Data publikacji:

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań, jednak jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki raka jelita grubego. Informacje, które lekarz może dzięki niej uzyskać, są bezcenne. Żeby badanie się udało, konieczne jest sumienne przygotowanie do kolonoskopii, które należy rozpocząć już tydzień przed dniem wizyty. Na pierwszym etapie stosuje się odpowiednią dietę, a dzień przed badaniem należy sięgnąć po specjalne środki przeczyszczające. O czym jeszcze musisz wiedzieć przed kolonoskopią?
jak się przygotować do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii – dlaczego jest tak ważne?

Kiedy zapiszesz się na badanie jelita grubego, otrzymasz długą listę zaleceń, których musisz się bezwzględnie trzymać. Dlaczego przygotowanie do kolonoskopii jest tak istotne? Źle oczyszczone jelita mogą zaburzyć obraz na ekranie urządzenia i uniemożliwić właściwą diagnozę. W takiej sytuacji konieczne okaże się przełożenie badania, a co za tym idzie, przejście po raz kolejny przez całą procedurę oczyszczania, która nie jest komfortowa. Jest to również duża strata czasu lekarza i środków. Zaangażowanie pacjenta w przygotowanie jest tu zatem kluczowe.

Kolonoskopia – przygotowanie. Leki i suplementy

Jeśli przyjmujesz na stałe leki lub suplementy, musisz skonsultować się z lekarzem, jak przyjmować je przed badaniem, żeby zadbać o zdrowie, nie zaburzając obrazu. Niektóre z nich, na przykład leki rozrzedzające krew, muszą być odstawione minimum 10 dni przed badaniem. Na tydzień przed wizytą trzeba również zaprzestać brania preparatów z żelazem. Diabetycy powinni zaplanować ze swoim lekarzem jak przygotować się do kolonoskopii.

Co można jeść przed kolonoskopią?

Co jeść na kilka dni przed kolonoskopią? Już tydzień przed badaniem należy wprowadzić dietę ubogoresztkową, czyli łagodną dla jelit, lekkostrawną, z małą ilością błonnika. Zalecane są między innymi:
  • produkty zbożowe i skrobiowe: lekkostrawne, jasne pszenne pieczywo, drobne kasze takie jak manna i kuskus, kaszki dla niemowląt, ziemniaki, jasne makarony;
  • warzywa i owoce: marchew i inne gotowane warzywa korzeniowe, pomidory, szpinak, sałata, koperek, banany, jabłka;
  • mięso i ryby: chude, gotowane;
  • jajka gotowane;
  • nabiał: chudy.
Dieta przed kolonoskopią nie powinna zawierać pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, grubych kasz, bardzo tłustych i smażonych pokarmów, kapusty, cebuli, kalafiora, roślin strączkowych oraz wszelkich produktów zawierających pestki, nasiona i ziarna. Należy również unikać buraków, które wpływają na kolor jelita.
Dzień przed dniem badania konieczne jest przejście na dietę płynną, która zawiera wyłącznie jasne napoje, buliony, kisiele, napary ziołowe i przecierane soki. W dniu badania należy pozostać na czczo i można już pić jedynie niegazowaną wodę.

Przygotowanie do kolonoskopii – leki przeczyszczające

Wśród zaleceń przed badaniem znajdziesz nie tylko informację, co można jeść przed kolonoskopią, ale też dokładną instrukcję, jak stosować przepisane przez lekarza leki przeczyszczające. Przyjmuje się je przez cały dzień poprzedzający badanie, popijając je bardzo dużą ilością wody. Żeby czuć się komfortowo, powinno się tego dnia przebywać w domu, blisko toalety.

Przygotowanie do kolonoskopii – jak się ubrać?

Jeśli zastanawiasz się, jak się przygotować do kolonoskopii, ponieważ obawiasz się zabrudzenia, nie musisz się o to martwić. Przed badaniem otrzymasz specjalnie zaprojektowane jednorazowe ubranie, które pozwoli na możliwie najbardziej komfortowe przeprowadzenie zabiegu. Wystarczy, że w domu założysz strój, który umożliwi sprawne przebranie się w gabinecie. Lekarze, którzy będą się tobą zajmować, mają duże doświadczenie i z pewnością postarają się, żeby badanie odbyło się możliwie szybko i bezboleśnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym