Data modyfikacji:

Jak wykonać płukanie nosa i zatok? Polecane metody

Płukanie nosa i zatok to zabieg, który szybko i skutecznie łagodzi dolegliwości związane ze stanem zapalnym w obrębie górnych dróg oddechowych. Jego przeprowadzenie jest łatwe i bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, że użyjesz odpowiednich środków. Wyjaśniamy, po które warto sięgnąć i jak przeprowadzić płukanie nosa.
płukanie nosa i zatok
Płukanie nosa, czyli irygacja, to bardzo prosty zabieg higieniczny, dzięki któremu można oczyścić nos i zatoki z zanieczyszczeń oraz wszelakich wydzielin. Niektórzy przeprowadzają go codziennie w ramach zwykłej higieny, dla innych płukanie nosa jest ważnym elementem zwalczania niepożądanych objawów i dolegliwości. Szczególnie sprawdza się w przypadku:
  • ostrego zapalenia zatok,
  • wysuszenia śluzówki na skutek przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • kataru alergicznego bądź infekcyjnego,
  • obrzęku błony śluzowej nosa,
  • obecności licznych zanieczyszczeń w nosie, np. na skutek pracy pośród pyłu.

Płukanie nosa – czym płukać?

Aby zabieg płukania nosa był nieszkodliwy, trzeba zastosować odpowiedni płyn. Sprawdź, które są zalecane, a które niekoniecznie.
  • Płukanie nosa solą fizjologiczną
Płukanie nosa w domu może odbywać się przy pomocy soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Można go kupić w każdej aptece.
  • Płukanie nosa wodą utlenioną
Jeśli akurat nie masz przy sobie soli fizjologicznej, a bardzo chcesz oczyścić zatoki i nos, możesz użyć wody utlenionej w stężeniu 3%. Pamiętaj jednak, aby wlać jej do wody zaledwie kilka kropelek.
  • Płukanie nosa solą kuchenną
Zamiast powyższych środków możesz użyć roztworu na bazie soli kuchennej. Jedną miarkę soli, tj. 2,5 g wsyp do 300 ml przegotowanej i ostudzonej wody.
  • Płukanie nosa wodą
Do płukania zatok nie używa się zwykłej wody – jest to nieprzyjemne i szkodliwe. Uwaga! Warto wiedzieć, że w wielu aptekach można kupić gotowy zestaw do płukania nosa i zatok. Zawiera on butelkę o specjalnym kształcie (ułatwiającym całą procedurę) oraz saszetki z proszkiem. Przez zabiegiem wystarczy tylko wlać przegotowaną wodę do pojemnika, wsypać proszek i wymieszać.

Płukanie nosa – jak to robić?

Wielu osobom wydaje się, że płukanie nosa i zatok jest wyjątkowo nieprzyjemnym zabiegiem, po który należy sięgać w ostateczności. Nic bardziej mylnego! Przestrzeganie kilku ważnych zasad sprawia, że cała procedura jest bardzo łatwa i zdecydowanie nie wiążą się z nią żadne przykrości.
Aby prawidłowo przepłukać nos i zatoki, stosuj się do poniższej instrukcji:
  1. Przygotuj płyn do płukania (nie należy używać takiego, który był przyrządzony np. kilka dni wcześniej).
  2. Stań nad wanną albo nad zlewem. Postaraj się rozluźnić mięśnie.
  3. Pochyl głowę w bok. Jeśli chcesz zacząć płukanie nosa od lewej dziurki, pochyl głowę w prawo (i odwrotnie).
  4. Zacznij wlewać przygotowany płyn do dziurki. W tym momencie musisz zacząć oddychać ustami. Ciecz zacznie wypływać drugą dziurką.
  5. Powtórz zabieg, wlewając płyn do drugiej dziurki.
  6. Po wszystkim dokładnie wydmuchaj nos.
Uwaga! Pamiętaj, że nie wolno połykać płynu, który przypadkowo przedostanie się do jamy ustnej. Należy go bezzwłocznie wypluć.

Płukanie nosa u niemowląt

Płukanie nosa jest bezpiecznym zabiegiem, do którego możemy przystępować codziennie i to bez konsultacji z lekarzem. Nie dotyczy to jednak najmłodszych. Jeśli myślisz o płukaniu noska i zatok niemowlęciu, to najpierw musisz przedyskutować temat z pediatrą. Jeżeli natomiast zależy ci na doraźnym i szybkim oczyszczeniu noska tak małego dziecka, to możesz zastosować zwykły spray z wodą morską.
Autor: Robert Wojtaś