Data publikacji:

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to bardzo poważna i wręcz okrutna choroba. Może zaatakować po cichu, na początku nie dawać wyraźnych objawów, przez co samobadanie piersi jest podstawą w zapobieganiu choroby, jaką jest carcinoma mammae. Niestety, na całym świecie – pomimo intensywnych kampanii społecznych, których celem jest profilaktyka raka piersi – nadal zbyt dużo kobiet uważa, że jest to choroba, która wcale nie musi ich dotyczyć. Sprawdź, dlaczego tak ważne są badania kontrolne typu USG piersi i mammografia!
profilaktyka raka piersi

Rak piersi – profilaktyka jest najważniejsza

Jest wiele czynników, które stwarzają zagrożenie pojawienia się raka piersi. Mogą to być uwarunkowania genetyczne – jeśli matka danej kobiety miała lub ma raka piersi, to warto wdrożyć działania kontrolne bez czekania na jakiekolwiek objawy. Być może działa to na zasadzie „dmuchamy na zimne”, ale w tym przypadku lepiej jest podchodzić do tematu nawet z nadmierną troską niż z zupełnym lekceważeniem. Jeśli chodzi o wiek, to choroba najczęściej pojawia się po 50. roku życia (kobiety w tym wieku powinny co 2 lata zgłaszać się na badania profilaktyczne typu mammografia). Młodsze kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz powinny zgłaszać się do lekarza na USG piersi. Niektóre panie mogą w wynikach badań mieć zdiagnozowane torbiele piersi, co najczęściej jest zmianą łagodną (nie musi przekształcić się w raka złośliwego).
Przyczyną raka piersi może być również późne macierzyństwo (po 35. roku życia), stosowanie przez długi czas antykoncepcji hormonalnej, późna menopauza (po 55. roku życia). Na raka piersi narażone są kobiety, które nie zdecydowały się na urodzenie dziecka lub nie mogły go urodzić z przyczyn zdrowotnych. Sporym zagrożeniem jest otyłość oraz siedzący tryb życia. Niektóre źródła zwracają uwagę na dezodoranty (antyperspiranty mające w swoim składzie aluminium/sole glinu) i zalecają, by stosować produkty naturalne.

USG piersi czy mammografia?

USG piersi to całkowicie bezstresowe i bezbolesne badanie, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku (kobiety z torbielami piersi będą to badanie musiały robić raz na pół roku, chyba że lekarz zadecyduje inaczej). Mammografia może być bolesna, ale jest to badanie niezwykle istotne w profilaktyce raka piersi u kobiet po 50. roku życia. Wykonuje się je mniej więcej co 2 lata. 
Ogólnie rzecz biorąc, przy jakichkolwiek zmianach w piersiach trzeba udać się na wizytę do onkologa specjalizującego się w tematyce chorób piersi. Nie każda zmiana oznacza raka złośliwego. Warto systematycznie kontrolować swój stan zdrowia, co pozwoli na wychwycenie nawet najmniejszych objawów i błyskawiczne wdrożenie odpowiedniego leczenia lub działań profilaktycznych. 
Jeśli chodzi o mammografię, to nie wolno unikać tego badania z powodu opinii koleżanki, którą badanie bolało (to jest dość indywidualne doznanie, poza tym badanie nie zajmuje dużo czasu, a może uratować zdrowie, a nawet i życie).

Dlaczego samobadanie piersi nie wystarczy?

Chociaż samobadanie piersi traktowane jest jako podstawowe działanie w profilaktyce raka piersi, to nie należy go aż tak nadmiernie przeceniać. Nie każda kobieta potrafi dokonać samobadania w prawidłowy sposób. Nie każda pani dopuszcza do siebie też myśl o chorobie i może lekceważyć pierwsze objawy choroby. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty, który skieruje pacjentkę na USG piersi lub mammografię.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.