Data modyfikacji:

Jak dobrać soczewki? Rodzaje soczewek

Często podróżujesz i nie masz problemów z nawracającym zapaleniem spojówek? Spróbuj soczewek miesięcznych, trzymiesięcznych lub nawet rocznych. Soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe polecane są osobom, które mają wrażliwe oczy lub są bardzo aktywne fizycznie. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką soczewkę po prostu zgubią. Chcesz wiedzieć czym kierować się przy wyborze soczewek? Które soczewki są najlepsze? Czy soczewki jednodniowe należy wyrzucić po jednym dniu noszenia? Przeczytaj.
jak dobrać soczewki

Jakie są zalety noszenia soczewek kontaktowych?

Znasz zalety użytkowania soczewek kontaktowych? Wiele osób, które choć raz doświadczy, jakie są zalety noszenia soczewek kontaktowych, nie rezygnuje z ich używania. Poznaj zalety szkieł kontaktowych.
  • Wygoda użytkowania – zakładanie i wyjmowanie soczewek jest proste. Oczywiście, kilka pierwszych prób wkładania i wyjmowania soczewki będzie trudne (możesz podrażnić sobie oko i zniechęcić się szybko z powodu pieczenia), ale nie poddawaj się! To, co otrzymasz w zamian za prawidłowo założoną soczewkę, jest bezcenne – zapomnisz o swojej wadzie wzroku, bo nie będziesz czuć, że nosisz ciało obce w oku. A że rodzaje soczewek kontaktowych są różne, to do nauki zakładania i zdejmowania polecamy wybrać soczewki miesięczne. Są one delikatne dla gałki ocznej, a przy tym sporo sztywniejsze niż soczewki jednodniowe, których to nie polecamy zakładać, gdy dopiero uczysz się, jak wkładać i wyjmować różne typy soczewek.
  • Komfortowe uprawianie sportu – jeśli noszenie okularów podczas aktywności ruchowej było dla ciebie zmorą. Albo jeśli rezygnowałeś z ćwiczeń fizycznych, bo to wiązało się z koniecznością zdjęcia okularów, to teraz odczujesz pełną swobodę przy uprawianiu sportu. Uważaj jedynie bardziej przy sportach wodnych – istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że podczas kontaktu z wodą (pływanie, windsurfing, paddle board) soczewki zaczną wypływa z oka, a ty nie zdołasz temu zapobiec. Do aktywności w wodzie polecamy zakładać okulary pływackie. 
  • Brak ograniczonego pola widzenia – to doceniają szczególnie osoby z bardzo dużymi wadami wzroku oraz użytkownicy okularów, którzy nie znoszą, gdy obraz jest zniekształcony.

Podział soczewek ze względu na czas noszenia zalecany przez producenta

Soczewki jednodniowe

Jak sama nazwa wskazuje są to soczewki, które nosi się tylko przez jeden dzień. Taki typ soczewek nie wymaga żadnej pielęgnacji, ponieważ po ich zdjęciu należy je po prostu wyrzucić. Nie nadają się już do ponownego założenia. Następnego dnia należy założyć po prostu nowy komplet. 
Soczewki jednodobowe są najbardziej higieniczne spośród wszystkich rodzajów soczewek. Poleca się je szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zamiennikiem okularów. Tego typu soczewki sprawdzą się też u wszystkich, którzy mają skłonność do zapaleń spojówek, cierpią na alergię lub uprawiają sporty wodne. 
To także najlepsze rozwiązanie dla osób, które na codzień noszą soczewki wielorazowe – miesięczne, trzymiesięczne czy półroczne, ale od czasu do czasu chcą pójść na basen czy do sauny, i boją się, że mogą je zgubić lub uszkodzić. W takich sytuacjach wystarczy po prostu zmienić zamienić na jeden dzień swoje dotychczasowe soczewki na te jednorazowe.

Soczewki dwutygodniowe

Takie soczewki są wielorazowego użytku. Można je nosić do 14 dni, ale należy je przez ten czas odpowiednio pielęgnować. Po zdjęciu, trzeba je przetrzymywać w specjalnym płynie i zamkniętym pojemniku. Tylko odpowiednia pielęgnacja soczewek i systematyczna wymiana soczewek na nowe po określonym na opakowaniu czasie gwarantuje zdrowie oczu.

Soczewki miesięczne

To jedne z najbardziej popularnych rodzajów soczewek. Można je nosić przez 30 dni. Należy je przechowywać w specjalnym płynie do soczewek, by nie utraciły swoich właściwości i nie podrażniały oka po założeniu kolejnego dnia. Mogą też dodatkowo wymagać odbiałczania. 

Soczewki roczne

Kiedyś bardzo popularne, obecnie raczej rzadko wybierane. Takie soczewki można nosić przez cały rok, ale trzeba o nie regularnie dbać – czyścić w specjalnym płynie i odbiałczać. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i po prostu nie mają możliwości zabrania ze sobą kilku par nowych soczewek. 
Niestety, takie soczewki mają też swoje wady. Proces ich czyszczenia może niektórym sprawiać nieco kłopotu. Zdarza się, że soczewka zostaje wówczas uszkodzona, co uniemożliwia jej ponowne założenie.  

Podział soczewek ze względu na wskazania do ich noszenia:

Soczewki korekcyjne

Ich zadanie polega na korekcji wad wzroku. Powinny być dobierane indywidualnie, po wcześniejszym badaniu wzroku przez specjalistę. Soczewki sferyczne są przeznaczone do korekcji dalekowzroczności lub krótkowzroczności, a soczewki toryczne pomagają astygmatykom z korekcją ich wady.
  • soczewki dla krótkowidza
Osoby krótkowzroczne dobrze widzą przedmioty, które znajdują się blisko. Mają natomiast problem z widzeniem dalekim. Jednym ze sposobów korekcji tej wady wzroku, jest stosowanie soczewek kontaktowych o minusowej mocy. Są to soczewki, które są wklęsłe w środkowej części i cienkie na brzegach.  Są dostępne zarówno w wersji jednorazowej (soczewki jednodniowe), jak i wielorazowej – tygodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej a nawet rocznej.
  • soczewki dla dalekowidza
Gorsze widzenie z bliska można korygować przez dobranie odpowiednich soczewek korekcyjnych. Osobom z taką wadą wzroku specjaliści proponują soczewki wypukłe, które w środkowej części są grubsze niż na brzegach.
  • soczewki progresywne
Soczewki tego typu umożliwiają widzenie ostre zarówno z daleka, jak i z bliska. Są popularne w szczególności u osób w średnim wieku i u osób starszych, którzy mają trudności z adaptacją do dwuogniskowych szkieł okularowych. 

Soczewki lecznicze

Soczewki terapeutyczne często są stosowane jako nośniki substancji leczniczych, lub jako opatrunki. Ich zadanie polega na dostarczeniu leku miejscowo, prosto do źródła procesu zapalnego lub ochronie oka przed czynnikami zewnętrznymi.

Soczewki estetyczne (kosmetyczne)

Marzysz o oczach w kolorze głębokiego błękitu, kocich oczach czy tęczówce we wzorki? To coś dla ciebie. Soczewki zmieniające kolor oczu są dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie mają wady wzroku. To także dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią z powodu zaćmy i mają z tego powodu kompleksy. Takie soczewki są w stanie zakamuflować niektóre zmiany.

Podział soczewek ze względu na tryb noszenia:

Soczewki dzienne

Można je nosić przez 6-14 godzin w ciągu doby.

Soczewki elastyczne

Nosi się je przez kilka dni bez przerwy. Maksymalna długość noszenia jednej pary jest podana na opakowaniu danego produktu. Zazwyczaj wynosi ona 3-7 dni.

Soczewki ciągłe

Tego typu soczewek nie trzeba zdejmować na noc. Można je nosić bez przerwy nawet do 30 dni.

Podział soczewek ze względu na rodzaj tworzywa:

Soczewki miękkie

Są to soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Cechują się dużą przepuszczalnością tlenu, dobrym uwodnieniem i wysokim komfortem ich noszenia. To najbardziej popularny rodzaj soczewek.

Soczewki twarde

Są wykonywane z materiałów, które dobrze przepuszczają tlen. Wysoka twardość soczewek gwarantuje, że dłużej zatrzymują swoje właściwości i są mniej wrażliwe na uszkodzenia. Niestety, większa twardość wpływa negatywnie na komfort noszenia.

Soczewki kontaktowe – rodzaje a makijaż 

Soczewki kontaktowe – każdy rodzaj – są świetnym wyborem dla pań, które chcą, aby ich makijaż nienagannie prezentował się przy każdej okazji. Pamiętaj, aby założyć soczewki przez nakładaniem makijażu oraz zdjąć soczewki przed demakijażem. Dla osób lubiących eksperymentować ze swoim wyglądem dostępne są soczewki kolorowe, zmieniające kolor tęczówki. Co więcej? Soczewki można bezproblemowo łączyć z okularami przeciwsłonecznymi.

Rodzaje szkieł okulistycznych

Wyróżniamy takie rodzaje szkieł korekcyjnych, w zależności od tego, jaką wadę wzroku chcemy skorygować:
  • soczewki jednoogniskowe – mają pojedynczą moc,
  • soczewki dwuogniskowe – mają podwójną moc,
  • soczewki progresywne – służą jednocześnie do poprawy widzenia z bliska i daleka.
Soczewki okularowe – rodzaje – w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane:
  • soczewki mineralne (tradycyjne),
  • soczewki organiczne – wykonane z poliwęglanu lub innych tworzyw sztucznych.

Jakie są rodzaje soczewek poza tymi standardowymi?

To soczewki fotochromowe – idealne rozwiązanie dla osób, które muszą nosić na co dzień okulary korekcyjne, a nie chce im się wachlować na słońcu i w pochmurny dzień przynajmniej dwoma parami okularów. Soczewki fotochromowe to specjalnie wykonane soczewki, które przyciemniają się na słońcu i rozjaśniają w pomieszczeniu. Soczewki fotochromowe mogą występować w każdej opcji: mogą być progresywne, jednoogniskowe, dwuogniskowe. Co ciekawe, mogę być też pokryte powłoką antyrefleksyjną, przez co doskonale nadają się do pracy przy monitorze oraz do jazdy samochodem po zmroku. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje rozproszone odbicia na powierzchni soczewek. Poprawia kontrast widzenia. Chroni oczy przed promieniowaniem UV i nadmierną ekspozycją oczu na światło niebieskie. Co więcej, stanowi także ochronę dla soczewek przed zabrudzeniami oraz zarysowaniami. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.