Data publikacji:

Najlepszy glukometr: ranking produktów

Osoby zmagające się z cukrzycą doskonale wiedzą, jak wygląda i do czego służy sprzęt nazywany glukometrem. To urządzenie dla wielu osób jest podstawowym sprzętem, dlatego planując jego zakup, warto wiedzieć, który z dostępnych na rynku modeli to najlepszy glukometr.
glukometr ranking
Decyzja, jaki glukometr wybrać, nie jest łatwa, ponieważ w aptekach i w sklepach z artykułami medycznymi można znaleźć wiele rodzajów glukometrów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także sposobem działania.
Zatem jaki glukometr kupić, aby móc korzystać z urządzenia w pełni sprawnie i mieć pewność, że wygenerowany wynik jest właściwy? Na tego typu pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale szereg poniższych wskazówek z pewnością ułatwi zakup i pozwoli wybrać najlepszy glukometr.

Glukometr – co to jest?

Glukometr to urządzenie, którego osobom zmagającym się z cukrzycą nie trzeba przedstawiać. Jednak wielu ludzi nie wie, czym jest ten sprzęt oraz do czego służy. Glukometr to nic innego jak urządzenie do mierzenia poziomu cukru we krwi u osób chorujących na cukrzycę. Dzięki glukometrowi osoby te mogą samodzielnie kontrolować poziom glukozy we krwi, a to znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Glukometr to urządzenie, które towarzyszy osobom chorym na cukrzycę już od około 50 lat, a każda osoba, u której zostanie zdiagnozowana cukrzyca, staje przed wyborem, jaki glukometr wybrać dla siebie. Oczywiste jest, że glukometr, tak jak każdy inny sprzęt tego typu, z biegiem czasu może się zużywać, przez co jego praca może być zaburzona a wyniki niemiarodajne. Z tego powodu glukometr warto wymieniać regularnie, najlepiej co kilka lat. 
Polecamy również: Jaki glukometr na rękę wybrać?

Glukometr – jak działa?

Chociaż na przestrzeni lat działanie glukometru niewiele się zmieniło, to nieustannie na rynku pojawiają się nowe modelu tego typu sprzętu. Zatem jak działa glukometr? Podstawą każdego prawidłowo przeprowadzonego pomiaru jest zaaplikowanie kropli krwi na specjalnie przygotowany pasek testowy.
Krew, którą należy nanieść na pasek, to oczywiście niewielka kropla pobrana zazwyczaj z palca, a samo nakłucie na palcu jest niemal niewidoczne. Pasek testowy z zaaplikowaną kroplą krwi należy następnie umieścić w wyznaczonym miejscu w glukometrze i odczekać od 3 do 15 sekund, aby uzyskać wynik.
Sama procedura wykonania badania jest wyjątkowo szybka i prosta, dzięki czemu samodzielna kontrola u osób chorujących na cukrzycę nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu oraz uwagi. Jednak o kilku kluczowych elementach należy pamiętać. Niezbędny do tego badania jest oczywiście sam glukometr, ale nawet najlepszy glukometr, aby działać poprawnie i dać miarodajny wynik, potrzebuje elementów takich jak paski testowe (dopasowane do danego modelu glukometru), lancety, czyli niewielkie, sterylne ostrza do nakłuwania opuszków palców, oraz nakłuwacz, czyli sprzęt do wykonywania nakłucia na palcu.
W najpopularniejszych glukometrach najczęściej wykorzystuje się jedną z poniższych metod:
  • metoda elektrochemiczna – ta metoda mierzy natężenie mikroprądu elektrycznego, który przepływa przez reaktywne pole na pasku testowym;
  • metoda fotochemiczna – w tym przypadku rejestrowane jest światło odbite zależne od tego, jakiemu zabarwieniu ulegnie pole na pasku testowym.
  • Jak przygotować się do pomiaru glukozy?

    Mierzenie poziomu glukozy we krwi to szybkie badanie, które można wykonać samodzielnie, jednak warto wiedzieć, jak w prawidłowy sposób przygotować się do tego procesu.
    Kluczowy jest oczywiście najlepszy glukometr oraz jego odpowiednie przygotowanie do badania, czyli zadbanie o pasujące do niego paski testowe oraz przygotowanie nakłuwacza, który umożliwi pobranie próbki krwi z palca.
    Jak należy przygotować się do badania, aby wynik był miarodajny? Ważne jest dokładne umycie rąk z użyciem ciepłej wody, aby pozbyć się z miejsca pobierania próbki wszystkich zanieczyszczeń. Ważne jest, aby nie wykorzystywać w tym celu środków dezynfekujących, ponieważ ich działanie może zaburzyć otrzymany wynik.
    Przed wykonaniem pierwszego pomiaru warto dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do kupionego glukometru, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć sytuacji mogących zaburzyć prawidłowy wynik pomiaru. Ważnym aspektem jest także miejsce wykonywania pomiaru oraz miejsce przechowywania glukometru – badanie należy wykonywać z dala od źródeł fal elektromagnetycznych, ponieważ mogą one znacząco zaburzyć otrzymany wynik.

    Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy glukometr?

    Jak wybrać najlepszy glukometr dla siebie? Podjęcie tej decyzji nie zawsze jest łatwe, szczególnie dla osób, które wybierają swój pierwszy glukometr. Zatem jak wybrać najlepszy glukometr? Poniżej kilka wskazówek:
  • objętość krwi niezbędna do badania – oczywiste jest, że im większa kropla krwi niezbędna do badania, tym głębsze musi być nakłucie, dlatego ten parametr jest ważny dla osób, które nie chcą wykonywać u siebie głębokiego nakłucia;
  • dokładność wyniku – to niezwykle ważna cecha, dlatego wybierając najlepszy parametr, warto zdecydować się na model spełniający normę ISO 15197:2015;
  • obecność aplikacji – wiele nowoczesnych glukometrów posiada dedykowaną dla siebie aplikację. To niezwykle funkcjonalna i przydatna opcja, ponieważ daje możliwość szybkiego sprawdzenia ostatnich wyników i głębszej analizy;
  • wyświetlacz – prawidłowe wykonanie pomiaru glukozy we krwi to jedynie połowa sukcesu, ponieważ równie ważne jest także prawidłowe odczytanie otrzymanego wyniku. Zatem najlepszy glukometr to taki, który ma wbudowany czytelny wyświetlacz do odczytywania wyniku.
  • Jaki glukometr kupić? Ranking glukometrów

    Jak wybrać najlepszy glukometr? Ten wybór nie jest prosty, jednak poniższy ranking najczęściej wybieranych urządzeń z pewnością ułatwi podjęcie tej decyzji:
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!