Data publikacji:

Przerzedzone włosy na przedziałku – co to oznacza?

Zaobserwowanie u siebie przerzedzonych włosów może wprawić w zakłopotanie. Często jest to pierwszy objaw łysienia, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny utraty włosów mogą być różne, a przerzedzone włosy na przedziałku każdorazowo powinny skłonić osobę zauważającą problem do wizyty u lekarza. Pozbycie się problemów przerzedzonych włosów może wymagać szeroko zakrojonej diagnostyki, a następnie leczenia, szczególnie jeśli nie chcemy, by problem się pogłębiał. Dowiedz się, co może oznaczać przerzedzenie włosów z przodu głowy oraz na przedziałku.
przerzedzenie włosów

Co oznacza przerzedzanie się włosów?

Naturalnie człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie, jednak liczba ta może nieznacznie się wahać w zależności od pory roku czy występowania np. ciąży lub menopauzy. W pewnych okresach życia włosów wypada nieco więcej, jednak wraz z upływem czasu sytuacja się normuje. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a włosy w dłuższej perspektywie czasu mogą stawać się coraz rzadsze.
Co oznaczają przerzedzone włosy? Przyczyn może być bardzo wiele. Wśród nich można wymienić stosowanie niektórych leków, zatrucia metalami, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne czy czynniki genetyczne. Leczenie zawsze należy rozpocząć od poszukiwania przyczyny problemu. Na przerzedzone włosy można oddziaływać za pomocą leków stosowanych doustnie, miejscowo oraz rozmaitych zabiegów. Pomocne jest także dopasowanie pielęgnacji do potrzeb osoby borykającej się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Przerzedzone włosy na przedziałku lub z przodu głowy – co oznacza?

Przerzedzone włosy w okolicy przedziałka oraz ogólne przerzedzenie może być związane z łysieniem androgenowym, które w przypadku kobiet daje właśnie takie objawy. Schorzenie częściej jednak pojawia się u mężczyzn. U nich zaobserwować można wówczas przerzedzenie włosów z przodu głowy i powstawanie zakoli. Przyczyną łysienia androgenowego są najczęściej czynniki genetyczne oraz hormonalne. W przebiegu choroby mamy do czynienia z nadwrażliwością na pochodną testosteronu, czyli DHT. Włosy stają się stopniowo coraz słabsze, cieńsze, aż w końcu ich wzrost całkowicie zanika. W leczeniu stosuje się najczęściej finasteryd oraz minoksydyl. U kobiet łysienie androgenowe może być sprzężone z poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi.

Łysienie plackowate rzekome a przerzedzone włosy na przedziałku

W przebiegu łysienia plackowatego rzekomego na skórze pojawiają się obszary, które początkowo stopniowo się przerzedzają, aż w końcu stają się całkowicie łyse. Ogniska mogą mieć różne kształty, zatem nierzadko przypominają po prostu przerzedzone włosy na przedziałku. Pierwsze symptomy choroby są zazwyczaj dostrzegalne właśnie w tej okolicy – na czubku głowy. Łysienie plackowate rzekome może mieć następujące przyczyny:
  • zwiększona pobudliwość nerwowa, nieprawidłowe odżywianie oraz stres;
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów oraz złe nawyki higieniczne;
  • burzliwe zmiany hormonalne, alergie, infekcje wirusowe i bakteryjne.
  • Zdarza się, że łysienie plackowate rzekome ustępuje samoistnie, jednak o wiele częściej pozostaje stałym problemem pacjenta. Ze względu na trudności z rozróżnieniem przyczyny schorzenia, problemów nastręcza również jego leczenie.

    Przerzedzenie włosów – jak sobie radzić?

    Obecnie dostępnych jest wiele metod, które pozwalają zamaskować problem przerzedzonych włosów. Zawsze jednak należy zacząć od leczenia i wyeliminowania przyczyny łysienia lub nadmiernego wypadania włosów. Konieczne może być zaniechanie stosowania leków, które mogą powodować wypadanie, wdrożenie całkowicie innej pielęgnacji włosów po konsultacjach z dermatologiem czy wyregulowanie sytuacji hormonalnej organizmu.
    Kiedy już przyczyny przerzedzenia włosów zostaną usunięte, można zacząć rozważać sposoby, które pozwolą sprawić wrażenie, że włosów jest więcej. Wśród nich można wymienić przykładowo zmianę fryzury, wykonanie przedłużania lub zagęszczania włosów, a w skrajnych przypadkach przeprowadzenie przeszczepu włosów. Dobrze jest także zadbać wcześniej o wdrożenie kroków profilaktycznych, które pozwolą uniknąć lub ograniczyć problemy z włosami.
    Skuteczne kroki przeciwko wypadaniu włosów to odpowiednia pielęgnacja, czyli:
  • dobrze dobrany szampon, odpowiadający potrzebom skóry głowy i włosów;
  • odżywka lub maska, które odżywią włosy na długości oraz zadbają o prawidłowe nawilżenie skóry głowy;
  • ampułki lub wcierki zapobiegające wypadaniu włosów i dostarczające cebulkom składników odżywczych;
  • zbilansowana, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, spożywanie odpowiedniej ilości wody, rezygnacja z nieprawidłowych nawyków.
  • Sposoby przyspieszające wzrost nowych włosów oraz terapie przeciw wypadaniu

    Wśród popularnych sposobów przyspieszających wzrost nowych włosów wymienia się przykładowo zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy komórek macierzystych. Dobre efekty przynosi również mezoterapia oraz karboksyterapia. Większość klinik zajmujących się terapią łysienia oferuje zabiegi ostrzykiwania skóry głowy triamcynolonem.
    Terapię ostatnim wspomnianym sposobem należy jednak zacząć możliwie jak najwcześniej i nie później niż wtedy, gdy utracono więcej niż połowę włosów. Substancja ma silne działanie przeciwzapalne i sprawdza się w przypadku różnych rodzajów łysienia, co jest jej dużym atutem. Bardzo dobre efekty daje również wykorzystanie w leczeniu łysienia difenylocyklopropenonu (DTP), czyli alergenu kontaktowego, który stymuluje cebulki włosów – zapobiega wypadaniu i prowokuje ich wzrost.
    Zdjęcie: gpointstudio/Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!