Data publikacji:

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolagenu?

Kolagen to białko będące budulcem i kluczowym składnikiem wielu tkanek organizmu. Z wiekiem jednak jego produkcja słabnie, dlatego warto dostarczać go pod różnymi postaciami, takimi jak produkty kosmetyczne, suplementy diety czy określone artykuły spożywcze. Niestety u niektórych osób występują istotne przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Co do nich należy i jak poradzić sobie z niemożnością dostarczania do organizmu tego rodzaju białka?
przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Czym dokładnie jest kolagen?

Kolagen jest białkiem produkowanym przez organizm, które stanowi około 30% wszystkich ludzkich białek. Jest również istotnym elementem tkanki łącznej i stanowi spoiwo łączące komórki w jedną całość, dzięki czemu powstaje tkanka. To budulec kości, zębów, skóry, ścięgien, rogówek oka i naczyń krwionośnych.
Kolagen ma istotny wpływ na elastyczność, utrzymanie gładkości oraz właściwego napięcia i nawilżenia skóry. Dzięki niemu funkcjonowanie stawów odbywa się w sposób prawidłowy, bez niepożądanych właściwości bólowych. Białko to wpływa również na procesy zrastania złamanych kości i gojenie się ran. Dzięki utrzymywaniu elastyczności naczyń krwionośnych usprawnia także krążenie krwi.
Kolagen jest ważny dla narządów wewnętrznych, wokół których tworzy swoistego rodzaju warstwę ochronną. W układzie odpornościowym natomiast wspiera organizm w walce z drobnoustrojami, komórkami rakowymi i toksynami.

Gdzie znaleźć można kolagen? 

Stopniowe zmniejszanie produkcji kolagenu w organizmie następuje od około 25. roku życia i z biegiem lat ubytki stają się coraz większe. Powstające nowe komórki kolagenowe nie są w stanie uzupełnić całości ubytków, które powstały wskutek obumierania tych już istniejących. W okolicach 50. roku życia synteza kolagenu spada w sposób drastyczny, by około 10 lat później ustać zupełnie. U kobiet dodatkowym czynnikiem zakłócającym biosyntezę tego białka jest menopauza.
Deficyty kolagenu powinno się uzupełniać. Bogatym źródłem tego białka są wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie polecane są wieprzowina, wołowina, ryby, ośmiornice i kałamarnice. Bardzo dużą zawartość kolagenu wykazują szczególnie kości, skóry i ścięgna zwierzęce. Dlatego doskonałym i zalecanym na odbudowę chrząstek stawowych sposobem jest długo gotowany wywar z kurzych łapek i kości.
Doskonałym źródłem kolagenu są również suplementy diety i preparaty apteczne, które w swoim składzie zawierają hydrolizaty kolagenowe bogate w najważniejsze aminokwasy składowe kolagenu. Są one łatwo przyswajane i doskonale wchłaniane przez organizm.
Na skórę twarzy, szyi i dekoltu warto stosować produkty kosmetyczne zawierające kolagen oraz inne związki wspomagające procesy regeneracyjne i ujędrniające. Preparaty te pomogą wygładzić bruzdy i zmarszczki pojawiające z wiekiem.

Przedawkowanie kolagenu – objawy

Kolagen jest na tyle korzystną substancją dla organizmu, że znikome są przypadki, kiedy byłby całkowicie przeciwwskazany. Jednak nie jest to związek, który może być przyjmowany w ilościach nadmiernych. Co prawda, przedawkowanie kolagenu to sytuacja dość rzadka, ale może wystąpić zwłaszcza w przypadku występowania naturalnych zaburzeń przetwarzania tego białka w organizmie. Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy, które niezauważone mogą prowadzić do uciążliwych i trudnych do wyeliminowania skutków zdrowotnych.
Do objawów przedawkowania kolagenu należą zaburzenia procesów gojenia ran prowadzące do zbliznowaceń. W miejscu uszkodzenia dochodzi do nadmiernego nagromadzenia kolagenu, co skutkuje zagojeniem rany z widoczną, grubą i przerośniętą blizną. Najczęściej tego typu zabliźnienia występują w obrębie klatki piersiowej, ramion, szyi i dekoltu, rzadziej na kończynach. Jeżeli dodatkowo dana osoba ma predyspozycje genetyczne do powstawania przerośniętych blizn i posiada ciemny kolor skóry, blizny będą widoczne jeszcze bardziej.
Miejscowe przerosty blizn i zauważalne trudniejsze gojenie ran może stanowić przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Warto wówczas zasięgnąć opinii lekarza i ustalić pewną przyczynę problemów skórnych.

Jakie są skutki uboczne nadmiaru kolagenu?

Przedawkowanie kolagenu może być niebezpieczne w zależności od umiejscowienia ognisk nasilonych zbliznowaceń. Jeżeli przerosty występują na skórze, wówczas wywołują jedynie nieestetyczny efekt wizualny lub nieznaczny dyskomfort związany ze stwardnieniem skóry w danym miejscu.
Jeżeli natomiast ogniska zbliznowaceń znajdują się na narządach wewnętrznych, gdzie również dochodzić może do różnych urazów, wówczas sytuacja może być znacznie poważniejsza. Tego typu sytuacje najczęściej dotyczą wątroby, zwłaszcza gdy dana osoba cierpi dodatkowo na marskość wątroby – chorobę ściśle związaną z nadmiernym bliznowaceniem tego narządu. Nadmierne włókna kolagenowe zajmują coraz większą część narządu, przez co zmniejsza się ilość aktywnych hepatocytów. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia niewydolności wątroby.
Blizny występujące na skórze można usunąć za pomocą lasera lub znacznie zmniejszyć ich widoczność. W tym celu warto sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego produkty, takie jak np. kremy ze śluzem ślimaka, który ma korzystny wpływ na procesy zachodzące w rejonach zabliźnionych ran.
W przypadku bliznowacenia występującego na narządach wewnętrznych, w tym wątrobie, powstałe zmiany są niestety nieodwracalne, a znaczna część narządu przekształconego w zbliznowacenie może prowadzić nawet do potrzeby jego przeszczepu.
Zdjęcie: Dream79/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo