Data publikacji:

Popękany język – co stosować na popękany język?

Suchy, spuchnięty czy popękany język to znak, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. Choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę, to wygląd języka może wiele powiedzieć o zdrowiu człowieka, dlatego warto go obserwować, a gdy pojawią się jakieś niepokojące zmiany – reagować. O czym może świadczyć popękany język, co oznacza dla nas taki stan i jak sobie z nim poradzić? Sprawdź!
popękany język

Kiedy wiadomo, że język jest zdrowy?

Choć na co dzień raczej nikt o tym nie myśli, to język spełnia wiele ważnych funkcji, które umożliwiają człowiekowi jedzenie czy mowę. Podczas spożywania posiłków pozwala przesuwać pokarm pod zęby, a następnie w stronę gardła, by je połknąć. Odpowiada też za rozpoznawanie smaków. W kontekście wymowy jest kluczowy, ponieważ dzięki niemu kształtujemy odpowiednie dźwięki i głoski. Popękany język nie uniemożliwia tych czynności, jednak może świadczyć o różnego rodzaju chorobach. W swoim naturalnym stanie wypełniony mięśniami język ma różowy odcień i jest stosunkowo gładki (choć pokryty wieloma małymi brodawkami, jednak bez pęknięć czy dużych grudek). Śluzówka języka jest wilgotna i pokrywa ją nawet kilkaset tysięcy brodawek językowych, odpowiadających między innymi za rozpoznawanie smaków. Mają one różne wielkości i często układają się w listewki przypominające linie na języku. Jest to naturalne i świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju organizmu. Zauważając zmiany w kolorze, wilgotności czy strukturze języka, nie należy takiej sytuacji ignorować, gdyż może być to oznaka uczulenia, choroby lub braku witamin. 

Popękany język – co oznacza? Przyczyny

Jedną z sytuacji dotyczącej zmian w jamie ustnej, na którą należy zwrócić uwagę, jest popękany język. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, mniej lub bardziej poważne, jednak zawsze warto się tym tematem zainteresować. Popękany język wygląda jakby był pokryty różnej wielkości i głębokości szczelinami w strukturze (występującymi w różnych miejscach na powierzchni języka, nie tylko na krawędziach, ale i na środku; najczęściej pojawiają się na górnej części języka), choć zmiana może pojawić się tylko w jednym miejscu. Często popękany język przybiera formę jednego głównego, dużego pęknięcia (bruzdy) oraz odchodzących od niego mniejszych bruzd bocznych, przypominających rozgałęzienia. Taki stan jest z reguły bolesny i bardzo niekomfortowy, ponieważ w szczelinach mogą gromadzić się resztki spożywanego jedzenia. Można się ich na szczęście pozbyć poprzez szczotkowanie języka, co jest jedną z głównych czynności pozwalających zapobiec takim problemom jak popękany język. Przyczyną wielu stanów zapalnych w jamie ustnej jest bowiem nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena. 

Popękany język – rodzaje

Popękany język może przybierać różne formy, a każda z nich wygląda i oznacza nieco co innego.
  •  Język mosznowy (bruzdowaty) – objawia się głębokimi, wyraźnymi bruzdami w górnej, grzbietowej części języka. Występuje stosunkowo często i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy (jak np. pieczenie) nie musi być leczony. Popękany język bruzdowaty może mieć podłoże genetyczne.
  • Język geograficzny (znany również jako rumień wędrujący po języku) – jest delikatnym stanem zapalnym, który występuje na górnej i bocznych częściach języka, objawiając się jako mapa z nieregularnymi czerwonymi plamami. Może być niegroźny, jednak czasami pojawia się przy chorobach immunologicznych lub niedoborach pokarmowych. 

Co może oznaczać popękany język? 

Popękany język może mieć różne przyczyny, jednak jedną z najczęściej występujących i zarazem najogólniejszym wyjaśnieniem jest suchość, a więc zbyt mała ilość płynów w komórkach. Ma to związek ze zbyt gęstą krwią, co z kolei niesie ryzyko udaru czy zakrzepicy – nie warto więc ignorować niepokojących objawów, takich jak zmiana koloru, opuchlizna czy właśnie popękany język. Przyczyną bruzd bywa również cukrzyca wywołująca małe, drobne pęknięcia na języku. Innym z powodów pojawienia się takiej zmiany może być uczulenie czy alergia – wówczas leki przeciwalergiczne oraz odstawienie alergenu (czynnika uczulającego) rozwiązują problem. Zespół alergii jamy ustnej pojawia się najczęściej po zjedzeniu takich owoców jak jabłka, kiwi czy ananasy.
Popękany język często jest objawem tego, że w organizmie brakuje witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) i minerałów, takich jak żelazo i cynk, które odpowiadają za prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej. 
Do istotnych przyczyn popękanego języka zalicza się również skutki uboczne przyjmowania niektórych leków oraz podrażnienie jamy ustnej wywołane na przykład zbyt intensywnym szczotkowaniem lub zbyt częstym stosowaniem płynów czyszczących.

Popękany język – domowe sposoby

Osoby, u których wystąpił problem popękanego języka, powinny szczególną uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej, ponieważ obecność bakterii może doprowadzić do stanu zapalnego oraz do próchnicy na zębach. Poza dokładnym szczotkowaniem zębów należy też więc czyścić szczoteczką górną warstwę języka. 
Istotna jest dieta – chcąc pozbyć się popękanego języka, trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Do jadłospisu warto wprowadzić jak najwięcej warzyw, owoców oraz produktów bogatych w białko (np. ryby czy chude mięso). Pomocna może okazać się również suplementacja witamin, szczególnie z grupy B, i żelaza. 
Koniecznie należy też pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu, zapobiegając tym samym wywołującej pęknięcia suchości. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!