Data publikacji:

Jaka jest najlepsza glukozamina?

Glukozamina jest jednym z popularniejszych składników suplementów na stawy, którego głównym zadaniem jest redukcja dolegliwości bólowych. Co ciekawe, to substancja, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie, ale nie tylko. Można dostarczać ją także razem z odpowiednią dietą lub stosując suplementy. Chcesz kupić jeden z preparatów i nie wiesz, jaka glukozamina jest najlepsza? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
jaka glukozamina jest najlepsza

Glukozamina – co to jest?

Zacznijmy od najważniejszej informacji na temat glukozaminy – co to jest? To aminocukier, który, jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, występuje w ludzkim organizmie. W przypadku suplementów producenci najczęściej wykorzystują dwie postaci składnika aktywnego – siarczan glukozaminy albo chlorowodorek glukozaminy.
Co ciekawe, glukozamina ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Skąd biorą się podzielone opinie? Z przeprowadzonych badań klinicznych – niektóre z nich potwierdzają działanie glukozaminy na stawy, podczas gdy wyniki innych wskazują na brak istotnych efektów suplementacji.
Wskazówka: Zanim sięgniesz po suplementy z glukozaminą na stawy, warto sprawdzić, czy dostarczasz ją sobie w diecie. Gdzie ją znajdziesz? Aminocukier jest obecny w pancerzach skorupiaków, czyli w krabach, krewetkach i rakach.

Glukozamina na stawy – wskazania

Jakie są wskazania do suplementacji glukozaminy? Substancja działa głównie na stawy, stąd też przyjmowanie preparatów, które ją zawierają, może zostać zalecone w przypadku choroby zwyrodnieniowej. Zastanawiając się, jaka glukozamina jest najlepsza, warto rozważyć zakup preparatu z siarczanem glukozaminy, ponieważ to właśnie ta postać ma lepszą biodostępność, czyli jest lepiej wchłaniania przez organizm.
Glukozamina:
 • bierze udział w syntezie substancji, które budują chrząstkę stawową,
 • łagodzi ból,
 • ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne,
 • zmniejsza sztywność stawów,
 • wzmacnia i wspiera regenerację stawów,
 • wspomaga syntezę kolagenu.
 • Przeciwwskazania i skutki uboczne. Czy glukozamina powoduje tycie?

  Największym przeciwwskazaniem do stosowania suplementów z glukozaminą na stawy jest alergia na skorupiaki oraz uczulenie lub nadwrażliwość na inne składniki. Z preparatów, które ją zawierają, powinny zrezygnować też kobiety w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze). Jeśli zdiagnozowano u ciebie zaburzenia metaboliczne, choroby układu pokarmowego lub serca albo przyjmujesz leki onkologiczne i przeciwzakrzepowe – nie przyjmuj glukozaminy bez konsultacji z lekarzem!
  W przypadku ewentualnych skutków ubocznych możemy wyróżnić problemy ze strony układu pokarmowego, np. biegunkę, zaparcia, ból brzucha czy wzdęcia.
  A czy glukozamina powoduje tycie? Aktualnie uznaje się, że nie ma negatywnego wpływu na wagę. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie preparatów z siarczanem albo chlorowodorkiem glukozaminy może wpływać na podwyższenie poziomu insuliny i cukru we krwi. Dlatego tak ważna jest suplementacja pod okiem lekarza.

  Jaka glukozamina jest najlepsza? Przegląd suplementów na stawy

  Wiesz już, jak działa glukozamina na stawy, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania oraz czy powoduje tycie. Czas sprawdzić, jakie suplementy znajdziesz na rynku. Zobacz, jaka glukozamina jest najlepsza, zapoznając się z poniższym przeglądem preparatów.

  Arthron Complex

  Arthron Complex to preparat polecany na reumatyzm. Suplement diety zawiera nie tylko glukozaminę (w postaci chlorowodorku), ale także chondroitynę i L-cysteinę. Jak opisuje go producent, jego zadaniem jest wsparcie prawidłowego funkcjonowania części chrzęstno-stawowych. Preparat może być przechowywany w temperaturze pokojowej, ma postać tabletek.

  LEK-AM Orton Flex

  Kolejną propozycją, jeśli chcesz kupić glukozaminę na stawy, jest Orton Flex od LEK-AM. To połączenie kilku skutecznych składników – oprócz wspomnianej glukozaminy producent zastosował również kolagen, chondoitynę, witaminę C, kwas hialuronowy i ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego. Kapsułki mogą okazać się pomocne między innymi w walce z poranną sztywnością stawów, we wsparciu prawidłowej produkcji kolagenu oraz w zwiększeniu lepkości mazi stawowej. 

  Ginseng Glukozamina + Chondroityna

  Preparat w tabletkach od marki Ginseng, podobnie jak poprzednie produkty, zawiera połączenie siarczanu glukozaminy i siarczanu chondroityny. Suplement uzupełnia niedobory w diecie o wskazane substancje oraz jest rekomendowany przez producenta sportowcom i seniorom. Preparat wspomaga regenerację chrząstki stawowej oraz wspiera zachowanie prawidłowej pracy i budowy układu kostno-szkieletowego.

  OstroVit Glucosamine + MSM + Chondroitin

  Jaka glukozamina jest najlepsza? Jeśli szukasz jej połączenia nie tylko z chondroityną, ale także MSM, to możesz zapytać farmaceutę o preparat w kapsułkach od marki OstroVit. Suplement diety został opracowany w taki sposób, aby pomóc w utrzymaniu stawów w optymalnej kondycji. Producent opisuje go jako dobry sposób na ich codzienną ochronę, ale nie tylko. Preparat może także wspierać regenerację po urazie, wzmocnić ścięgna, a nawet poprawić stan włosów, skóry i paznokci.

  Solgar Glukozamina, kwas hialuronowy i chondroityna 

  Ostatnią propozycją w przeglądzie polecanej glukozaminy na stawy jest preparat popularnej marki Solgar, w którym znajdziesz chlorowodorek glukozaminy, MSM, siarczan chondroityny i BioCell Collagen II. Suplement w postaci tabletek nie zawiera składników pochodzących od skorupiaków, glutenu i cukru. Co ciekawe, producent zapewnia, że wspomniany chlorowodorek glukozaminy zawiera aż 83% czystej, dobrze przyswajalnej glukozaminy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.