Data publikacji:

Mata do pilatesu: jaką wybrać? Poradnik

Pilates to jedna z popularnych form aktywności fizycznej, która jest doskonałym sposobem na zadbanie o kondycję fizyczną. Trening tego typu wykonywać może właściwie każdy, co dodatkowo niesie ze sobą również wiele korzyści dla zdrowia. Pilates jest wykorzystywany w rehabilitacji i ma szereg zalet nie tylko dla ciała, ale też zdrowia psychicznego. Aby jednak charakterystyczne ćwiczenia mogły być wykonywane prawidłowo i w sposób komfortowy, niezbędna jest odpowiednia mata do pilatesu. Wykorzystywanie w tym celu produktów uniwersalnych czy karimaty znacznie obniża jakość i efekty tego typu aktywności. Sprawdź, co to pilates i jaka mata będzie do niego najlepsza!
mata do pilatesu

Co to jest pilates?

Pilates jest rodzajem treningu uniwersalnego, dzięki któremu pobudzeniu i wzmocnieniu ulegają wszystkie partie mięśniowe. W jego ramach wyraźnie dostrzec można elementy innych aktywności sportowych, takich jak balet, gimnastyka czy joga. Główne cele uprawiania pilatesu to pobudzenie mięśni głębokich bez jednoczesnej ich rozbudowy, obniżenie poziomu stresu, poprawa postawy wraz z odciążeniem kręgosłupa oraz ogólna poprawa zdrowia.
Pilates świetnie wpływa na poprawę krążenia krwi i zwiększenie elastyczności mięśni. To doskonały sposób również na zwiększenie ruchów w obrębie stawów. Ćwiczenia tego typu stosowane są również w szeroko pojętej rehabilitacji związanej z wieloma schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Regularna aktywność w formie pilatesu pomaga też powrócić do zdrowia i pełnej sprawności osobom po wielu kontuzjach oraz urazach.

Czego potrzeba, by ćwiczyć pilates? Mata i chęci!

Podstawowym akcesorium niezbędnym do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń jest mata. Pilates to rodzaj aktywności, który nie wymaga niczego więcej w kwestii wyposażenia, dlatego warto dołożyć starań, by wszystkie ćwiczenia w jego ramach wykonywać z użyciem specjalnej i pełnowartościowej maty do pilatesu.
Niestety często zdarza się, że osoby podejmujące różne rodzaje ćwiczeń nie przywiązują uwagi do odpowiedniej maty, przez co ćwiczenia nie odbywają się w sposób komfortowy i satysfakcjonujący. Często już po kilku ćwiczeniach robi się zwyczajnie niewygodnie i zamiast czerpać przyjemność z aktywności, ulec można zniechęceniu. Wybierając matę, wiele osób kieruje się też często ceną lub np. kolorem, właściwości maty przesuwając na dalszy plan. To duży błąd, który często stoi u podstaw zaprzestania wykonywania ćwiczeń po bardzo krótkim czasie. Jaka mata do pilatesu będzie więc odpowiednia?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej maty do pilatesu?

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru maty do pilatesu, jest jej grubość. W tej kwestii często podczas zakupu właściwe akcesorium mylone jest z cienką wersją do jogi, której grubość to zaledwie 0,5 cm. Mata do pilatesu jest gruba na około 1,5 cm. Dzięki temu znacznie zwiększa się komfort wykonywanych ćwiczeń, z których wiele odbywa się na kolanach lub plecach.
Odpowiednio gruba mata do pilatesu (może być również grubsza niż 1,5 cm) stanowi też doskonałe podparcie i amortyzację dla kręgosłupa i stawów oraz świetnie izoluje od podłoża. Dzięki macie tego typu zwiększa się więc bezpieczeństwo wszystkich wykonywanych ćwiczeń oraz poczucie komfortu.

Mata do pilatesu – antypoślizgowa czy nie?

Podczas wyboru maty do pilatesu warto zwrócić uwagę nie tylko na jej grubość, ale również inne dodatkowe właściwości. Doskonałą opcją do ćwiczeń będzie mata do pilatesu antypoślizgowa. Dzięki temu podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń nie będzie ulegała przesunięciom i rozpraszała osób ćwiczących. Niektóre maty poza właściwościami antypoślizgowymi mają również powierzchnię o fakturze karbowanej, co dodatkowo doskonale wpływa na przyczepność podczas ćwiczeń. Jednak taka cecha nie jest przy wyborze właściwej maty do pilatesu cechą konieczną.
Bardzo istotnym parametrem jest też długość maty do pilatesu. Za odpowiednią uważa się 180 cm, czyli taką, na której swobodnie będzie mogła położyć się osoba, naturalnie leżąc na plecach czy brzuchu. W ćwiczeniach pilates bardzo ważne jest, by wszystkie je wykonywać w obrębie maty, bez wychodzenia poza jej obszar.

Mata do ćwiczeń pilates – o czym warto pamiętać?

Wybierając matę do ćwiczeń pilates, warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Bardzo dobrym tworzywem jest w tym przypadku NBR, które charakteryzuje się bardzo niską pamięcią kształtu. Dzięki temu nie odkształca się i po wykonywaniu nawet najbardziej intensywnych ćwiczeń wraca do pierwotnego kształtu. Daje to możliwość komfortowego wykonywania aktywności za każdym razem, a sama mata też posłuży znacznie dłużej.
Podczas zakupu maty do pilatesu dobrze jest wybrać model wyposażony w specjalne paski ściągające oraz uchwyt. To ważne zwłaszcza wtedy gdy ćwiczenia są zorganizowane poza domem. Wówczas po ich wykonaniu matę można sprawnie zwinąć i przenieść w wygodny sposób. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!