Data publikacji:

Jakie są objawy Trousseau?

Objaw Trousseau to przymusowe ułożenie palców dłoni w sposób, jaki przypomina rękę położnika badającego kobietę ciężarną. Wyróżnia się Trousseau klasyczny i Trousseau żylny. Jakie są objawy Trousseau? 
jakie są obajwy trousseau

Jakie są objawy Trousseau?

Objaw Trousseau – co to jest? Dlaczego Trousseau określa się w medycynie jako rękę położnika? Ręka położnika badającego ciężarną to zgięcie 4 i 5 palca oraz wyprostowanie kciuka, środkowego oraz wskazującego palca. Dłoń układa się do wewnątrz, a podczas Trousseau dłoń chorego wygląda w ten właśnie sposób. Objaw ten pojawia się zwykle po uciśnięciu ramienia mankietem ciśnieniomierza napompowanym o 20 mm Hg wyżej niż wynosi ciśnienie skurczowe pacjenta. Powoduje to przejściowe niedokrwienie kończyny górnej. Jest to tzw. klasyczny objaw Trousseau. Jeśli zaś objaw ten występuje samoistnie, a dłoń człowieka przyjmuje opisane wyżej ułożenie, mamy do czynienia z Trousseau żylnym. Takie ustawienie dłoni może powodować ból i/lub dyskomfort (objaw Trousseau żylny). 

Tężyczka – objawy. Dodatni objaw Trousseau

Objaw Trousseau w medycynie określany jest jako przejaw patologii w obrębie układu nerwowo-mięśniowego, co z kolei jest charakterystycznym objawem tężyczki. Choroba ta powodowana jest przez niedobór wapnia w organizmie człowieka. Może przebiegać w sposób jawny (pełnoobjawowy napad tężyczkowy) oraz utajony. I właśnie to objaw Trousseau (oraz objaw Chvostka) sprawia, że lekarze potrafią zdiagnozować tężyczkę utajoną. 

Objaw Trousseau – hipokalcemia

Pozostajemy dalej w temacie niedoboru wapnia, czyli hipokalcemii. Zbyt małe stężenie wapnia we krwi, poniżej 2,25 mmol/l (9 mg/dl), to właśnie hipokalcemia. Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w ciele człowieka. Dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni, serca, kości, a także jest odpowiedzialny za krzepnięcie krwi. 
Jakie są powody hipokalcemii? Przyczynami hipokalcemii są najczęściej upośledzone wchłanianie wapnia w organizmie, niedobór witaminy D (lub jej aktywnych metabolitów) oraz niedobór parathormonu (PTH).

Jakie objawy daje tężyczka?

Objawy i charakterystyka tężyczki:
  • Choroba ma charakter napadowy.
  • Tężyczka jawna to drętwienie i parestezje okolicy ust (tzw. usta karpia) oraz opuszek palców stóp i dłoni. 
  • Pacjent odczuwa symetryczne skurcze dystalnych części kończyn górnych (opisywaliśmy to zjawisko na początku artykułu pod nazwą „ręka położnika”) i dolnych (jest to tak zwane końsko-szpotawe ustawienie stóp). 
  • Jeśli choroba postępuje, lekarze obserwują skurcze w kolejnych mięśniach ciała pacjenta. 
  • Może pojawić się nawet zagrożenie życia – jeśli dojdzie do skurczu mięśni głośni, a chory straci przytomności i dostanie drgawek. 
  • Rzadziej występują te objawy tężyczki: światłowstręt, podwójne widzenie, tachykardia, bóle głowy, skurcz oskrzeli połączony z napadem duszności. 
  • U chorych na tężyczkę obserwuje się też problemy ze snem, osłabienie, niepokój. 
  • Jak leczyć tężyczkę?

    Jakie są sposoby leczenia tężyczki? Jeśli tężyczka powodowana jest niedoborami wapnia, to konieczne jest zwiększenie jego udziału w diecie poprzez dobór odpowiednich produktów spożywczych (ser, ryby, orzechy) oraz przemyślaną suplementację, skonsultowaną z lekarzem prowadzącym. Tężyczka jawna, wynikająca z hipokalcemii, wymaga leczenia dożylnymi preparatami wapnia. Jeśli u pacjenta występuje niedobór witaminy D3, to także – po konsultacji z lekarzem i odpowiednich badaniach ze krwi – należy włączyć tę witaminę do diety. W przypadku tężyczki utajonej należy pacjentowi zapewnić także wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.