma, żel lub wosk do włosów.

Czy pielęgnujesz włosy zgodnie z zasadą PEH? Jeśli nie, spróbuj wprowadzić zmiany w codziennej, urodowej rutynie. Efekty mogą cię zaskoczyć!