Data modyfikacji:

Przeproteinowane włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Jak wyglądają przeproteinowane włosy? Jak je rozpoznać? Poznaj przyczyny i objawy przeproteinowa-nych włosów. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać.

przeproteinowane włosy

Szampon i odżywka proteinowa do włosów – jakich?

Proteiny zawarte w produktach proteinowych (przeznaczonych do pielęgnacji włosów) doskonale sprawdzą się w przypadku wszystkich typów włosów, szczególnie na włosach osłabionych, zniszczonych i matowych. 

Przeproteinowane włosy – objawy

Przeproteinowane włosy są zazwyczaj przyklapnięte przy skalpie. Skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się, a włosy na długości są napuszczone, suche, matowe i niesforne. Dzieje się tak, ponieważ włosy przy nasadzie głowy są zazwyczaj niskoporowate, a końcówki charakteryzują się średnią- lub wręcz wysoką porowatością (w zależności od ich kondycji).

Sprawdź również, jak walczyć z przetłuszczającymi się włosami.

Włosy przeproteinowane – przyczyny

Przyczyną przeproteinowania włosów jest użytkowanie produktów bogatych w proteiny: kolagenu, keratyny, protein mleka, jedwabiu czy protein roślinnych. Substancją, która najczęściej jest przyczyną przeproteinowania włosów jest hydrolizowana keratyna. Reszta w mniejszym stopniu lub wręcz nieznacznym przyczynia się do powstania tego problemu.

Stosujesz produkty z keratyny w codziennej pielęgnacji? To najprawdopodobniej za dużo dla twoich wło-sów. Keratyna jest doskonałym środkiem, który zabezpiecza włosy przed czynnikami zewnętrznymi, ale jeśli będziesz stosować ją zbyt często, włosy mogą stracić naturalny blask i być jeszcze bardziej matowe, niż przed kuracją. Proteinowe produkty do włosów stosuj co najwyżej 1-2 razy w tygodniu lub rzadziej.

Staraj się zachować równowagę w stosowaniu produktów z proteinami, emolientów i humektantów. Wiesz już, że te pierwsze pomagają w odbudowanie zniszczonych włosów, emolienty chronią włosy przed działaniem czynników zewnętrznych, a humektanty dbają o prawidłowe nawilżenie włosów. 

Obserwuj swoje włosy po zastosowaniu różnych produktów. Sprawdź, jak zachowują się po umyciu szam-ponem ze SLES, a jak takim z dodatkiem kolagenu czy keratyny. Znajdź swoją własną równowagę PEH.

Popularne emolienty: oleje, woski, parafina, lanolina, silikony.

Popularne humektanty: aloes, gliceryna, glutek lniany, pantenol, miód, cukier, mocznik.

Jak uratować przeproteinowane włosy?

Martwisz się, że nie cofniesz już zmian, które keratyna wywołała na twoich włosach? Spokojnie, przeproteinowane włosy, na szczęście, da się szybko uratować. Wystarczy, że dobrze je oczyścisz.

  • Po pierwsze, zastosuj mocniejszy szampon ze SLES do mycia skóry głowy i włosów.
  • Po drugie, wyczesuj odżywkę czy maskę owocową lub inny produkt bez protein.
  • Po trzecie, zabezpiecz włosy za pomocą owocowego serum lub innego produktu bez protein.

Możesz też zastosować peeling na skórze głowy, który pomoże ci oczyścić skalp z nadmiaru protein i dodatkowo pobudzi cebulki włosów do pracy. Dobre efekty przynosi też olejowanie włosów za pomocą ulubionego olejku z dodatkiem miodu z pasieki. 

Przeproteinowane włosy – domowe sposoby

Szukasz domowych sposobów, które pomogą ci oczyścić włosy z nadmiaru protein? Włosy należy dobrze oczyścić, dlatego zanim zastosujesz domowe sposoby na włosach, umyj najpierw włosy za pomocą szamponu ze SLES czy SLS.

Domowe sposoby na przeproteinowane włosy to przede wszystkim olejowanie włosów (czyli stosowanie emolientów) np. za pomocą oliwy z oliwek z dodatkiem miodu lub piwa pszenicznego niepasteryzowanego. Możesz też zastosować płukankę z naparu skrzypu polnego, mięty lub pokrzywy na włosy. 

Autorka: Natalia Ciszewska