Data publikacji:

Pomidor – właściwości, działanie, stosowanie

Pomidor to jedno z najbardziej spopularyzowanych warzyw na świecie. Nic w tym dziwnego. Zachwyca swoim smakiem, dlatego jest podstawą wielu przepisów zarówno w kuchni śródziemnomorskiej, jak i amerykańskiej czy azjatyckiej. Jakie dokładnie właściwości oraz działanie ma pomidor? Jak wygląda hodowla pomidorów? Dowiesz się tego z poniższego artykuł. Zapraszamy do lektury.
pomidor właściwości

Pomidor – właściwości

Pomidor to bardzo ciekawe warzywo, które posiada mnóstwo wyjątkowych właściwości. Jednak zanim je opiszemy, pozwolimy sobie scharakteryzować co nieco ów roślinę. Pomidor pochodzi z rodzaju psiankowatych. Początkowo był uprawiany w zachodniej części Ameryki Południowej, skąd przywędrował do Europy w XVI wieku. Obecnie można go uprawiać i zakupić na prawie każdym kontynencie, co więcej – jest często bazą wielu rodzimych przepisów.
Dlaczego pomidor cieszy się tak dużą popularnością? Zdecydowanie dzięki swoim walorom smakowym – jest smaczny zarówno jako surowe warzywo, ale także po obróbce termicznej, jako baza sosów czy składnik dodawany do pieczenia. Ponadto pomidory są stosunkowo łatwe w uprawie, co pozwoliło na ich szybkie rozprzestrzenienie się po różnych kontynentach.
Na korzyść pomidorów przemawiają także ich wyjątkowe właściwości zdrowotne, jednak o nich dowiesz się w kolejnym akapicie naszego artykułu.

Jakie witaminy ma pomidor?

Pomidory to zdecydowanie prawdziwa bomba witaminowa, która jest dużą zaletą tego warzywa. Co więc niezwykłego posiadają w swoim składzie pomidory, które pochodzą z rodzaju psiankowatych?
Pomidory są bardzo dobrym źródłem potasu i beta-karotenu. Ponadto posiadają duże ilości witaminy C, witaminy B1, witaminy B2, witaminy B3, witaminy K i witaminy E. Pomidory zawierają także likopen – bardzo zdrowy dla człowieka składnik, który jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że powoduje zwalczanie wolnych rodników. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, może więc zmniejszyć ryzyko udaru lub zawału. Likopen pomaga także w usunięciu przez organizmu szkodliwego cholesterolu LDL z krwi.
To nie wszystkie dobre informacje dotyczące spożywania pomidorów: 100 gramów tych warzyw to tylko 22 kalorie. Dzięki temu mają niewielką wartość energetyczną i posiadają niski indeks glikemiczny.
Powyższe informacje to dostateczny powód, aby – jeśli jeszcze tego nie robisz – wprowadzić do diety pomidory w różnorodnych postaciach: jako składnik sałatki, sosu, soku, doskonałe w smaku są także pomidory pieczone. Dobrej jakości pomidory można znaleźć sklepie, jeśli jednak jesteś zapalonym ogrodnikiem lub stawiasz swoje pierwsze kroki w uprawie ogrodu – sadzenie pomidorów może okazać się strzałek w dziesiątkę.

Pomidory – jak uprawiać?

Zastanawiasz się, jak uprawiać pomidory? Nie jest to wcale tak trudne, jak może się wydawać na początku. Przede wszystkim należy poznać podstawowe wymagania, jakie stawia przed nami uprawa pomidorów w gruncie czy w donicy.
Pomidory są warzywami światłolubny oraz ciepłolubnymi, dlatego sadzenie pomidorów powinno odbywać się na południowej wystawie słonecznej. Co natomiast z temperaturą? Najlepiej, gdyby oscylowała pomiędzy 18 a 25°C, jednak wyższe temperatury nie będą im także straszne, choć mogą powodować poparzenie liści lub samych owoców. Ze względu na to, że pomidory są roślinami ciepłolubnymi, źle radzą sobie z niskimi temperaturami. Przykładowo, w przypadku przymrozków roślina obumiera.
Jeśli natomiast mowa o nawadnianiu, pomidory posiadają standardowe potrzeby w tym zakresie. W związku z tym gleba nie powinna być ani przesuszona, ani przelewana. Rośliny należy podlewać, gdy ziemia wokół nich wyschnie, najlepiej wieczorem. Z reguły więc pomidory powinniśmy nawadniać co 1–2 dni. Każdorazowo warto jednak obserwować nasz mały ogródek warzywny, gdyż w okresie bardzo wysokich temperatur pomidory mogą wymagać podlewania zarówno z rana, jak i wieczorem. Z tego powodu dobrym wyborem może okazać się zamontowanie dodatkowego, automatycznego nawadniania, które zdecyduje o dodatkowym podlaniu krzaczków w sytuacji przesuszenia gleby.

Jaka ziemia do pomidorów?

Wysiew pomidorów, jak i ich wzrost powinny odbywać się na glebie żyznej, najlepiej o delikatnie kwaśnym odczynie pH, przepuszczalnej i przewiewnej. Pomidory będą czuć się doskonale w ziemi posiadającej umiarkowaną zawartość próchnicy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ziemia w naszym ogrodzie lub donicy jest odpowiednia, należy zaopatrzyć się w glebę dedykowaną sadzeniu pomidorów do gruntu i donic.
Jak widzisz, uprawa pomidorów nie jest wcale tak trudna!

Pielęgnacja pomidorów

Na czym powinna polegać pielęgnacja pomidorów? Przede wszystkim na lustracji, a więc na regularnym obserwowaniu roślin, aby zauważyć ewentualne choroby lub szkodniki. Ponadto krzaki należy oczyszczać z suchych liści oraz usuwać małe pędy pojawiające się w kątach liści.
Wszystkie powyższe informacje pomogą ci w rozpoczęciu uprawy pomidorów, co – mamy nadzieję – sprawi ci ogromną przyjemność.

Jak stosować pomidory w kuchni?

Czerwony i soczysty pomidor do doskonała baza wielu przepisów – począwszy od sosu bolognese do spaghetti. Wystarczy poddać obróbce cieplnej pokrojone pomidory, marchewki, czosnek i cebulę. Innym pomysłem na spożycie pomidorów jest sok z tego warzywa, który dostępny jest w każdym sklepie spożywczym. Pomidor będzie także świetnym warzywem do położenia na kanapki albo do dorzucenia do ulubionej sałatki. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, możesz także postawić na wytrawne, pieczone ciasto z pomidorami i oregano. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura