Data modyfikacji:

Lampa na podczerwień: jak działa lampa na zatoki? Wady i zalety

Lampy na podczerwień wykorzystuje się przy wspieraniu leczenia różnych stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Za ich pomocą można też szybciej pozbyć się przeziębienia. Dobrze radzą sobie też z innymi problemami skórnymi, w tym z ranami i bliznami. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to cudowne remedium na wszystko, ale dobre urządzenie, które pomaga leczyć, a nie całkowicie eliminuje stan chorobowy.
chore zatoki

Co to jest lampa na podczerwień i jak działa?

Na początku trzeba przyjrzeć się mechanizmowi funkcjonowania lampy na podczerwień. Urządzenie działa według prostej zasady. Emitowane przez nie światło podczerwone (niewidoczne dla oka) wnika głęboko w tkanki, gdzie zaczyna się proces leczenia. Należy wiedzieć, że długość fal podczerwieni określana jako bezpieczne dla organizmu wynosi od 1200 do 14000 nm (nanometrów).
Lampy na podczerwień mogą mieć filtr niebieski i filtr czerwony. Pierwszy z nich wykazuje działanie przeciwbólowe na głowę i mięśnie, natomiast drugi jest stosowany do wspierania leczenia zatok, przy stanach zapalnych, przy gojeniu ran czy trądziku. Ma tez działanie kojące i radzi sobie z przeczulicami.

Terapia światłem podczerwonym – kiedy i jak stosować?

Lampa na podczerwień zastosowanie ma bardzo szerokie. Można z niej korzystać w wielu profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej, jak i w uzdrowiskach. Wiele osób decyduje się na kupno własnej lampy na podczerwień. Zabiegi wykonywane w zaciszu własnego domu są bardziej komfortowe i można je wykonać w najdogodniejszym dla siebie czasie. Dlatego, jeśli chcesz wspomóc leczenie różnych dolegliwości, jednym z lepszych urządzeń będzie właśnie lampa na podczerwień. Działanie jej jest szerokie, a terapeutyczny wpływ podczerwieni doceniają osoby z różnymi schorzeniami.
Oprócz tego, że lampy podczerwone stosuje się na różnego pochodzenia bóle mięśniowe i stawowe (w tym reumatyczne), za jej pomocą przygotowuje się mięśnie do masażu leczniczego bądź ćwiczeń. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się również podczas leczenia trądziku, zmian skórnych i blizn. Ma swoje zastosowane także przy nerwobólach, tzw. neuropatiach. Sporo pacjentów znajduje ukojenie podczas stosowania lampy przy atakach migreny. Wszelkie bóle napięciowe również kwalifikują się do naświetlań promieniowaniem podczerwonym.

Zatoki i promieniowanie podczerwone

Jakie najczęściej problemy zdrowotne wspomaga w leczeniu lampa na podczerwień? Zatoki to jedno ze schorzeń, w którego leczeniu wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowe hasło „lampa podczerwień zatoki”, aby wyświetliło się mnóstwo linków do różnych stron poruszających ten problem. Wiadomo, że za pomocą lampy na podczerwień nie wyleczy się przewlekłego zapalenia zatok i nawracających infekcji, ale można ukoić ból i zminimalizować stan zapalny. Generowane ciepło przez wiązkę promieniowania podczerwonego rozgrzewa i rozszerza tkanki. W wyniku zwiększonego przepływu krwi przez nie przyspiesza się regeneracja tkanek. Stan zapalny zostaje ograniczony dzięki wypłukaniu cząsteczek kojarzonych ze stanem zapalnym. W efekcie do komórek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych.
Warto też wspomnieć o reakcji autonomicznej układu nerwowego na podczerwone. Mięśnie rozluźniają się i przez to są podatne na naturalną regenerację i wspomaganie środkami farmakologicznymi. Zwiększa się też próg odczuwania bólu oraz reagują nerwy położne głęboko, co jest wynikiem odruchów ze stref Heada.
Jeśli więc borykasz się z nawracającym zapaleniem zatok, twoje leczenie wspomóc może lampa na podczerwień. Jak stosować tego typu urządzenie, aby przynosiło pożądane efekty? Lampy lecznicze na podczerwień można ustawiać wedle uznania, czyli tak, aby jak najdokładniej objąć światłem obszar objęty stanem zapalnym. Dzięki ruchomej głowicy masz możliwość dokładnego nastawienia kierunku świecenia lampy. Pamiętaj też, że lampa na podczerwień nie może znaleźć się bliżej niż 60 cm od miejsca naświetlanego (w tym przypadku od głowy).

Jak stosować lampę na promieniowanie podczerwone?

Jeśli masz zamiar rozpocząć zabiegi samodzielnie w domu, musisz wiedzieć, jak działa lampa na podczerwień. Czas naświetlania jest niezwykle istotny. W przypadku skierowania lampy w kierunku twarzy, nie można przekraczać 12 minut zabiegu. Niektórzy preferują zamykanie oczu, ale tak naprawdę powinno się zakładać specjalne okulary. Natomiast w przypadku naświetlania innej części ciała czas ten może być wydłużony do około 15 minut. Tyle czasu powinna emitować ciepło lampa na podczerwień. Ile razy dziennie stosować lampę na podczerwień? Te pytania również często pojawiają się na forach internetowych. Przyjmuje się, że bezpieczny czas dziennego korzystania z lampy to 3 krótkie zabiegi. Musisz pamiętać, że przed zastosowaniem lampy na podczerwień, skóra powinna być odpowiednio oczyszczona.

Kiedy nie można stosować lampy na podczerwień?

Wystarczy wspiąć w wyszukiwarce frazę „lampa na podczerwień jak stosować”, aby zapoznać się z przeciwskazaniami. Na pewno nie powinno korzystać się z lampy emitującej promienie podczerwone w przypadku problemów z nerkami i płucami. Oprócz tego nie stosuje się takiego zabiegu przy nowotworach, ciąży, żylakach, problemach krążeniowych, jaskrze, nadciśnieniu tętniczym oraz ostrych stanach zapalnych skóry. Przeciwskazania występują również przy stanach zapalnych układu pokarmowego.

Czy są jakieś skutki uboczne stosowania lampy na podczerwień?

Skutki uboczne mogą pojawić się wtedy, gdy skóra będzie zbyt długo narażona na ekspozycję promieniowania podczerwonego. Skóra absorbuje aż 70% fal, które na nią oddziaływają, dlatego łatwo o przesuszenie naskórka. Można też doznać poparzenia rogówki, która reaguje wysyłaniem impulsów nerwowych dopiero po przekroczeniu 47 stopni Celsjusza. Jeśli zastosujesz się do wytycznych producenta i będziesz korzystać z lampy z umiarem, nie narazisz się na skutki uboczne. Wręcz przeciwnie, lampa lecznicza na podczerwień przyniesie ci ulgę w bólu.
Zdjęcie: borodai/Envato Elements
Autor: Anna Nowakowska