Jak uzupełnić jod w organizmie?
Czy istnieje lek na niedobór jodu? Nie ma jednej odpowiedzi. Jest ich wiele, bo o przywrócenie prawidłowego poziomu jodu w organizmie oraz utrzymanie go, musisz zadbać kompleksowo.
1) Dieta przy niedoborze jodu
Bardzo ważnym aspektem jest codzienne dostarczanie jodu w posiłkach. Bogatym źródłem jodu są: owoce morza (skorupiaki, mięczaki, kawior, glony) i ryby (dorsz, halibut, flądra, sardynki, tuńczyk, mintaj, śledź bałtycki), mleko i produkty mleczne (maślanka, kefir, ser gouda, ser wędzony, sery pleśniowe), ryż brązowy, chleb żytni, jaja kurze oraz sól jodowana. Nieco jodu zawierają też brokuły i szpinak oraz porost islandzki, z którego zaparzysz herbatę.
Na terenach nadmorskich spora ilość tego pierwiastka znajduje się w glebie, skąd czerpią go rośliny, a potem zwierzęta. Spożywanie roślin oraz mięsa i mleka od zwierząt z terenów nadmorskich to także metoda dostarczania jodu.
Jod dostaje się do organizmu głównie z pokarmem oraz wodą pitną (woda pokrywa do 10% zapotrzebowania) i w wysokim stopniu, bo od 80 do 92%, wchłania się do przewodu pokarmowego.
Proces przyswajania jodu może być utrudniony przez niektóre związki chemiczne, występujące np. w kalafiorze, brokułach, kapuście.
2) Jaką wodę pić przy niedobrze jodu?
Doskonałą metodą na dostarczenie jodu do organizmu jest picie wody leczniczej o wysokim stężeniu jodu. Uwaga - nadmiar wapnia w wodzie pitnej może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania jodu w przewodzie pokarmowym.