Data publikacji:

Nietolerancja laktozy – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?

Bóle brzucha, wzdęcia i nudności po spożyciu produktów mlecznych? Uwaga – to może być nietolerancja laktozy. Szacuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć nawet 30% dorosłych Polaków. Osoby źle znoszące laktozę nie muszą jednak rezygnować ze spożywania mleka, jogurtów czy serów. Sprawdź, jak zdiagnozować nietolerancję oraz jak niwelować jej skutki.
Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy – na czym polega?

Nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia cukru mlecznego. Wynika ona z niedostatecznej zawartości laktazy – enzymu rozkładającego laktozę – w organizmie dotkniętym problemem.
Temat nietolerancji laktozy często skłania do przemyśleń na temat tego, czy mleko i jego przetwory są potrzebne w codziennej diecie. Choć wiele osób w wieku dorosłym nie trawi laktozy, warto pamiętać, że mleko stanowi źródło wielu witamin i minerałów. Zawiera potas, witaminę B12, witaminy D i A, magnez, cynk oraz wapń. Warto więc podjąć próbę walki z nietolerancją, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Co to jest laktoza?

Laktoza to cukier mleczny występujący w mleku wszystkich ssaków. Jest źródłem węglowodanów oraz substancją odżywczą, która wspiera funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Do jej prawidłowego trawienia niezbędny jest enzym – laktaza. Jego największą aktywność odnotowuje się u niemowląt i noworodków karmionych piersią. Z wiekiem aktywność laktazy maleje, by u osób dorosłych wynieść zaledwie 10% pierwotnej wartości. Niedobór laktazy może doprowadzić do nieprawidłowego trawienia produktów mlecznych, czyli nietolerancji laktozy.
W czym jest laktoza? Warto pamiętać, że znajduje się ona nie tylko w mleku. Jest obecna także we wszystkich produktach nabiałowych – jogurtach, serach, śmietanie, twarożkach itp. Znajdziesz ją także w wielu słodyczach, pieczywie, gotowych sosach, słowem – wszędzie tam, gdzie do produkcji żywności użyto składników pochodzenia nabiałowego.

Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłych

Objawy nietolerancji laktozy są stosunkowo łatwe do zauważenia. Pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu produktu mlecznego. Sygnałami alarmującymi są:
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty.
  • Jeśli podobne reakcje pojawiają się u ciebie każdorazowo po spożyciu produktów mlecznych, możesz podejrzewać u siebie nietolerancję laktozy.

    Nietolerancja laktozy – objawy u niemowląt i dzieci

    Symptomy nietolerancji laktozy u dzieci i niemowląt są identyczne, jak u dorosłych. Mogą występować jednak z silniejszym nasileniem. Zdarza się, że niemowlę nie toleruje mleka matki, reagując na nie wzdęciami i biegunkami – jest to wrodzona nietolerancja laktozy. Jej charakterystycznym objawem są również uporczywe kolki. Gdy twoje dziecko reaguje na mleko w podobny sposób, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania na nietolerancję laktozy.

    Test na nietolerancję laktozy

    Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie nietolerancji laktozy jest wykonanie badań z krwi. Proste badanie polega na porównaniu stężenia glukozy w surowicy przed i po podaniu produktu mlecznego.
    Badanie na nietolerancję laktozy można wykonać także z moczu lub kału – wówczas pod uwagę bierze się m.in. obecność galaktazy w próbce czy zmianę jej odczynu pH.
    Wiele osób decyduje się także na metodę eliminacyjną, wykluczając z diety produkty mleczne na pewien czas. Jeśli na skutek takiego działania objawy gastryczne miną, można podejrzewać, że były one spowodowane nietolerancją laktozy.

    Nietolerancja laktozy – co jeść?

    Wielu osobom dotkniętym nietolerancją laktozy trudno jest sobie wyobrazić codzienną dietę bez nabiału. Okazuje się jednak, że nie trzeba z niego rezygnować. Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów mlecznych pozbawionych laktozy, które są bezpieczne dla osób z nietolerancją. Wśród przetworów bezlaktozowych znajdziesz mleko, sery, jogurty, śmietany i kefiry.
    Kupując inny rodzaj żywności, zwracaj uwagę na składy. Laktoza może znajdować się w wielu różnych produktach – od pieczywa, poprzez słodycze, kończąc na daniach gotowych. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, wybieraj żywność pozbawioną mleka.

    Suplementy na nietolerancję laktozy

    Nietolerancji laktozy nie można wyleczyć – można natomiast łagodzić jej objawy. Oprócz diety eliminacyjnej możesz sięgać także po suplementy, które dostarczą organizmowi laktazy niezbędnej do trawienia laktozy. Do dobre rozwiązanie m.in. w podróży, kiedy nie chcesz zastanawiać się, czy każde kolejne zamówione danie okaże się dla ciebie w pełni bezpieczne.
    Przykładem suplementu diety na nietolerancję laktozy jest Lactocontrol. Wystarczy stosować go doraźnie, po każdym posiłku zawierającym laktozę. Lactocontrol dostarcza układowi pokarmowi laktazę niezbędną do trawienia cukru z mleka, zapobiegając wzdęciom, gazom i innym nieprzyjemnym objawom nietolerancji.

    Nietolerancja laktozy – podsumowanie

    Nietolerancja laktozy to dolegliwość polegająca na niezdolności do trawienia cukru zawartego w mleku i jego przetworach. Jej powodem jest niedostateczna zawartość laktazy – enzymu trawiącego laktozę. Podejrzewając u siebie nietolerancję, warto wykonać testy laboratoryjne, które potwierdzą lub wykluczą problem. Nietolerancję laktozy można łagodzić za pomocą suplementów z laktazą lub poprzez dietę eliminacyjną.
    Zdjęcie: Envanto Elements
    Autor: Joanna Plech