Data publikacji:

Preparat na porost włosów: jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Włosy to wizytówka wielu osób, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, suplementów oraz kosmetyków na porost włosów. Wypadanie włosów to częsty problem, z którym mierzy się znaczna część społeczeństwa. Aby skutecznie wzmocnić swoje włosy i tym samym stymulować ich porost, warto stosować kuracje wykorzystujące preparaty na porost włosów zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Na osłabienie kondycji włosów, ich wypadanie i niezdrowy wygląd wpływ ma wiele czynników, np. uwarunkowania genetyczne, źle zbilansowana dieta, silne zabiegi fryzjerskie z użyciem wysokiej temperatury oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Preparat na porost włosów: jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Wzrost włosa – jakie są fazy wzrostu włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces, dlatego regularne wypadanie pojedynczych włosów nie musi wzbudzać obaw. W ciągu dnia wypaść może nawet 150 włosów i uznaje się to za naturalny proces fizjologiczny. Jeśli ilość wypadających włosów przewyższa ten wynik, to wówczas mówić można o nadmiernym wypadaniu włosów. Naturalny żywot każdego włosa można podzielić na trzy fazy:
  • faza pierwsza (anagen) – to faza wzrostu, która trwa od 3 do 6 lat,
  • faza druga (katagen) – faza przejściowa trwająca od 1 do 2 tygodni,
  • faza trzecia (telogen) – to ostatnia faza, czyli faza spoczynku, która trwa od 2 do 4 miesięcy.
Włos znajdujący się w ostatniej fazie umiejscowiony jest w górnej części mieszka włosowego i jest powoli wypychany na powierzchnię skóry przez nowy włos, który go zastąpi. Wypadanie włosów telogenowych jest całkowicie normalnym i zdrowym procesem, który nie powinien wzbudzać obaw. Wypadanie włosów znajdujących się w pierwszej lub drugiej fazie może być powodem do rozpoczęcia kuracji zatrzymującej ten proces. Nagłe wypadanie włosów nazywane bywa łysieniem telogenowym. Oznacza to, że faza pierwsza wzrostu włosa zostaje skrócona, przy czym dwie pozostałe fazy pozostają niezmienione. Takie zjawisko charakteryzuje się nagłą utratą wielu włosów. Czynniki, które mogą doprowadzić do rozwoju łysienia telogenowego, to:
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
  • nadmierny i długotrwały stres,
  • choroby tarczycy,
  • zła higiena skóry głowy,
  • zaburzenia wagi oraz nagłe zmiany w diecie,
  • odstawienie antykoncepcji hormonalnej,
  • duży niedobór ważnych dla włosów witamin.

Specyfiki na porost włosów – czy warto je stosować?

Obecnie w sklepach i drogeriach dostać można wiele różnych preparatów na szybszy porost włosów. Ich działanie potwierdzone jest wieloma opiniami oraz badaniami. Chociaż preparaty tego typu cechują się dużą skutecznością, to efekty ich działania można zauważyć zazwyczaj po kilku tygodniach regularnego stosowania. Wzrost włosa to proces podzielony na etapy i zajmujący nawet kilka miesięcy, dlatego nie warto oczekiwać widocznych efektów po pierwszym użyciu preparatu na porost włosów. Takie specyfiki na porost włosów są dostępne w różnych formach, np. jako: szampony do włosów, odżywki, olejki, wcierki, ampułki, emulsje, sera oraz maski. Decydując się na wzmocnienie kondycji włosów od wewnątrz organizmu, można sięgnąć po dostępne tabletki i suplementy zawierające substancje stymulujące wzrost włosów i zatrzymujące ich nadmierne wypadanie.

Jakie substancje i witaminy są najważniejsze?

Nie jest tajemnicą, że nawet najlepsze kosmetyki stosowane na skórę głowy i włosy nie zastąpią odpowiedniej suplementacji specyfikami na porost włosów, które stosowane są od wewnątrz organizmu. Za złą kondycję włosów mogą być odpowiedzialne poważne niedobory witamin i składników mineralnych, dlatego to ich uzupełnienie może okazać się kluczem do odbudowy dobrego stanu i wyglądu włosów. Substancje, których niedobór może doprowadzić do pogorszenia się kondycji włosów, to:
  • cynk,
  • żelazo,
  • krzem,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminy A i E,
  • selen,
  • kwas foliowy,
  • aminokwasy siarkowe.
Witaminy z grupy B, które mają duży wpływ na stan włosów, to biotyna, foliany, ryboflawina oraz kwas pantotenowy, jednak to biotyna jest w tym przypadku najważniejszą witaminą, o której poziom należy dbać ze szczególną starannością. Niedobór biotyny może skutecznie osłabić zarówno wygląd włosów, jak i skóry oraz paznokci, dlatego wiele preparatów na porost włosów zawiera w swoim składzie odpowiednią ilość biotyny. Niedobór tej witaminy najczęściej pojawia się u tych osób, które były poddane bardzo restrykcyjnej diecie oraz u pacjentów leczonych pozajelitowo. Inną ważną witaminą jest witamina B2, czyli ryboflawina, oraz kwas foliowy.
Te substancje mogą być dostarczane do organizmu poprzez spożywane jedzenie, a ich niedobór doprowadzi do osłabienia i zwiększonej łamliwości włosów. Aby wzmocnić włosy, należy także zadbać o odpowiednio wysoki poziom witaminy B5, czyli tzw. kwasu pantotenowego, który stymuluje włosy do wzmożonego wzrostu. Składniki mineralne, które są ważne dla kondycji włosów, to żelazo, cynk, selen oraz krzem. Ich niedobór może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego cyklu wzrostu włosów. Na zwiększoną utratę włosów może wpłynąć nadwyżka witaminy A w organizmie, dlatego nie należy przesadzać z jej suplementacją.

Najlepsze preparaty na szybszy porost włosów

Obecnie rynek pełny jest różnych preparatów na szybszy porost włosów. Lista najchętniej wybieranych produktów, które przeznaczone są do stosowania na włosy i skórę głowy, przedstawia się w następujący sposób:
  • Kerastase Resistance Bain Extentioniste – szampon na porost włosów i wzmocnienie cebulek,
  • Eveline Cosmetics My Life My Hair – wcierka do włosów stymulująca ich wzrost,
  • REVITAX – szampon na porost włosów,
  • Ronney Placenta – kuracja w formie ampułek.
Zdjęcie: SkloStudio/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo