Data publikacji:

Piperyna: czym jest, jakie ma działanie i właściwości. Jak stosować piperynę?

Piperyna zdobywa w ostatnim czasie dużą popularność, a o jej właściwościach prozdrowotnych mówi się coraz więcej i to nie tylko w kontekście odchudzania. Czym jednak jest piperyna i jakie ma działanie? W jakich składnikach znajdziesz naturalną piperynę oraz czy warto stosować ją w formie suplementu? Jakie są skutki uboczne piperyny i właściwości lecznicze? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Piperyna: czym jest, jakie ma działanie i właściwości. Jak stosować piperynę?

Czym jest piperyna?

Piperyna to związek, który suplementujesz w większości posiłków. Jak to możliwe? Otóż jest to składnik pieprzu czarnego, a konkretnie bezbarwny lub żółtawy alkaloid znajdujący się w wierzchniej warstwie ziarenek. Ma pikantny, lekko gorzkawy smak i odpowiada za niemal całą ostrość czarnego pieprzu. Jej właściwości lecznicze znane są od tysiącleci i naturalne ekstrakty z pieprzu stosowane są m.in. w medycynie wschodniej, np. ajurwedzie. W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywana była jako środek przeciwbólowy oraz w leczeniu problemów trawiennych, np. biegunki, zaparcia czy niestrawności.

Czym różni się suplement z piperyną od pieprzu?

Odkryta w 1819 roku piperyna znajduje się naturalnie w czarnym pieprzu. Dawka piperyny w owocach czarnego pieprzu nie jest jednak zbyt wysoka i wynosi około 6–7%. Nie zaleca się zwiększenia spożycia pieprzu, gdyż może to prowadzić do podrażnienia przełyku i żołądka. O ile niewielkie dawki pomogą we wchłanianiu innych witamin i minerałów, do wywołania działania prozdrowotnego mogą być niewystarczające. Z tego względu osoby chcące skorzystać z właściwości piperyny powinny sięgnąć po suplement w tabletkach, który zawiera od 50 do 90% alkaloidu.

Jakie jest działanie piperyny?

Suplementy z piperyną znane są dziś przede wszystkim z właściwości odchudzających. Według badań z 2012 roku opublikowanych w Journal od Agricultural and Food Chemistery, a także w ScienceDaily piperyna blokuje tworzenie się nowych komórek tłuszczowych, a także obniża poziom kwasów tłuszczowych w krwioobiegu. Pośrednio piperyna działa także odchudzająco poprzez termogenezę i poprawę trawienia, np. wzmożenie produkcji soków trawiennych. Nieocenioną rolę pełni też w zwiększeniu wchłaniania witamin, np. C, A, B6, a także innych substancji: beta-karotenu, koenzymu Q10 czy selenu.
Warto jednak wspomnieć, że piperyna wykazuje również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, a nawet przeciwbakteryjne. Jest pomocna m.in. w infekcjach gronkowcem złocistym. Dowiedziono także pozytywny wpływ piperyny na układ nerwowy. Alkaloid pozyskiwany z pieprzu jest pomocny w walce z depresję, zaburzeniami koncentracji oraz z chorobą Alzheimera. Oprócz tego piperyna ma właściwości antynowotworowe oraz antyoksydacyjne. Hamowanie guzów nowotworowych przez piperynę zostało zauważone w badaniach in vitro prowadzonych na komórkach myszy i szczurów. W ostatnich latach używana jest w leczeniu bielactwa.

Jak stosować piperynę?

Zalecana dzienna dawka piperyny wynosi od 5 do 10 mg, w zależności od celu leczniczego oraz wagi pacjenta. Spożywana jest dwa razy dziennie w formie tabletek. Najlepiej suplementować ją przed śniadaniem, na pusty żołądek, gdyż ma wówczas najsilniejsze działanie prozdrowotne. Piperyna polecana jest osobom borykającym się z nadwagą oraz efektem jo-jo, ale nie tylko. Pozytywne efekty docenią także osoby pragnące zwiększyć koncentrację czy poprawić nastrój. Pierwsze skutki działania widoczne są po około 4 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. Po włączeniu suplementu do diety możliwa jest utrata w ciągu miesiąca nawet 6 kg masy ciała, jednak rozsądnym wynikiem jest 0,5 kg tygodniowo.
Piperyna może być łączona z kurkuminą, gdyż obie substancje działają synergicznie i zwiększają swoje działanie. Ekstrakt z pieprzu zwiększa biodostępność kurkumy nawet dwudziestokrotnie. Dodatkowym plusem połączenia piperyny z kurkuminą jest to, że kurkuma działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, która może być podrażniana przez piperynę.

Kiedy warto suplementować piperynę?

Leki i suplementy z piperyną dostępne są bez recepty i może je stosować prawie każdy. Warto jednak skontaktować się z lekarzem, aby wyeliminować możliwe interferencje piperyny z innymi lekami. Piperyna zwiększa biodostępność niektórych leków, m.in.: propanololu, fenytoiny, digoksyny czy teofiliny. Dużą ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na podrażnienia żołądka, jelit czy przełyku. Warto też pamiętać, że piperyna w dużych dawkach działa moczopędnie i może prowadzić do odwodnienia.
Skutki uboczne piperyny spożywanej w normie nie są groźne. Najczęściej są to niepożądane zaburzenia żołądkowo-jelitowe, więc w momencie pojawienia się dyskomfortu warto odstawić suplement z piperyną. Tabletki zawierające dużą ilość piperyny nie powinny byś spożywane przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Podkreślamy też, że podstawą odchudzania jest pełnowartościowa dieta, aktywność fizyczna oraz deficyt kaloryczny, a wszelakie spalacze tłuszczu to jedynie dodatek. Nie inaczej jest z piperyną, która sama w sobie nie prowadzi do odchudzania, a raczej pomaga w rozbiciu trójglicerydów i spalaniu wolnych kwasów tłuszczowych.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik