Data modyfikacji:

Nawłoć – właściwości, działanie

Nawłoć pospolita to roślina o małych, żółtych kwiatkach, której ziele wykorzystywane jest od wieków w medycynie ludowej. Uważa się, że działa m.in. przeciwzapalnie, ściągająco czy też moczopędnie. Jakie są właściwości lecznicze nawłoci? W jakich schorzeniach warto ją stosować? Sprawdź!
Nawłoć – właściwości, działanie

Nawłoć – co to za roślina?

Nawłoć, zwana również polską mimozą, złotnikiem czy złotą dziewicą, to pospolita roślina o długiej łodydze i drobnych, żółtych kwiatkach. Są one skupione w kwiatostany przypominające koszyczki – nieraz na pewno natknąłeś bądź natknęłaś się na nie na polu czy łące. Być może nie wiesz jednak o tym, że ziele nawłoci ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. To zasługa obecności wielu cennych substancji, takich jak garbniki, kwercetyna, witamina C, rutyna, olejki eteryczne, saponiny, kwasy organiczne.
Ziele nawłoci zbiera się zwykle w słoneczne dni letnie w okresie kwitnienia. Należy suszyć je w temperaturze niższej niż 40 stopni Celsjusza, aby zachować cenne właściwości rośliny. Warto wiedzieć, że nawłoć niezwykle szybko się rozrasta i trudno jest ją wyeliminować, dlatego nie zaleca się jej sadzenia na działce czy w ogródku..

Nawłoć – właściwości lecznicze i działanie

Właściwości lecznicze nawłoci wykorzystywane są od wieków w medycynie ludowej. Stosowano ją zewnętrznie i wewnętrznie, na otarcia, rany czy też zakażenia układu moczowego. Choć ma ona cierpki i gorzki smak, warto ją wypróbować. W końcu lekarstwa nie mają być smaczne, a pomocne. Oto najważniejsze właściwości nawłoci pospolitej: 
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwutleniające,
  • uszczelniające naczynia krwionośne,
  • przeciwzakrzepowe,
  • antyseptyczne,
  • ściągające,
  • moczopędne,
  • odtruwające,
  • żółciopędne,
  • przyspieszające gojenie ran,
  • uspokajające,
  • napotne,
  • rozkurczowe.
Warto wiedzieć, że istnieją również inne gatunki nawłoci. Należą do nich: nawłoć alpejska, nawłoć kanadyjska, nawłoć późna i nawłoć wąskolistna. Mają one podobne działanie, co polska mimoza. Ciekawostką jest fakt, że właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej wykorzystywali w dawnych czasach Indianie do leczenia przeziębień, obolałych mięśni, a nawet do wykonywania lewatywy.

Nawłoć pospolita – zastosowanie

 Właściwości ziela nawłoci wykorzystuje się do leczenia schorzeń układu moczowego. Napar z rośliny może być pomocny w przypadku zapalenia pęcherza, dny moczanowej, chorób cewki moczowej, a także nerek. Nawłoć wspomaga także leczenie chorób układu krążenia. Zmniejsza ciśnienie krwi, uszczelnia naczynka i zmniejsza ryzyko zakrzepów. Dodatkowo przynosi ulgę w przypadku niestrawności, zgagi i wzdęć.
Przeciwzapalne działanie nawłoci wykorzystuje się do wspomagania leczenia zakażeń jamy ustnej, gardła i żeńskich narządów płciowych. Mimoza łagodzi też bóle menstruacyjne i reumatyczne. Naparem z rośliny można przemywać skórę przy otarciach, wysypkach i drobnych zranieniach. Sprawdzi się również jako tonik u osób z cerą trądzikową i łojotokową.

Jak stosować nawłoć?

Nawłoć pospolitą można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Napar z mimozy świetnie nadaje się do przemywania twarzy u osób o cerze trądzikowej lub borykających się ze stanami zapalnymi i wypryskami.

Napar lub herbatkę z nawłoci warto pić w przypadku schorzeń układu moczowego oraz trawienia. Sprawdzi się również jako płukanka do ust i gardła w przypadku schorzeń jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Maść z dodatkiem ziela nawłoci o właściwościach przeciwbólowych warto stosować przy stanach zapalnych i bólach mięśni oraz stawów. Niezwykle ciekawym produktem jest miód nawłociowy, który wyróżnia się intrygującym smakiem i dobroczynnym działaniem.

Nawłoć – przeciwwskazania

Nawłoci nie powinny stosować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, a także dzieci do 12. roku życia. Ponadto nie zaleca się przyjmowania ziela w przypadku niewydolności nerek oraz układu krążenia. Pamiętaj – jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek preparaty na własną rękę.
Autor: Olga Wacholc