Data publikacji:

Pokrzywy – właściwości, działanie, stosowanie

Chyba każdy doświadczył poparzenia pokrzywą, które jest niezbyt przyjemne, jednak najczęściej niegroźne. Te pospolite rośliny są jednak znane także z tego, że pomagają pozbyć się różnych dolegliwości i są przydatne w leczeniu wielu chorób. Można pić napar z pokrzywy, ale można też stosować ją zewnętrznie. Wiele osób korzysta z dobroczynnych właściwości tej byliny – jeśli jeszcze nie należysz do tego grona, najwyższy czas sprawdzić, czy warto to zmienić!
Pokrzywy

Niezwykłe właściwości i działanie pokrzywy

Znana wszystkim pokrzywa zwyczajna, czyli Urtica dioica, to roślina należąca do rodziny pokrzywowatych. Widujemy ją często na łąkach oraz terenach przyleśnych i omijamy szerokim łukiem, by nie poparzyć odsłoniętych części ciała. Niektórzy mogą myśleć o pokrzywie jako o kłopotliwym chwaście, jednak prawda o tej bylinie jest zupełnie inna. Dzięki niej można zrobić wiele dobrego dla swojego zdrowia, o czym wiedziano już w czasach starożytnych. Z prozdrowotnych właściwościach naparu z pokrzywy czerpią korzyści ludzie mieszkający w różnych zakątkach świata – powszechnie występuje ona aż na 6 kontynentach! 
W Polsce pokrzywa jest jednym z najbardziej cenionych ziół, a tradycja jej stosowania jest u nas bardzo długa. Zupa z pokrzywy spożywana niegdyś na przednówku wzmacniała organizm po zimie i zmniejszała wiosenne osłabienie. Zastanawiasz się, z jakiego działania najbardziej znane są naturalne produkty z pokrzywy? Dzięki temu, że są one bogactwem substancji aktywnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, stosuje się je często dla ogólnej poprawy kondycji organizmu. Pokrzywa jest źródłem wielu witamin oraz mikro- i makroelementów, które są nam niezbędne na co dzień.
Pijąc herbatkę z pokrzywy, uzupełniasz niedobory witamin A, B2 i B3, K oraz C. Oprócz tego, dostarczasz swojemu organizmowi żelazo, magnez, krzem, wapń, a także fosfor i jod. To, że pokrzywa ma tak bogate działanie, wynika również z tego, że zawiera ona flawonoidy i karotenoidy, które są silnymi antyutleniaczami, oraz fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu i przeciwdziałają miażdżycy. Mało tego, roślina ta jest źródłem acetylocholiny, odpowiadającej między innymi na prawidłową pracę serca i innych mięśni, wspomagającej pracę jelit oraz poprawiającej koncentrację. Warto też wiedzieć, że w pokrzywie obecne są serptonina, zwana hormonem szczęścia, a także histamina i olejki eteryczne. 
Z właściwości pokrzywy warto korzystać choćby po to, by uchronić się przed przeziębieniem, ponieważ poprawia ona odporność. Można ją też pić w przypadku infekcji, ponieważ działa ona jak naturalny antybiotyk i redukuje stany zapalne. Napar, herbatę lub sok z pokrzywy pije się także po to, by oczyścić organizm z toksyn, na przykład ze złogów kwasu moczowego, i usunąć z niego nadmiar wody. Pokrzywa ma właściwości moczopędne i jest bardzo znana ze swojego pozytywnego wpływu na układ moczowy, jest również pomocna w przypadku kamicy nerkowej. Pomyśl o niej, jeśli zmagasz się z łagodnym zapaleniem dróg moczowych albo jeśli cierpisz na skąpomocz.
Pokrzywa polecana jest także osobom cierpiącym na artretyzm i reumatyzm. Zioło to znajduje zastosowanie w przypadku stanów zapalnych stawów i kości. Jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, który można stosować na przykład podczas bolesnych menstruacji. Co ważne, roślina ta przydaje się też na męskie problemy. Dzięki niej lepiej poczują się ci, którzy zmagają się z dolegliwościami związanymi z przerostem prostaty. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że pokrzywa poprawia przemianę materii i reguluje pracę wątroby, żołądka i trzustki. Jest bardzo przydatna w leczeniu anemii, ponieważ ma właściwości krwiotwórcze.
Pokrzywę można stosować zewnętrznie, po to, by zlikwidować łupież i zmniejszyć łojotok, a także zredukować ilość wypadających włosów. Napar stosowany na skórę działa bakteriobójczo i pomaga pozbyć się trądziku, czyraków oraz ropni. Korzyści przynosi stosowanie szamponów z dodatkiem pokrzywy. Takie produkty znajdziesz na Ceneo.pl.

Pokrzywa – jak i kiedy stosować?

Można wykorzystać liście pokrzywy lub całe ziele, ale trzeba zaznaczyć, że zbiera się również jej korzenie. Popularnością cieszy się także sok z pokrzywy, który również znajdziesz na Ceneo.pl.
Osoby, które są doświadczonymi zielarzami, nie mają problemu z tym, aby zebrać, odpowiednio wysuszyć i przygotować do wykorzystania liście, korzenie i ziele pokrzywy. Jeśli nie należysz jednak do tego grona, zdaj się na produkty z zaufanych źródeł, czyli pochodzące z czystych terenów i pełnowartościowe. Przykładem ekologicznej herbatki pokrzywowej jest BiFix Pokrzywa herbatka ziołowa 40 g.
Jeśli interesuje Cię pokrzywa i jej stosowanie, to pamiętaj, że dwie herbatki dziennie wystarczą – parz je przez 10 minut. W przypadku soku, optymalna ilość na dobę to 20 mililitrów. Nie pij pokrzywy zbyt późno, ponieważ ma ona działanie moczopędne. Nie stosuj pokrzywy, jeśli cierpisz na choroby narządów rodnych, czekają Cię zabiegi chirurgiczne lub jesteś tuż po ich wykonaniu albo jeżeli masz przewlekłe schorzenia nerek. 

Jak pielęgnować pokrzywę?

Chcesz hodować pokrzywę we własnym ogrodzie? Nie musisz specjalnie zabiegać o to, by miała odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepsza dla niej będzie ziemia zasobna w azot. Pokrzywy szczególnie dobrze rosną na stanowiskach lekko zacienionych, ale nie zwiędną w bardziej nasłonecznionych miejscach. Warto od czasu do czasu spulchniać ziemię wokół pokrzywy. Byliny te nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale zagrożeniem dla nich są larwy motyli, dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbywać ekologicznymi środkami.
Zdjęcie: IciakPhotos/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo