Data modyfikacji:

Pielęgnacja biustu po operacji – jak pielęgnować biust po operacji?

Operacje biustu to jedne z częściej wykonywanych operacji plastycznych, na które decydują się kobiety. Operacje biustu mogą mieć na celu zarówno jego powiększenie, jak i zmniejszenie rozmiaru. Operacje plastyczne często polegają także na rekonstrukcji piersi, mastopeksji, czyli podniesieniu biustu oraz korekcie wyglądu piersi. Niezależnie od tego, jaki był cel wykonywanej operacji plastycznej biustu, to za każdym razem oznacza ona pojawienie się sporej blizny po cięciu. Tego typu zabiegi wiążą się zazwyczaj z dość długim czasem rekonwalescencji, w trakcie którego kobieta musi wyjątkowo na siebie uważać i pielęgnować w odpowiedni sposób bliznę powstałą w wyniku zabiegu. Pierwsze dni po operacji biustu mogą być dla kobiety wyjątkowo trudne i bolesne, dlatego warto wiedzieć jak przygotować się na ten czas.
Pielęgnacja biustu po operacji – jak pielęgnować biust po operacji?

Blizny po operacji biustu – gdzie się znajdują?

Niemal każde cięcie skóry oznacza powstanie pooperacyjnej blizny. Blizny powstałe podczas operacji piersi mają zazwyczaj podłużny kształt, a ich rozmiar nie przekracza 5 cm. Blizny znajdują się zazwyczaj w fałdzie podpiersiowym, dlatego jest duża szansa na to, że nie będą one bardzo widoczne. Zła pielęgnacja blizny pooperacyjnej sprawia, że może ona przyrastać i przez to stać się czerwona i wypukła. Aby temu zapobiec, należy regularnie pielęgnować ranę, używając specjalnie opracowanych produktów. Po takiej operacji zaleca się stosowanie żeli lub silikonowych opatrunków, które przyśpieszają gojenie. Blizny powstałe w wyniku operacji piersi najczęściej zlokalizowane są w fałdzie podpiersiowym oraz w dole pachowym, nieco rzadziej nacięcie wykonuje się wokół otoczki.

Piersi po operacji – jak długo się goją?

Rany po operacji piersi zazwyczaj goją się tak, jak wiele innych ran szytych, czyli od 6 do 10 miesięcy. Gojenie ran to proces złożony, który w większości zachodzi w głębokich warstwach skóry, dlatego dopiero po około 3 miesiącach od cięcia skóry można mówić o kształtowaniu się blizny. Blizny powstałe po operacji biustu nie są duże. To blizny podłużne, a ich długość rzadko przekracza 5 cm. Na wielkość i kształt blizny największy wpływ ma technika szycia oraz rodzaj szwów do tego wykorzystanych. Warto także pamiętać, że każda pacjentka jest inna i każdy organizm reaguje zupełnie inaczej, dlatego proces gojenia się rany oraz powstawania blizny jest zależny od indywidualnych cech pacjentki.

Blizna po operacji – jak o nią dbać?

Gojenie się rany po operacji biustu może być bolesne i problematyczne dla wielu kobiet. Aby poprawić komfort kobiet, które przeszły taką operację, stworzono specjalne biustonosze pooperacyjne, które oprócz wygody i podtrzymania biustu w odpowiednim miejscu, zapewniają także zdrową kompresję i tym samym mogą przyśpieszyć proces gojenia.
Biustonosz pooperacyjny należy nosić niezmiennie przez całą dobę przez okres nie krótszy niż 12 tygodni. Szwy założone po zabiegu są ściągane po około tygodniu. W czasie rekonwalescencji nie należy obciążać organizmu aktywnością fizyczną oraz podnoszeniem ciężkich przedmiotów, ponieważ może to skutkować poluzowaniem szwów i otwarciem zabliźniającej się rany. Aby zachować odpowiednią higienę, należy korzystać z delikatnych środków do mycia ciała, a woda podczas kąpieli nie powinna być gorąca. Warto pamiętać także o niepodnoszeniu rąk do góry wyżej niż linia barków, ponieważ może to być wyjątkowo bolesne oraz grozi przemieszczeniem się implantów, dlatego do mycia włosów i górnych partii ciała powinny być zaangażowane bliskie osoby.
Rany i blizny po zabiegu nie powinny być narażone na działanie drogeryjnych kremów i balsamów — jedyne kosmetyki, z którymi rana może mieć kontakt, to maści i żele zalecone przez lekarza. Dla kobiet po operacji biustu problemem może być także sen, ponieważ przez kilka dni po zabiegu nawet delikatne poruszenie klatki piersiowej może wzbudzać ból.
Dużym wsparciem dla kobiet w tej sytuacji jest wspomniany wyżej biustonosz pooperacyjny lub specjalna kamizelka pooperacyjna, która zapobiega przemieszczeniu się implantów oraz znacznie zmniejsza ból. Kobietom po operacji biustu zaleca się spanie w pozycji na plecach, ponieważ tylko wtedy nie obciążają one biustu i nie narażają siebie na ból oraz przemieszczenie implantów lub ekspandera.

Jak pielęgnować ranę po operacji biustu?

Podczas pierwszych dni po operacji biustu nie należy narażać rany na przesadne moczenie, dlatego kąpiel w wannie powinna być zastąpiona krótkim prysznicem. Opatrunki zabezpieczające ranę powinny być zmieniane często i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, zazwyczaj co około 2 dni. Stosowane opatrunki nie mogą blokować dostępu świeżego powietrza, ponieważ w trakcie gojenia rany wydobywa się z niej charakterystyczny wysięk. W sytuacji, gdy z rany sączy się płyn ropno-surowiczy, warto skorzystać ze specjalnego żelu antybakteryjnego, który oczyści ranę i przygotuje ją na nowy opatrunek. Po zdjęciu szwów ranę należy pielęgnować, używając substancji antybakteryjnych i regenerujących. Odpowiednia pielęgnacja rany po operacji biustu pozwoli na prawidłowe zagojenie oraz zdrowy wygląd blizny. Pielęgnacja blizny po całkowitym zagojeniu rany może zakładać korzystanie ze specjalnych żeli silikonowych lub silikonowych opatrunków. Zalecenia lekarzy dla pacjentek po operacji biustu często obejmują także wykonywanie specjalnie opracowanego zestawu ćwiczeń ramion. Wbrew częstym obawom, takie ćwiczenia nie doprowadzą do ponownego otwarcia rany oraz nie spowolnią procesu gojenia. Poruszanie rękami podczas ćwiczeń oraz wykonywania codziennych czynności może zapobiec sztywności ramion, jednak należy pamiętać, aby nie obciążać ramion podnoszonymi ciężarami lub przesadnym treningiem.
Zdjęcia: nd3000/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo