Data modyfikacji:

Jak dobrać soczewki? Rodzaje soczewek

Często podróżujesz i nie masz problemów z nawracającym zapaleniem spojówek? Spróbuj soczewek miesięcznych, trzymiesięcznych lub nawet rocznych. Soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe polecane są osobom, które mają wrażliwe oczy lub są bardzo aktywne fizycznie. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką soczewkę po prostu zgubią. Chcesz wiedzieć czym kierować się przy wyborze soczewek? Które soczewki są najlepsze? Czy soczewki jednodniowe należy wyrzucić po jednym dniu noszenia? Przeczytaj.

soczewki kontaktowe

Podział soczewek ze względu na czas noszenia zalecany przez producenta:

Soczewki jednodniowe

Jak sama nazwa wskazuje są to soczewki, które nosi się tylko przez jeden dzień. Taki typ soczewek nie wymaga żadnej pielęgnacji, ponieważ po ich zdjęciu należy je po prostu wyrzucić. Nie nadają się już do ponownego założenia. Następnego dnia należy założyć po prostu nowy komplet. 

Soczewki jednodobowe są najbardziej higieniczne spośród wszystkich rodzajów soczewek. Poleca się je szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zamiennikiem okularów. Tego typu soczewki sprawdzą się też u wszystkich, którzy mają skłonność do zapaleń spojówek, cierpią na alergię lub uprawiają sporty wodne. 

Przeczytaj również: Okulary czy soczewki? Co lepsze, co zdrowsze?

To także najlepsze rozwiązanie dla osób, które na codzień noszą soczewki wielorazowe – miesięczne, trzymiesięczne czy półroczne, ale od czasu do czasu chcą pójść na basen czy do sauny, i boją się, że mogą je zgubić lub uszkodzić. W takich sytuacjach wystarczy po prostu zmienić zamienić na jeden dzień swoje dotychczasowe soczewki na te jednorazowe.

Soczewki dwutygodniowe

Takie soczewki są wielorazowego użytku. Można je nosić do 14 dni, ale należy je przez ten czas odpowiednio pielęgnować. Po zdjęciu, trzeba je przetrzymywać w specjalnym płynie i zamkniętym pojemniku. Tylko odpowiednia pielęgnacja soczewek i systematyczna wymiana soczewek na nowe po określonym na opakowaniu czasie gwarantuje zdrowie oczu.

Soczewki miesięczne

To jedne z najbardziej popularnych rodzajów soczewek. Można je nosić przez 30 dni. Należy je przechowywać w specjalnym płynie do soczewek, by nie utraciły swoich właściwości i nie podrażniały oka po założeniu kolejnego dnia. Mogą też dodatkowo wymagać odbiałczania. 

Soczewki roczne

Kiedyś bardzo popularne, obecnie raczej rzadko wybierane. Takie soczewki można nosić przez cały rok, ale trzeba o nie regularnie dbać – czyścić w specjalnym płynie i odbiałczać. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i po prostu nie mają możliwości zabrania ze sobą kilku par nowych soczewek. 

Niestety, takie soczewki mają też swoje wady. Proces ich czyszczenia może niektórym sprawiać nieco kłopotu. Zdarza się, że soczewka zostaje wówczas uszkodzona, co uniemożliwia jej ponowne założenie.  

Podział soczewek ze względu na wskazania do ich noszenia:

Soczewki korekcyjne

Ich zadanie polega na korekcji wad wzroku. Powinny być dobierane indywidualnie, po wcześniejszym badaniu wzroku przez specjalistę. Soczewki sferyczne są przeznaczone do korekcji dalekowzroczności lub krótkowzroczności, a soczewki toryczne pomagają astygmatykom z korekcją ich wady.

  • soczewki dla krótkowidza

Osoby krótkowzroczne dobrze widzą przedmioty, które znajdują się blisko. Mają natomiast problem z widzeniem dalekim. Jednym ze sposobów korekcji tej wady wzroku, jest stosowanie soczewek kontaktowych o minusowej mocy. Są to soczewki, które są wklęsłe w środkowej części i cienkie na brzegach.  Są dostępne zarówno w wersji jednorazowej (soczewki jednodniowe), jak i wielorazowej – tygodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej a nawet rocznej.

  • soczewki dla dalekowidza

Gorsze widzenie z bliska można korygować przez dobranie odpowiednich soczewek korekcyjnych. Osobom z taką wadą wzroku specjaliści proponują soczewki wypukłe, które w środkowej części są grubsze niż na brzegach.

  • soczewki progresywne

Soczewki tego typu umożliwiają widzenie ostre zarówno z daleka, jak i z bliska. Są popularne w szczególności u osób w średnim wieku i u osób starszych, którzy mają trudności z adaptacją do dwuogniskowych szkieł okularowych. 

Soczewki lecznicze

Soczewki terapeutyczne często są stosowane jako nośniki substancji leczniczych, lub jako opatrunki. Ich zadanie polega na dostarczeniu leku miejscowo, prosto do źródła procesu zapalnego lub ochronie oka przed czynnikami zewnętrznymi.

Soczewki estetyczne (kosmetyczne)

Marzysz o oczach w kolorze głębokiego błękitu, kocich oczach czy tęczówce we wzorki? To coś dla ciebie. Soczewki zmieniające kolor oczu są dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie mają wady wzroku. To także dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią z powodu zaćmy i mają z tego powodu kompleksy. Takie soczewki są w stanie zakamuflować niektóre zmiany.

Podział soczewek ze względu na tryb noszenia:

Soczewki dzienne

Można je nosić przez 6-14 godzin w ciągu doby.

Soczewki elastyczne

Nosi się je przez kilka dni bez przerwy. Maksymalna długość noszenia jednej pary jest podana na opakowaniu danego produktu. Zazwyczaj wynosi ona 3-7 dni.

Soczewki ciągłe

Tego typu soczewek nie trzeba zdejmować na noc. Można je nosić bez przerwy nawet do 30 dni.


Podział soczewek ze względu na rodzaj tworzywa:

Soczewki miękkie

Są to soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Cechują się dużą przepuszczalnością tlenu, dobrym uwodnieniem i wysokim komfortem ich noszenia. To najbardziej popularny rodzaj soczewek.

Soczewki twarde

Są wykonywane z materiałów, które dobrze przepuszczają tlen. Wysoka twardość soczewek gwarantuje, że dłużej zatrzymują swoje właściwości i są mniej wrażliwe na uszkodzenia. Niestety, większa twardość wpływa negatywnie na komfort noszenia.