Data publikacji:

Jaka jest najlepsza melatonina na rynku?

Czy wiesz, że melatonina jest produkowanym przez szyszynkę hormonem, który występuje naturalnie w organizmie człowieka? Jej zadaniem jest regulacja rytmu domowego, a co za tym idzie – odpowiada za zasypianie, a jej stężenie jest najwyższe w godzinach wieczornych i nocnych. Co w przypadku, gdy masz problemu z bezsennością, pracujesz na zmiany lub często podróżujesz? W tych i innych sytuacjach można rozważyć sięgnięcie po preparat dostępny w aptece. Sprawdź, jaka jest najlepsza melatonina na rynku.
najlepsza melatonina na rynku

Melatonina a inne środki nasenne. Czy każdy może ją stosować?

Nie bez powodu melatonina jest często polecana na problemy ze snem. Ze względu na to, że tego typu preparaty są substytutem naturalnego hormonu, to stosowanie ich w dawkach terapeutycznych nie wykazuje szkodliwego działania na ludzki organizm. W przeciwieństwie do innych leków nasennych, np. barbituranów czy benzodiazepinów, melatonina nie powoduje otępienia i nie wpływa negatywnie na funkcje poznawcze. Może jedynie powodować obniżenie temperatury ciała czy bóle głowy.
Czy to oznacza, że melatonina jest bezpieczna dla każdego? Nie do końca. Przede wszystkim nie mogą przyjmować jej osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na melatoninę. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zaleca się również konsultację ze specjalistą przed rozpoczęciem przyjmowania melatoniny przez osoby, które cierpią na:
 • depresję,
 • padaczkę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia czynności nerek i wątroby.
 • Jaka melatonina jest najlepsza? O tym warto pamiętać

  Jaka melatonina jest najlepsza? Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią dawkę. Odbywa się to indywidualnie i najlepiej robić to z pomocą specjalisty. Zazwyczaj wynosi ona 1–3 mg, jednak u niektórych wprowadza się dawkę na poziomie 5 mg. Przykładowo:
 • osoby starsze z problemami ze snem: 1–3 mg melatoniny;
 • osoby podróżujące w różnych strefach czasowych: 5 mg melatoniny;
 • osoby z zaburzeniami snu: nawet od 0,5 mg melatoniny.
 • Podane wartości są jedynie przykładem, a nie zaleceniem. Najlepiej porosić o pomoc lekarza lub farmaceutę.
  Co jeszcze sprawdzić, szukając najlepszej melatoniny na rynku? Oprócz dawki jest to:
 • postać preparatu – do wyboru masz kapsułki, tabletki, a nawet spraye, które często działają szybciej;
 • rodzaj preparatu – najlepszym wyborem są leki, jednak jest ich niewiele, przez co większość osób decyduje się na zakup suplementu diety;
 • dodatkowe składniki – to np. wyciąg z chmielu, magnez, ekstrakt z melisy lekarskiej czy witaminy.
 • Melatonina – jaka jest najlepsza? Proponowane preparaty

  Po wstępie na temat melatoniny – jej działania czy wskazaniach do stosowania – czas sprawdzić, jakie preparaty znajdziesz w sprzedaży. Jaka jest najlepsza melatonina na rynku? Wybraliśmy polecane i popularne preparaty.

  Melatonina LEK-AM 1 mg, 3 mg lub 5 mg

  Preparat LEK-AM to produkt leczniczy, czyli lek. Stąd też jest to jedna z najpopularniejszych i zarazem najlepszych melatonin na rynku. Produkt jest odpowiedni dla osób dorosłych, w tym również niewidomych. W opakowaniu znajdziesz 30 tabletek, które zawierają 1 mg, 3 mg lub 5 mg substancji czynnej (w zależności od wybranego wariantu).

  SFD Melatonin

  Kolejnym preparatem jest suplement diety marki SFD, który wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla sportowców. Produkt zawiera 120 tabletek, które należy przyjmować codziennie wieczorem (zgodnie z zaleceniami producenta). Melatonina SFD poprawia komfort snu, łagodzi nieprzyjemne skutki jet lagu oraz ułatwia zaśnięcie i wspiera regenerację w trakcie snu.

  Melatonina Plus o smaku cytrynowym

  Zastanawiasz się, jaka melatonina jest najlepsza dla osób, które mają problem z połykaniem tabletek? Na rynku znajdziesz między innymi Melatoninę Plus o smaku cytrynowym w formie tabletek do ssania. To suplement diety zawierający 1 mg melatoniny, wzbogacony dodatkowo o ekstrakt z liści melisy.

  KFD Melatonin

  Następnym produktem w przeglądzie najlepszej melatoniny dostępnej na rynku jest propozycja innej sportowej marki – KFD. To suplement diety w formie kapsułek, wolny od jodu, kazeiny i laktozy. Preparat zawiera 1 mg substancji czynnej w każdej kapsułce.

  Dicosen 25 ml

  Jeżeli kapsułki i tabletki nie są dla ciebie, to na rynku znajdziesz również melatoninę w postaci kropli. Właśnie taką formę ma suplement diety Dicosen. Producent rekomenduje przyjmowanie 5 kropli przed snem. Taka dawka dostarczy ciału 1 mg melatoniny oraz ułatwi zasypianie.

  Miralo Sen

  Miralo Sen jest suplementem diety, który producent rekomenduje osobom dorosłym, które mają problem ze stresem powodującym trudności z zasypianiem, podróżują ze zmianą stref czasowych czy po prostu zauważyły pogorszenie jakości snu. W składzie preparatu w formie kapsułek znajdziesz nie tylko melatoninę, ale także ashwagandhę. Zgodnie z informacjami od producenta Miralo Sen zawiera ekstrakty, których skuteczność działania potwierdziły badania naukowe.

  Doppelherz Aktiv Forte

  Suplement diety w postaci tabletek to połączenie melatoniny, magnezu, witaminy B6 oraz specjalnie dobranych wyciągów ziołowych – z szyszek chmielu, lawendy i melisy. Składniki preparatu wykazują działanie uspokajające, wspierając dobre samopoczucie i mogą pomóc w redukcji poziomu stresu. Produkt Doppelherz Aktiv Forte jest odpowiedni dla młodzieży i dorosłych.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.