Data modyfikacji:

Rowerek stacjonarny. Efekty na jakie możesz liczyć.

Nie wiesz, jak prawidłowo ćwiczyć na rowerku stacjonarnym? Chcesz poznać efekty treningów na rowerku stacjonarnym? Zapraszamy do lektury!

rowerek stacjonarny

Rowerki treningowe - najważniejsze informacje

  1. Rowerki treningowe – jak ćwiczyć?
  2. Rowerek stacjonarny – efekty
  3. Rowerek – kalorie

Rowerki treningowe – jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – ten trening świetnie sprawdza się w ujędrnianiu ud i pośladków, i oferuje niezwykle skuteczny trening aerobowy. Jednak o czym należy pamiętać ćwicząc na rowerku stacjonarnym?
  • Zacznij od regulacji siedzenia. Twoja noga powinna być niemal całkiem wyprostowana, kiedy pedał znajduje się w najniższym punkcie. Dzięki temu nie będziesz musiał nadwyrężać bioder, aby pedałować. Dodatkowo kolana nie będą ściśnięte, gdy pedał będzie się znajdował w najwyższym punkcie.
  • Następnie przejdź do regulacji kierownicy. Powinieneś trzymać drążek tak, aby ręce znajdowały się na poziomie ramion.
  • Zapoznaj się z wyświetlaczem. Tym sposobem dowiesz się, jakie treningi i poziomy trudności oferuje twój rowerek. Niektóre, bardziej zaawansowane rowery wyposażone są w funkcje, takie jak mierzenie ciśnienia lub mierzenie przebytej odległości w kilometrach. Ważnym wskaźnikiem jest także liczba obrotów na minutę, które wykonujesz.
Tak przygotowany rowerek sprawi, że ćwiczenia będą łatwiejsze w wykonaniu i szybciej zobaczysz efekty treningu.

Rowerek stacjonarny – efekty

Rowerki treningowe świetnie wpływają na polepszenie kondycji całego ciała. Regularne ćwiczenia sprawią, że poprawi się stan twojego serca. Dobrze wytrenowane serce obniża tętno spoczynkowe i to podczas ćwiczeń. Oznacza to, że serce bije rzadziej i jest mniej zestresowane. Obniżeniu ulega także ciśnienie krwi, ponieważ serce pompuje większą objętość krwi przy każdym uderzeniu. Jeśli więc będziesz ćwiczył regularnie, poprawisz swoją wydolność krążeniowo-oddechową. Zniknie zadyszka podczas pokonywania schodów lub szybkiego marszu. Wpływa to na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Poprawę kondycji serca zauważysz już w ciągu pierwszych 3-4 tygodni ćwiczeń.

Oprócz tego ćwiczenia na rowerku stacjonarnym idealnie spisują się podczas ujędrniania nóg, ud, pośladków, ramion, mięśni brzucha, a także pleców. Ważne jest to, że regularne ćwiczenia na rowerku nie powodują znacznego przyrostu tkanki mięśniowej, nawet jeśli ćwiczenia wykonujesz regularnie. Rowerek tego typu oferuje trening cardio, który dobrze wpływa na kondycję całego ciała. To zatem dobry sposób na to, by poprawić ogólny wygląd nóg, ramion i wzmocnić plecy.

Rowerek – kalorie

Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym pomogą ci spalić sporo kalorii i idealnie sprawdzą się w odchudzaniu. Tutaj zasada jest prosta: im wyższa intensywność ćwiczeń, tym więcej kalorii spalisz. Treningi o wysokiej intensywności polegają jednak zazwyczaj na krótkich seriach. Możesz wykonywać na przemian dłuższy trening cardio o niskiej intensywności od 1 do 2 razy w tygodniu i łączyć go z treningiem bardziej intensywnym raz w tygodniu.

Przejdźmy do konkretów – ile kalorii spalisz podczas godziny ćwiczeń na rowerku stacjonarnym?
Trening o średniej intensywności na rowerku stacjonarnym pozwoli ci spalić 413 kcal w ciągu godziny.
Trening o wysokiej intensywności na rowerku stacjonarnym pozwoli ci spalić 620 kcal w ciągu godziny.
Trening o bardzo wysokiej intensywności na rowerku stacjonarnym pozwoli ci spalić 738 kcal w ciągu godziny.
Co to oznacza? Aby zrzucić jeden kilogram, musisz ćwiczyć 1 godzinę na rowerze stacjonarnym około 3 razy w tygodniu.