Data publikacji:

Podbiał – właściwości, działanie, stosowanie

Podbiał jest zielem idealnym do leczenia bólu gardła, astmy i przeziębień. Pomaga na zapalenie krtani, mokry kaszel z wydzieliną oraz przewlekły suchy kaszel. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda podbiał. Zanim jednak ruszysz na poszukiwania tego ziela, od podszewki poznaj podbiał. Właściwości, działanie, stosowanie – podane na talerzu.
Podbiał – właściwości, działanie, stosowanie

Jak wygląda podbiał?

Podbiał to nieduża roślina. Osiąga maksymalnie 30 centymetrów wysokości. Ma niewielkie kwiaty, o intensywnie żółtym zabarwieniu. Poznasz go po owalnych, zielonych liściach. Są one długoogonkowe, dość spore i przybierają okrągławo-sercowaty kształt. Ich brzegi są postrzępione, od spodu pokryte meszkiem. Podbiał znajdziesz na podmokłych terenach, w okolicach zbiorników wodnych oraz na polach i łąkach. Podstawowym surowcem zielarskim podbiału są liście, które w celach prozdrowotnych i leczniczych zbiera się wiosną, zanim zaczną pojawiać się na nich brązowe plamy. W ziołolecznictwie do okładów wykorzystywane są kwiaty podbiału pospolitego.
Podbiał rośnie w całej Polsce. Znany jest tajże pod nazwami ośla stopa, gęsie łebki lub kwiat szczupaczy. Kwitnie od marca do maja.

Podbiał – właściwości

Na co pomaga podbiał? Liście podbiału kryją w sobie prawdziwą skarbnicę: flawonoidy, śluzy, olejki eteryczne, gorycze, cholinę i wiele innych substancji cennych dla zdrowia człowieka. Jak działa podbiał? Na co pomaga?
  1. Podbiał posiada silne właściwości wykrztuśne, osłabiające, nawilżające, przeciwkaszlowe. To sprawia, że roślina świetnie sprawdzi się w przypadku leczenia kaszlu. Ma potężną moc wspomagania w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc. Podbiał łagodzi obrzęk gardła.
  2. Podbiał ułatwia usuwanie wydzieliny nagromadzonej w płucach i oskrzelach, więc po syrop na bazie podbiału sięgnij, jeśli masz kaszel mokry. Pamiętaj jednak, że syrop z podbiału równie dobrze łagodzi kaszel suchy. W obu przypadkach pomoże również napar oraz odwar z podbiału.
  3. Podbiał wspomaga nałogowych palaczy tytoniu – picie odwaru i naparu z podbiału łagodzi stan zapalny i wyzwala odruch wykrztuśny, który pomaga lepiej oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.
  4. Okłady z podbiału lekarskiego stosuj zewnętrznie – na wysypki, plamę żółciową, wypryski skórne.
  5. Podbiał relaksuje i odpręża – dodaj go do kąpieli. Jeśli zastanawiasz się, po co ci liście podbiału, zastosowanie właśnie znalazłeś :) Dodaj całe lub pokruszone do wanny z ciepłą wodą. Obserwuj, jak twoja skóra się wygładza, zmiękcza i uelastycznia.
  6. Podbiał na schorzenia skórne – zastosowanie lecznicze podbiału dotyczy różnych schorzeń skórnych: ran, wrzodów, odcisków czy oparzeń. Bezpiecznie mogą go stosować mamy karmiące piersią, które mają problem z pękającymi brodawkami.

Podbiał – właściwości lecznicze

Podbiał. Na co pomaga, już wiesz z powyższego podrozdziału. Teraz czas na małe podsumowania. Oto, jakie właściwości lecznicze ma podbiał:
  • wykrztuśne;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwbakteryjne;
  • osłaniające drogi oddechowe – tu najlepiej pomogą liście podbiału – zastosowanie ich w chorobach górnych dróg oddechowych, astmie, anginie, bólu gardła, zapaleniu krtani jest szeroko doceniane od wieków, począwszy od medycyny ludowej po obecną medycynę naturalną oraz konwencjonalną. Liście podbiału wykazują łagodne działanie w przypadku napięcia mięśni gładkich górnych dróg oddechowych, dzięki czemu ułatwiają wykrztuszanie;
  • oczyszczające i dezynfekujące drogi oddechowe, co ułatwia przepływ powietrza przez nie;
  • przeciwbólowe, które dostrzeżesz na przykład przy zwichnięciach czy zranieniach lub przy uporczywych bólach głowy;
  • relaksujące i wyciszające – wykorzystaj to przy wieczornej kąpieli.

Syrop z podbiału – właściwości

Syrop z podbiału zalecany jest osobom chorującym na zapalenie gardła. Zawarty w podbiale śluz hamuje odruchy kaszlowe oraz działa wykrztuśnie. Tym samym podbiał łagodzi kaszel. Uwaga! Syropu z podbiału nie powinny zażywać osoby zmagające się z problemami wątrobowymi.
Spożywanie preparatów z podbiałem (tabletki, syrop, napar) jest zakazane u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u kobiet w ciąży.

Jak przygotować napar z podbiału?

Podbiał pospolity – właściwości lecznicze nieocenione w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Czy wiesz, że napar z podbiału przygotujesz łatwo w domu?
Jak zrobić napar z podbiału? Do przygotowania wystarczy jedna łyżka liści. Wsyp je do szklanki i zalej wrzącą wodą. Parz pod przykryciem przez około 15 minut. Pij 3–4 razy dziennie.
Napar z podbiału stosuj przy suchym kaszlu, podrażnieniu górnych dróg oddechowych lub chrypce.

Jak przygotować odwar z liści podbiału w domu?

Jeśli odczuwasz ból gardła, masz problemy z przełykaniem oraz męczy cię zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, ratunek znajdziesz w odwarze z liści podbiału. Łyżeczkę liści zalej szklanką ciepłej wody. Podgrzej do wrzenia i gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na 15 minut, a następne odlej. Odcedź. Stosuj 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Podbiał – jak pielęgnować roślinę?

Podbiał nie jest zwykle uprawiany w ogrodach. Traktuje się go raczej jako chwast, choć bywa też niekiedy wykorzystywany w nasadzeniach naturalistycznych. Roślina ma szeroko rozgałęziający się system podziemny w postaci korzeni rozłogowych. Preferuje podłoża gliniaste, ciężkie, wapienne i wilgotne oraz stanowiska słoneczne lub półcieniste. Podbiał kwitniena przedwiośniu (luty, marzec, kwiecień). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany wypełnione nasionami (niełupki), zaopatrzonymi w aparat lotny (biały puch).
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.