Data publikacji:

Najlepsza luteina na oczy. Kiedy i jak stosować?

Chcesz wiedzieć, jaka jest najlepsza luteina na oczy? Zerknij do poniższego artykułu. Ponadto podpowiadamy w nim, co daje suplementacja luteiny i kto powinien ją rozpocząć. Zapraszamy do lektury!
najlepsza luteina na oczy
Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza luteina na oczy? Przegląd polecanych suplementów znajdziesz w dalszej części artykułu. Najpierw warto jednak zastanowić się, czym w ogóle jest luteina, jakie ma właściwości, jak działa na oczy i kiedy właściwie powinno się ją suplementować.

Luteina na oczy – co to takiego?

Czym jest luteina na oczy? Warto zastosować to rozgraniczenie, ponieważ luteina to nazwa dwóch różnych substancji–- żeńskiego hormonu progesteronu oraz luteiny na oczy, która jest żółtym barwnikiem ksantofilowym z grupy karotenoidów. Luteina na oczy naturalnie występuje w wielu produktach roślinnych, np. jarmużu, szpinaku, sałacie, ogórkach zielonych.

Luteina na oczy – właściwości. Jak działa?

Jak luteina działa na oczy? Przede wszystkim neutralizuje wolne rodniki w oku, które są metabolizowane przez siatkówkę oka. Luteina sprawia, że światło niebieskie działa na oczy mniej intensywnie. Czym jest światło niebieskie? To światło emitowane przez słońce, ale także energooszczędne oświetlenie czy urządzenia cyfrowe, np. monitor, komputer, telefon. W porównaniu ze światłem pomarańczowym, światło niebieskie o wiele bardziej niszczy nasz wzrok. Przy takiej samej dawce światła pomarańczowego i niebieskiego dawka światła niebieskiego może być nawet 100 razy silniejsza. Luteina działa więc jak naturalny filtr, chroniąc nas przed światłem niebieskim.
Regularne przyjmowanie luteiny zmniejsza ryzyko zaćmy i zwyrodnienia żółtej plamki w oku. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Kiedy należy suplementować luteinę na oczy?

Kto musi suplementować luteinę na oczy? Czy nie wystarczy przyjmowanie jej naturalnie, np. poprzez jedzenie większej ilości produktów bogatych w luteinę?
Suplementacja luteiny na oczy polecana jest przede wszystkim starszym dorosłym – szczególnie tym, którzy przekroczyli 60. rok życia. Jak wiadomo, z wiekiem nasz wzrok się pogarsza, a ryzyko pojawienia się zaćmy czy innych schorzeń oczu wzrasta. Stąd też warto rozpocząć regularną suplementację luteiny na oczy. Zwłaszcza że przyjmując ją z jedzeniem, zazwyczaj nie udaje nam się pokryć dziennego zapotrzebowania na luteinę. Przykładowo, aby zmniejszyć o 50% ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, powinno przyjmować się 6–14 mg luteiny dziennie. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji luteiny warto jednak podjąć po konsultacji z lekarzem, np. okulistą.
Czy młodsze osoby mogą przyjmować luteinę? Tak. Polecana jest ona zwłaszcza osobom, które już w młodym wieku borykają się z bardziej zaawansowanymi wadami wzroku lub tym, które dużo pracują przed komputerem. Takim osobom luteina polecana jest już po 40. roku życia. Oczywiście warto skonsultować to z lekarzem – ten może zalecić przyjmowanie luteiny już wcześniej, a czasem podpowie, że można jeszcze z tą decyzją poczekać.

Luteina na oczy – jaka jest najlepsza? Przegląd suplementów

Zastanawiasz się, jaka luteina jest najlepsza na oczy? Zerknij do naszego poniższego rankingu.

SuperOptic Luteina

To suplement, który zdecydowanie jest najlepiej ocenianym na całej naszej liście. Produkt zyskał blisko 1000 opinii od kupujących w serwisie Ceneo.pl. Warto dodać, że są to pozytywne opinie, a średnia ocena produktu to 4,7 na 5 gwiazdek! Luteina od SuperOptic ma postać kapsułek. Suplement został dodatkowo wzbogacony o cynk, witaminy B2, C, B6, B12, niacynę, kwas foliowy, selen, mangan i miedź. Dodatkowo w składzie kapsułek znalazł się także kwas dokozaheksaenowy (DHA), który dodatkowo wspiera działanie luteiny.

ActivLab Luteina Extra

Luteina w postaci miękkich kapsułek. W jednej kapsułce znajdziecie aż 40 mg luteiny! Suplement został dodatkowo wzbogacony o zeaksantynę i kwasy tłuszczowe nienasycone, które zwiększają wchłanialność tych dwóch substancji.

Olimp Gold Luteina

Suplement w kapsułkach. 22 mg luteiny w jednej kapsułce. W suplemencie oprócz luteiny znajduje się także kwas DHA, cynk oraz witaminy A i E, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego wzroku.

Olimp Luteina Max-Complex

Luteina w tabletkach – w jednej tabletce znajduje się 30 mg luteiny. Dodatkowo skład suplementu został wzbogacony także o zeaksantynę (2,5 mg) i ekstrakt z owoców borówki czarnej. Testujący oceniają luteinę od marki Olimp za dobry stosunek ceny do jakości, wysoką dawkę luteiny w jednej tabletce oraz skuteczność działania.

Lutezan Omega 3 

Luteina z zeaksantyną i kwasami omega-3. Suplement ma postać kapsułek. Dodatkowo w jego składzie znajduje się także cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia, witaminy E i C, selen oraz miedź.

Protego Luteina Complex 30

Kapsułki z 20 mg luteiny w jednej kapsułce. Dodatkowo w składzie znajdziecie zeaksantynę (1 mg), witaminy C i E oraz kwasy omega-3. Testujący pozytywnie oceniają suplement za atrakcyjną cenę, skuteczność działania i łatwe do połknięcia kapsułki.

Doppelherz aktiv Luteina Premium

Kapsułki z 15 mg luteiny w jednej kapsułce i z dodatkiem zeaksantyny (500 µg). W suplemencie znajdziecie też wyciąg z czarnej borówki bogatej w antocyjany. Te wspomagają mikrokrążenie w gałce ocznej, co sprzyja poprawie ostrości wzroku.

Formeds Bicaps Luteina

Kapsułki z 20 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny. W składzie suplementu znajduje się dodatkowo 180 mg inuliny – to korzeń z cykorii, który zapobiega powstawaniu zaćmy.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.