Data publikacji:

Maść na siniaki – jak wybrać najskuteczniejszą?

Siniaki, choć są całkowicie naturalną reakcją organizmu na stłuczenia, mogą stanowić duży defekt estetyczny – zwłaszcza jeśli pojawiają się w widocznym miejscu. Nic dziwnego, że maści na siniaki, przyspieszające proces ich gojenia, cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Podpowiadamy, jaki preparat na siniaki sprawdzi się najlepiej oraz jakie dodatkowe działania podjąć, by pozbyć się sińców jeszcze szybciej.
Maść na siniaki

Siniaki – jak powstają?

Siniaki pojawiają się na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze lub płytko pod nią. Z pękniętych naczynek krew wylewa się do okolicznych tkanek, w których zalega zwykle kilka dni do momentu, gdy zostanie całkowicie wchłonięta przez organizm. Miejsce wystąpienia siniaka jest tkliwe, często również bolesne.
Początkowo siniaki mają barwę ciemnofioletową, jednak z czasem ich kolor się zmienia, co ma związek z rozkładaniem się barwnika krwi, hemoglobiny. To właśnie dlatego prawidłowo gojący się siniak zmienia barwę na żółtawą, aż w końcu całkowicie znika.

Siniaki i krwiaki – czym się różnią?

Niektórzy nazywają siniaki krwiakami, jednak warto wiedzieć, że te dwa rodzaje urazów różnią się pomiędzy sobą. W przypadku siniaka wypływająca z naczyń krew „nasącza” tkanki na podobieństwo gąbki. Krwiak to podskórny wylew krwi, która wlewa się w przestrzenie międzytkankowe, na skutek czego może dłużej utrzymywać czerwonawą barwę. Niemniej jednak zarówno siniak, jak i krwiak po upływie kilku dni ulegają samoistnemu wchłonięciu, nie pozostawiając po sobie śladów.

Kiedy siniaki powinny niepokoić?

Siniaki i krwiaki na skórze same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że bywają one objawami różnych dolegliwości. Jeśli siniak powstaje na skutek uderzenia się lub mocnego ucisku, jest to całkowicie naturalne zjawisko. Jeśli jednak zasinienia powstają samoistnie lub na skutek lekkiego dotyku, mogą świadczyć one o:
  • niewydolności nerek,
  • hemofilii,
  • chorobach wątroby,
  • anemii,
  • mononukleozie,
  • białaczce,
  • niedoborach witaminowych.
  • Jeśli zauważasz, że siniaki pojawiają się u ciebie często i bez wyraźnej przyczyny, skonsultuj się z lekarzem, który zleci wykonanie najważniejszych badań.

    Jak pozbyć się siniaka?

    Na szczęście u większości osób siniak to jedynie reakcja na nagły wypadek. Nie zmienia to faktu, że sina zmiana skórna nie jest dobrze widziana, zwłaszcza w miejscu odsłoniętym. Jak przyspieszyć wchłanianie siniaka? Istnieje na to kilka domowych sposobów:
  • zimne okłady – obkurczają tkanki i wspomagają leczenie stanu zapalnego;
  • okłady z warzyw o działaniu przeciwobrzękowym, takich jak surowe ziemniaki, liście kapusty;
  • okłady ziołowe z tymianku, rumianku.
  • Oprócz starych metod zwalczania siniaków dużą skutecznością cieszą się również produkty apteczne: maści na siniaki i krwiaki. Jak wybrać tę najlepszą?

    Co powinna zawierać maść na siniaki?

    Maści na siniaki i krwiaki zwykle są do siebie zbliżone pod względem składu. Znajdziesz w nim substancje o działaniu obkurczającym i uszczelniającym naczynia krwionośne, jak również składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najskuteczniejsze okazują się:
  • heparyna,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • wyciąg z żywokostu,
  • arnika,
  • witamina C.
  • Jeśli siniak jest rozległy i towarzyszy mu ból, warto zastosować preparat o nieco wzbogaconym składzie. Najlepsza maść przeciwzapalna i przeciwbólowa, oprócz substancji dobrych dla naczyń krwionośnych, powinna zawierać np. ibuprofen lub paracetamol. Uczucie ulgi zapewni także olejek mentolowy.

    Najlepsze maści na siniaki i krwiaki

    Szukasz skutecznej maści na siniaki i krwiaki? Sprawdź produkty, które uzyskują najwyższe oceny internautów. Na tej liście znajdziesz doskonale środki na stłuczenia w niskich cenach – warto mieć je w swojej domowej apteczce.

    1. Oceanic Siniak, żel na siniaki

    Żel zawiera kompleks wyciągów roślinnych z nagietka, rumianku i arniki, które regenerują uszkodzone naczynia krwionośne i przyspieszają gojenie siniaka. Naturalny skład sprawia, że produkt może być stosowany nawet u małych dzieci.

    2. Nes Pharma Uzarin, żel na siniaki

    Uzarin to żel na siniaki i obrzęki z arniką górską oraz składnikami przeciwbólowymi. Świetnie sprawdzi się na urazach, którym towarzyszy duży ból lub obrzęk.

    3. Heparin Hasco, żel na siniaki

    Lekki żel na siniaki Heparin z heparyną doskonale regeneruje naczynka, zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk. Produkt ten przeznaczony jest przede wszystkim do niwelowania uczucia ciężkości nóg, jednak równie skutecznie sprawdza się stosowany na miejscowe urazy.

    4. Bioderma Cicabio Arnica+, krem na siniaki

    Jeśli borykasz się z siniakiem na twarzy, wypróbuj ten lekki krem z arniką, który szybko ujednolici koloryt skóry i zregeneruje naczynka krwionośne. Kosmetyk zawiera apigeninę i arnikę, które rewelacyjnie wpływają na proces gojenia się siniaków.

    5. Arnigel, żel na siniaki

    Arnigel to produkt odpowiedni dla dorosłych i dzieci, w tym również niemowląt. Głównym składnikiem aktywnym jest tu wyciąg z arniki górskiej.

    Maść na siniaki – podsumowanie

    Siniaki pojawiające się na skutek urazów są całkowicie naturalne – nie musisz się nimi przejmować, a ich gojenie przyspieszysz, stosując maści i żele o odpowiednim składzie. Pamiętaj jednak, że częste i nieuzasadnione zasinienia powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech