Data modyfikacji:

Pęknięty paznokieć – jak go uratować?

Długo zapuszczałaś upragnione paznokcie, aż tu nagle… trach. Pęknięty paznokieć to zmora niejednej z kobiet. Jeśli spotkał cię ten problem, bez paniki – możesz rozwiązać go bez skracania wszystkich paznokci. Poznaj proste sposoby na odratowanie pękniętej płytki!
Paznokcie

Pęknięty paznokieć – wróg pięknego manicure’u

Długie i zadbane paznokcie nie wychodzą z mody, dlatego wiele kobiet wciąż decyduje się na ich zapuszczanie. Niestety, nawet panie cieszące się naturalnie twardą płytką paznokciową mogą doświadczyć jej pęknięcia. Wystarczy choćby nieostrożne otwieranie puszki z napojem i kłopot gotowy.

W pęknięciach paznokci pomagają niektóre gabinety kosmetyczne. Wiemy jednak, że nie każdy ma czas i pieniądze na skorzystanie z takiej pomocy. Przedstawiamy proste, domowe sposoby na pęknięty paznokieć!

Poziome lub skośne pęknięcie paznokcia

Zacznijmy od popularnej sytuacji, w której paznokieć łamie się poziomo lub pod skosem. Zdarza się to często posiadaczkom bardzo długich paznokci – czasem wystarczy jedynie uderzyć nimi o dowolną powierzchnię, by końcówka uległa połamaniu.
  •  Przedłużanie pękniętego paznokcia
Jeśli straciłaś kawałek paznokcia, lecz nie chcesz ścinać ich wszystkich, powinnaś zaopatrzyć się w lampę UV oraz hybrydową bazę do przedłużania paznokci. Przydatne okażą się również specjalne szablony.
  1. Podłóż szablon pod zmatowiony i odtłuszczony paznokieć, nanieś na niego warstwę bazy, wychodząc poza granice płytki. Korzystając z szablonu, twórz „protezę” nowego paznokcia. Wysusz bazę w lampie i zaaplikuj ją ponownie.
  2. Po wysuszeniu drugiej warstwy bazy, delikatnie zdejmij szablon. Nadaj swojemu nowemu paznokciu pożądany kształt. Teraz możesz pomalować paznokcie – pęknięcie nie będzie widoczne!
  • Tips na pęknięty paznokieć
Drugą metodą ratowania pękniętej poziomo płytki jest naklejenie na nią tipsa o długości odpowiadającej pozostałym paznokciom. Zrób to za pomocą odpowiedniego, bezpiecznego kleju do paznokci.
  • Paznokieć pęknięty pionowo
Do takiego uszkodzenia może dojść na przykład wtedy, gdy ciężki przedmiot spadnie na twoją dłoń lub przytrzaśniesz sobie palce drzwiami. Gdy paznokieć jest pęknięty wzdłuż macierzy, jego ratowanie okazuje się trudniejszym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że jest niewykonalne. Zabezpieczenie pękniętego wzdłuż paznokcia jest ważne, ponieważ zapobiegnie rozciąganiu się uszkodzenia na nowo powstającą płytkę.
  • Włókno szklane
Aby unieruchomić pęknięty pionowo paznokieć, zaopatrz się w specjalne włókno stosowane przez manicurzystki. Nazywane włóknem szklanym lub fiberglass, doskonale nadaje się do odbudowy bardzo zniszczonych paznokci. Dopasowany kształtem fragment włókna przyklej na paznokieć pokryty warstwą utwardzającej odżywki, a następnie pomaluj kolejną warstwą preparatu.

Pęknięty paznokieć: czego nie robić?

Choć pęknięcie paznokcia wydaje się błahą sytuacją, może prowadzić do groźnych powikłań, zwłaszcza gdy nieprawidłowo go pielęgnujesz. O czym należy pamiętać, gdy przydarzy ci się kolejne pęknięcie paznokcia?
  • Nigdy nie sklejaj paznokci z użyciem klejów typu kropelka – te środki nie nadają się do stosowania na płytce!
  • Pęknięty paznokieć, który podszedł krwią, warto pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu. Uraz macierzy może bowiem oznaczać, że paznokieć powinien zostać zerwany, a krwiak usunięty.

Pęknięcie paznokcia to nie koniec świata!

Nie każdy pęknięty paznokieć wymaga pomocy specjalisty. W wielu przypadkach możesz poradzić sobie samodzielnie, np. wykorzystując sztuczne paznokcie. Nie musisz już zamartwiać się, gdy pęknięcie paznokcia zniweczy twój manicure. Są na to sposoby!
Autorka: Joanna Stanuch