Data publikacji:

Odżywki białkowe a odchudzanie: czy warto stosować?

Dieta odchudzająca to jedna z najczęściej stosowanych diet. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i tym samym osiągnąć wymarzoną sylwetkę, często chcą zobaczyć szybkie efekty, wypatrując ich już po kilku dniach trzymania diety. Nie jest tajemnicą, że dieta odchudzająca przynosi widoczne efekty, ale aby je zobaczyć, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dobrze prowadzona i dopasowana dieta pozwala na systematyczne gubienie dodatkowych kilogramów na przestrzeni miesięcy. Bardzo często osoby, które zdecydowały się przejść na dietę redukcyjną, sięgają po odżywki białkowe. Odżywki białkowe dostać można niemal w każdym sklepie z artykułami i akcesoriami sportowymi, a w ostatnim czasie coraz częściej są widoczne także w standardowych sklepach spożywczych. Czemu odżywki białkowe zawdzięczają swój sukces i czy faktycznie wspomagają odchudzanie?
odżywki białkowe odchudzanie

Odżywka białkowa – czym jest?

Odżywka białkowa to popularny składnik diety, po który często sięgają osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Odżywka białkowa to suplement diety z grupy zwanej MRP (meal replacment products), którego głównym zadaniem jest uzupełnienie lub wzbogacenie spożywanych posiłków białkiem. Odżywka białkowa to produkt w proszku, który można wcielić do diety w różnych formach: można dodać go do przygotowywanego ciasta (np. naleśnikowego), może być składnikiem koktajli lub można rozpuścić go bezpośrednio w wodzie, napoju roślinnym lub mleku krowim i wypić. Dostarczenie dużej dawki pełnowartościowego białka do organizmu pozwala na szybką regenerację mięśni, ich wzrost oraz wytrzymałość.

Odżywki białkowe a zdrowie

Odżywka białkowa to wartościowy produkt, po który sięgają sportowcy oraz osoby będące na diecie. Powstaje dzięki surowcom dostarczającym skoncentrowane białko najwyższej jakości. Źródłem takiego białka zazwyczaj jest serwatka lub kazeina, czyli białko mleka. Dla osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także krowiego mleka, powstają wegańskie odżywki białkowe na bazie białka sojowego, grochowego lub konopnego. Na rynku znaleźć można także odżywki białkowe bez laktozy, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na nietolerancję laktozy.
Przyjmowanie odżywki białkowej w formie prostego koktajlu ułatwia jego wchłanianie do organizmu, co jest szczególnie ważne dla osób, które aktywnie ćwiczą, ponieważ takie białko w szybkim czasie może być wykorzystane przez mięśnie. Wielu sportowców wypija koktajl z odżywką białkową bezpośrednio przed treningiem, w ten sposób zapewniając ochronę swoim mięśniom przed możliwymi urazami. Produkty tego typu najczęściej spotkać można w formie koncentratów lub izolatów białka serwatkowego. Oba produkty dostarczają do organizmu wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym także aminokwasy egzogenne.

Czy stosowanie odżywki białkowej wspomaga odchudzanie?

Podstawową zasadą, która zapewnia skuteczność każdej diety odchudzającej, jest utrzymanie deficytu kalorycznego. Stosowanie odżywki białkowej przez osoby będące na diecie może przynieść satysfakcjonujące efekty nawet u tych osób, które rzadko lub wcale nie wykonują ćwiczeń. Białko jest najbardziej sycącym składnikiem w diecie, dlatego stosowanie odżywki białkowej pozwala zmniejszyć ilość zjadanych posiłków i tym samym zredukować ilość przyjmowanych kalorii. Stosowanie odżywki białkowej raz lub dwa razy dziennie nie tylko dobrze syci, ale także przyśpiesza przemianę materii i wzrost masy mięśniowej.

Jakie korzyści ma przyjmowanie odżywki białkowej na diecie?

Odżywka białkowa to ważny składnik w diecie osób, które chcą osiągnąć swój cel w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów. Niepodważalne korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie odżywki białkowej przez osoby na diecie, to:
  • białko powoduje większe uczucie sytości, co znacząco redukuje apetyt,
  • stosowanie odżywki białkowej ma wpływ na przyśpieszenie metabolizmu, co pomaga w redukcji nagromadzonego w organizmie tłuszczu,
  • odżywka białkowa przyjmowana w formie koktajlu z wodą lub mlekiem nie dostarcza węglowodanów i zbędnych tłuszczy,
  • stosowanie odżywki białkowej może podnieść termogenezę, co ułatwia spalanie tłuszczu.

Stosowanie odżywek białkowych – podstawowe zasady

Odżywka białkowa to doskonały sposób na wzbogacenie codziennej diety o dodatkową porcję białka. Zazwyczaj wystarczy stosować od jednej do dwóch porcji białka w ciągu dnia, aby zobaczyć zadowalające efekty. Jedna porcja białka powinna mieć około 30 g. Można ją dodać do koktajlu, śniadania lub kolacji, a także rozrobić z wodą lub mlekiem i wypić w takiej formie. Warto pamiętać, że odżywka białkowa jest suplementem diety i nie powinna całkowicie zastępować białka pochodzącego z przyjmowanych pokarmów.

Najchętniej wybierane odżywki białkowe

Odżywki białkowe to produkty, które znaleźć można w asortymencie wielu producentów zajmujących się akcesoriami i dietą osób uprawiających sport lub będących na diecie. Odżywki białkowe mogą mieć różne smaki. Wśród najchętniej wybieranych produktów tego typu znalazły się:
  • Allnutrition Whey Protein – to najwyższej jakości koncentrat białka serwatkowego, który dostępny jest w wielu różnych smakach.
  • Olimp Whey Protein Complex 100% – ten produkt to kompleks koncentratu i izolatu białek serwatkowych. Ta odżywka białkowa dostępna jest w dziesięciu różnych wersjach smakowych.
  • 7Nutrition Whey Protein – to odżywka białkowa w formie koncentrat białka serwatkowego o niskiej zawartości cukru.
  • Ostrovit Wpc – to szybkowchłanialny koncentrat białka serwatkowego, który dostępny jest w wielu pysznych wersjach smakowych.
Zdjęcie: microgen/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!