Utarło się przekonanie, że bieganie po asfalcie czy betonie to pierwszy krok do poważnych problemów ze stawami, zwłaszcza kolanowymi czy w mniejszym stopniu biodrowymi. Jednak pamiętając o kilku podstawowych zasadach można czerpać pełną przyjemność z biegania po twardej nawierzchni.
Za bieganiem po asfalcie, bruku czy betonie przemawia to, że są to niewymagające powierzchnie, które angażują mniejszą ilość mięśni, a co za tym idzie świetnie nadają się dla początkujących biegaczy. Ponadto twarde podłoże zapewnia szybszy bieg i lepszą przyczepność, a także pozwala pokonać całą trasę jednym, miarowym krokiem. To z kolei docenią osoby nastawione na ciągłą poprawę prędkości czy często startujące w biegach ulicznych. Jednak nie można przesadzać, bo robienie kilometrażu rzędu 40-70 km tygodniowo po jednej nawierzchni z pewnością odbije się negatywnie na mięśniach.
Wprawdzie nasze mięśnie, stawy i ścięgna są w stanie się przyzwyczaić do pewnych rzeczy, jednak miłą odmianą dla nich będzie wybranie się na trening na miękką nawierzchnię. Leśne lub polne ścieżki czy alejki parkowe są nierówne, a przez to wymagają od mięśni większej pracy. To przekłada się na wzmocnienie poszczególnych partii ciała, stąd warto zadbać o trening w zróżnicowanym terenie.
Niezbędne podczas trenowania na twardej nawierzchni jest odpowiednie obuwie. Musi dobrze amortyzować wstrząsy, być lekkie, a podeszwa miękka i elastyczna. Ważne jest, aby dobierać je zgodnie ze swoim typem stopy. Jeśli nie wiesz, jak Twoja noga zachowuje się w momencie kontaktu z podłożem wykonaj prosty test – bosą stopę zanurz w wodzie i odbij ją na kartce. Jeśli na papierze widoczna jest cała lub prawie cała stopa należysz do grona osób z neutralną stopą. Odbicie, na którym widać połączenie przodu i tyłu wskazuje na typ pronujący, a gdy między przodem i tyłem stopy nie ma żadnego połączenia masz stopę supinującą.
Istotnym elementem biegania po twardej nawierzchni, który zmniejsza ryzyko kontuzji jest odpowiednia rozgrzewka, a po treningu poświęcenie czasu na rozciąganie mięśni. To pozwoli zmniejszyć ich napięcie po wysiłku fizycznym, zwiększyć elastyczność i przygotować na nową aktywność. Dbaj również o odpowiednią technikę – ruch powinien odbywać się według schematu stopa-śródstopie-palce, a stopa powinna lądować w linii prostej. Ważne jest także bieganie z lekko ugiętymi kolanami oraz z wyprostowaną, ale nie sztywną sylwetką. Ręce powinny poruszać się miarowo. Unikaj zaciskania ich w pięści.
*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie