Data publikacji:

Najlepsza cholina: polecane produkty

Cholina to inaczej witamina B4, która pełni istotną funkcję w procesach zachodzących nieustannie w ludzkim organizmie. Choć jest w niewielkich ilościach produkowana przez ciało, to jej głównym źródłem jest pożywienie – produkty odzwierzęce, orzechy czy rośliny strączkowe. Jeśli jadłospis nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na ten związek chemiczny, to należy rozważyć suplementację. W tym artykule podpowiadamy, jaka jest najlepsza cholina.
najlepsza cholina

Cholina – co to jest?

Pierwszy raz słyszysz o cholinie i nie wiesz, co to jest? Jak już wspomnieliśmy, to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak w niewystarczających ilościach. Choć nazywa się ją czasami witaminą B4, to tak naprawdę cholina nie jest witaminą, a jedynie substancją witaminopodobną.
Cholina występuje naturalnie w mleku i przetworach mlecznych, jajkach, mięsie (głównie w wątróbce i podrobach) i rybach, w awokado, fasoli, warzywach kapustnych, kiełkach pszenicy, soi czy brokułach.

Cholina – działanie i właściwości

Dlaczego cholina jest tak ważna? Chodzi o jej działanie i właściwości. Związek chemiczny jest niezbędny do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Jeśli jest go za mało, to pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią, drażliwość, szumy w uszach, a nawet zwiększone ryzyko stłuszczenia wątroby. Stąd też powszechne przekonanie, że cholina jest dobra na wątrobę. Owszem, ale to tylko jedna z jej wielu cennych właściwości.
Na liście właściwości i działań najlepszej choliny w formie suplementu znalazły się:
 • ochrona przed stłuszczeniem wątroby (optymalny poziom witaminy B4 pozwala uniknąć nadmiernego gromadzenia się lipidów w tym narządzie),
 • wsparcie prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego,
 • prawidłowy rozwój płodu (cholina jest niezbędna do rozwoju układu nerwowego i mózgu płodu oraz pomaga uniknąć wystąpienia wad wrodzonych, przez co jest szczególnie ważna u kobiet w ciąży),
 • pomoc w redukcji masy ciała,
 • regulacja pracy układu krążenia,
 • pomoc w profilaktyce raka jelita grubego, prostaty i piersi.
 • Dodatkowo cholina bierze udział w wytwarzaniu lecytyny, regulacji poziomu homocysteiny oraz w syntezie neuroprzekaźnika nazywanego acetylocholiną.

  Cholina – dawkowanie suplementów

  W przypadku choliny dawkowanie powinno być dobierane indywidualnie. Zależy ono od ilości związku chemicznego dostarczanego wraz z jedzeniem oraz od wieku i płci (zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia). Zazwyczaj rekomendowana dawka wynosi od 250 mg do 750 mg.

  Czy cholina jest bezpieczna? Skutki uboczne

  Mamy dobrą wiadomość: w przypadku choliny skutki uboczne nie są niebezpieczne dla zdrowia i najczęściej występują w momencie jej przedawkowania. Działania niepożądane są głównie związane z układem pokarmowym. Są to np. wzdęcia, gazy, biegunka, zaparcia czy wymioty.
  Choć cholina w formie suplementów jest uznawana za bezpieczną – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz niemowląt – to przed rozpoczęciem jej przyjmowania zalecamy konsultację z lekarzem, najlepiej po badaniu stężenia poziomu cholinoesterazy. Dzięki niemu można określić, czy suplementacja jest w ogóle potrzebna, i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych wynikających z przedawkowania choliny.

  Wybieramy najlepszą cholinę – przegląd suplementów diety

  Jaka jest najlepsza cholina w formie suplementu diety? Zachęcamy cię do zapoznania się z przeglądem preparatów dostępnych na rynku.

  Hepatil 150 mg

  Hepatil to popularny suplement diety w postaci tabletek, który jest reklamowany przez producenta jako wsparcie pracy wątroby i właściwego metabolizowania tłuszczów. Preparat może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci od 7. roku życia. W jego składzie znajdziesz nie tylko cholinę, ale także L-asparaginian L-ornityny, który poprawia procesy detoksyfikujące.

  HepaSlimin

  Suplement diety reklamowany głównie jako preparat dla kobiet. Znajdziesz w nim naturalne składniki, takie jak cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego i mate z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Takie połączenie składników pomaga we wsparciu zdrowia wątroby, w prawidłowym trawieniu oraz zachowaniu optymalnej masy ciała. Suplement ma postać tabletek.

  Pueria DUO 

  Jedna z najlepszych cholin w formie suplementu diety dla ciężarnych kobiet. Preparat w postaci kapsułek jest rekomendowany od 13. tygodnia ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Jak reklamuje producent, produkt jest pierwszym suplementem na polskim rynku, w którym znalazły się składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. To nie tylko cholina, ale także kwas foliowy, DHA, jod i witamina D, i to bez dodatku substancji wypełniających, konserwantów i barwników.

  OstroVit Cholina + Inozytol

  Kolejnym preparatem w przeglądzie najlepszej choliny w formie suplementów jest produkt marki OstroVit, w którym znajdziesz cholinę razem z inozytolem. Preparat w tabletkach wspiera pracę układu nerwowego, polepszający koncentrację i wpływając pozytywnie na samopoczucie. Dodatkowo poprawia jakość snu, wspomaga pracę wątroby oraz pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

  Nutrition Health Institute TENfertil ON

  TENfertil ON to suplement diety przeznaczony dla mężczyzn, wspierający przede wszystkim utrzymanie prawidłowych funkcji rozrodczych i optymalną jakość nasienia. Preparat w kapsułkach zawiera selen, cynk, cholinę, L-karnitynę, witaminę C, koenzym Q10, L-argininę, witaminę B12, kwas foliowy i inne składniki. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.