Data publikacji:

Niacyna a odchudzanie: jaki ma wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów?


Niacyna, znana również jako witamina PP oraz witamina B3, ma szeroki wpływ na organizm człowieka. Wpływa na dobre samopoczucie i wzrost poczucia pewności siebie, a także… wspomaga odchudzanie. Jaki wpływ ma niacyna na odchudzanie? Czy istnieje zależność pomiędzy niacyną a odchudzaniem? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.
waga

Co to jest niacyna?


Niacyna, zwana inaczej witaminą PP, witaminą B3 lub kwasem nikotynowym, jest obecna w organizmie człowieka w niewielkich ilościach, dlatego należy ją dostarczać do niego z zewnątrz. Jest to cząsteczka rozpuszczalna w wodzie, łatwo wydalana przez ciało.

Ile niacyny dzienne powinno się przyjmować? Zapotrzebowanie na witaminę B3 wynosi: 2-12 mg dla dzieci, 14 mg dla kobiet, 17-18 mg dla pań w ciąży i karmiących piersią oraz 16 mg dla mężczyzn. Dorośli nie mogą przekraczać spożywania 35 mg niacyny na dzień.

Niacyna - efekty działania w organizmie człowieka


Podstawowymi funkcjami witaminy PP w organizmie są:

• zwiększanie poziomu cholesterolu HDL (popularnie zwanego „dobrym cholesterolem”),
• obniżanie poziomu cholesterolu LDL (zwanego „złym cholesterolem”),
• redukcja poziomu trójglicerydów,
• usprawnianie pracy mózgu,
• wspomaganie leczenia zapalenia stawów,
• poprawa kondycji skóry i ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego,
• zapobieganie chorobom serca,
• zmniejszanie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1.

Ponadto spożywanie dużej ilości niacyny redukuje uczucie znużenia i zmęczenia, pomaga utrzymać dobrą jakość skóry i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu metabolizmu energetycznego.

Niacyna a odchudzanie – jaki ma związek?


Dostarczanie do organizmu dużej ilości witaminy B3 pomaga utrzymać wysoki poziom energii i redukuje zmęczenie, jednak prawdopodobnie niacyna nie jest bezpośrednio związana z procesem chudnięcia. Plusem jest jednak to, że spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków o obniżonej kaloryczności, zawierających porządny zastrzyk niacyny oraz pozostałych witamin z grupy B, otwiera furtkę do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Niacyna wspiera odchudzanie, gdyż uczestniczy w procesach przemian metabolicznych cukrów, białek i tłuszczów. I choć niacyna na odchudzanie nie wpływa bezpośrednio, to warto wiedzieć, że pomaga ona w produkowaniu energii z pokarmów. „Wyciska” na maksa wartości odżywcze z posiłków - wszystkie, które wspierają dbanie o pożądaną sylwetkę oraz zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Niacyna oraz witaminy z grupy B, obecne są w wielu produktach pokarmowych sprzyjających odchudzaniu, czyli takich, które zawierają duże ilości białka i błonnika.

Niacyna sprzyja chudnięciu, ponieważ jej suplementacja dodaje energii, tak bardzo potrzebnej przy realizowaniu wzmożonej aktywności fizycznej. Poczucie motywacji i pełni energii może ułatwiać przestrzeganie planów i schematów ćwiczeń. Długotrwałe i powtarzalne uprawianie aktywności fizycznych przeważnie powoduje utratę wagi.

Niacyna podnosi także poziom energii psychicznej. Dzięki temu łakomczuchom łatwiej jest się oprzeć pokusie spożywania słodyczy i niezdrowej żywności. I tu znów na plus dla tracenia zbędnych kilogramów.

Niacyna zmniejsza też stan zapalny w organizmie, który związany jest z otyłością. Ułatwia to powrót do właściwej dla danej osoby wagi. Suplementacja niacyny nie jest więc bezpośrednio związana z odchudzaniem, ale wpływa korzystnie na proces utraty wagi i zapewnia utrzymanie korzyści zdrowotnych podczas tego procesu.

Niacyna a cukrzyca - co warto wiedzieć?


Witamina B3 równoważy poziom glukozy we krwi, więc jej spożywanie może wspomóc leczenie cukrzycy, wzmacniając skuteczność leków. Dla diabetyków ważne jest obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, a niacyna doskonale sobie z tym radzi. Redukuje także ryzyko zachorowań na serce. Jeśli jesteś diabetykiem, koniecznie skonsultuj przyjmowanie witaminy PP z lekarzem.

Naukowcy prowadzą obecnie badania, by udowodnić, czy wysokie dawki niacyny podawane małym dzieciom zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 w dzieciństwie.

Niacyna suplement diety oraz zawartość witaminy B3 w pożywieniu


Witamina B3 jest produkowana w organizmie w niewielkich ilościach. Dostarczaj ją regularnie w postaci suplementów diety lub podczas spożycia produktów naturalnych.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających niacynę. Są to suplementy diety mające w składzie wyłącznie witaminę PP, jak i zestawy z witaminami z grupy B. Wybierz najdogodniejszą dla siebie formę aplikowania (tabletki, kapsułki, żelki, proszki, płyny). Kobiety w ciąży znajdą na rynku preparaty z niacyną bezpieczne dla nich i dla rozwijającego się płodu.
Kwas nikotynowy znajdziesz w produktach roślinnych i zwierzęcych: w mięsie (drób, wieprzowina, cielęcina), rybach (tuńczyk, łosoś, sardynki), orzechach (w orzeszkach ziemnych 17,2 mg/100 g), migdałach, pieczarkach (4,6 mg/100 g), ziarnach zbóż, nasionach słonecznika, drożdżach (do 50 mg na 100 g), otrębach pszennych (do 35 g na 100 g), ziemniakach (1,5 mg/100 g) i kaszach. Zawierają go także rośliny strączkowe i zielone. Znikome ilości niacyny znajdują się w kawie i w herbacie. Produkty spożywcze bogate w niacynę są także wartościowe dla procesu odchudzania, bo zawierają szereg makro- i mikroelementów wspierających gubienie zbędnych kilogramów.

Jeśli masz problemy z nadwrażliwą i skłonną do przebarwień skóry, a twoja dieta nie zawiera zbyt wiele orzechów, mięsa i drożdży, zrewolucjonizuj codzienne menu. Możesz sięgnąć po suplement diety (skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą) lub wprowadź do posiłków produkty bogate w niacynę.
Autorka: Ewa Doniec