Data modyfikacji:

Omułek zielonowargowy: który wybrać?

Omułek zielonowargowy to małż o brązowozielonym ubarwieniu zamieszkujący wybrzeża Nowej Zelandii. Koncentrat, który jest z niego produkowany, to coraz bardziej popularny suplement diety, posiadający niezwykłe właściwości. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat omułka zielonowargowego, jego właściwości i działania? Który preparat wybrać? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Omułek zielonowargowy

Omułek zielonowargowy – co to?

Nowozelandzki omułek zielonowargowy (łac. perna canaliculus) to małż o charakterystycznej brązowozielonej skorupie, której długość może wynosić nawet 24 cm. Mieszkańcy miejsc, w których żyje omułek, znacznie rzadziej borykają się z bólami stawów. Nie tylko sami go spożywają, ale również eksportują w inne miejsca świata. Ekstrakt z małży staje się składem różnych produktów leczniczych.

Omułek zielonowargowy – właściwości

Omułek zielonowargowy ma bardzo bogaty skład i szerokie właściwości. Zawiera m.in. witaminy z grupy B oraz A, C, D i E, a do tego całą gamę minerałów, takich jak potas, selen, wapń, żelazo, jod. Zawiera też lyprinol, czyli związek z wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3. Jednym z istotnych składników omułka są glikozaminoglikany, które mają działanie przeciwzapalne. To właśnie one wspomagają elastynę oraz kolagen w swoim działaniu.

Omułek zielonowargowy – na co pomaga?

Omułek zielonowargowy pomaga głównie na stawy. Ekstrakt z małży nowozelandzkiej łagodzi ich ból, a także zmniejsza ich sztywność. Jest w stanie pozytywnie wpłynąć na choroby związane ze stawami, skutecznie łagodząc ich przykre dolegliwości.
Omułek może również pomóc osobom cierpiącym z powodu astmy. Nie tylko poprawia parametry oddechowe, ale również zmniejsza świszczący oddech.

Omułek zielonowargowy – działanie

Suplementy z omułkiem zielonowargowym mają działanie wspierające funkcjonowanie stawów. Stymulują odbudowę tkanki chrzęstnej, a także hamują procesy odpowiedzialne za degradację chrząstki. Ponadto, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, sprzyja procesowi regeneracji komórek. Powinien sprawdzić się u osób zmagających się z reumatyzmem lub artretyzmem.

Omułek zielonowargowy – który wybrać? Jak stosować?

Omułek zielonowargowy występuje w kilku różnych postaciach: tabletek, kremów oraz maści. Który z nich wybrać i dlaczego?

Omułek zielonowargowy w formie kapsułek lub tabletek

Małża nowozelandzka często występuje w postaci kapsułek lub tabletek z jej koncentratem. Jedna sztuka zawiera zazwyczaj od 100 mg do 500 mg wyciągu z omułka. Aby suplementacja kapsułkami była skuteczna, najlepiej jest spożywać około 1500 mg wyciągu na dzień. Osoby z zapaleniami stawów mogą potrzebować nawet wyższej dawki.

Omułek zielonowargowy w formie maści i balsamów

Omułek zielonowargowy często występuje w maściach lub balsamach do ciała. Ponieważ w ich składach nie brakuje również innych naturalnych składników, takich jak m.in. wielonasycone tłuszcze pochodzące z olei roślinnych, mogą mieć one jeszcze silniejsze działanie, a także skutecznie ujędrnić skórę. Zarówno maść, jak i balsam nadają się do wykorzystania w leczniczych masażach ciała, szczególnie w okolicach kręgosłupa. Często tuż po nałożeniu preparatów zawierających w składzie omułek zielonowargowy czuć przyjemny chłód, a następnie rozgrzewające ciepło. Jeśli zastanawiasz się, który wybrać: maść czy balsam, pamiętaj, że przede wszystkim zależy to od twoich osobistych preferencji. Maść będzie bardziej treściwa i tłusta, wolniej się wchłania i dłużej pozostaje na skórze, jednocześnie jednak bardziej nawilży. Będzie dobrym wyborem zawsze wtedy, kiedy nie musisz nigdzie wychodzić ani nigdzie się nie spieszysz. Z kolei balsam będzie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Szybko się wchłonie, mniej się lepi, a także nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Omułek zielonowargowy w formie balsamu lub maści to już osobiste preferencje.
Preparaty zawierające w swoim składzie omułek zielonowargowy najlepiej jest stosować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. W razie wątpliwości zawsze warto zapytać lekarza, który nie tylko podpowie właściwą dawkę, ale również oceni, czy faktycznie warto włączyć do swojej diety lub codziennej rutyny produkty z małżą nowozelandzką.

Omułek zielonowargowy – przeciwskazania

  • Omułek zielonowargowy nie powinien być spożywany przez osoby, które są uczulone na skorupiaki. Nie będzie też wskazany dla osób będących na diecie wegańskiej lub każdej innej, która wyklucza obecność owoców morza.
  • Przeciwskazaniami są również ciąża oraz karmienie piersią. Póki co nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania omułka zielonowargowego przez kobiety znajdujące się w powyższych stanach.
  • Przed samodzielnym włączeniem omułka zielonowargowego do suplementacji warto zapytać swojego lekarza, czy nie znajduje on innych przeciwskazań. Może się bowiem okazać, że będzie on kolidować z lekami, które przyjmujesz, znacznie osłabiając lub zwiększając ich działanie.
  • Omułek zielonowargowy – skutki uboczne

    Stosowanie omułka zielonowargowego jest bezpieczne dla zdrowia, jednak jak przy każdym leku lub suplemencie istnieją możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji. Skutki uboczne, które mogą się pojawić po zażyciu małży nowozelandzkiej, to m.in. nadmierna produkcja gazów, nudności, biegunka lub problemy z wątrobą. W takich sytuacjach najlepiej jest obserwować swój organizm i w razie potrzeby całkowicie odstawić suplementy z omułkiem zielonowargowym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus