Data publikacji:

Jak działa lampa na podczerwień?

Czy wiesz, że lampa na podczerwień znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii czy fizjoterapii? Jak wskazuje nazwa, urządzenie emituje promieniowanie podczerwone, które może wspierać naturalne procesy regeneracyjne w komórkach. Jak działa tego typu sprzęt i kiedy warto go używać? Zapraszamy do zapoznania się z kompendium wiedzy na temat lampy na podczerwień i jej właściwości.
Medical Equipment Infrared IR Lamps for Physiotherapy Procedures in White Therapist Room

Lampa na podczerwień – co to?

Lampa na podczerwień to urządzenie, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie IR-A, mające fale o długości od około 700 nm do nawet 2500 nm (optymalna wartość dla organizmu wynosi 1200–1400 nm). Co to oznacza w praktyce? Sprzęt generuje ciepło w tkankach, stąd też jego inna nazwa – lampa grzewcza. Co istotne, podczerwień nie działa jak termofor czy zwykła suszarka, które ogrzewają powierzchnię skóry. Zamiast tego dociera o wiele głębiej, a generowane przez lampę promieniowanie jest niewidoczne dla ludzkiego oka.

Jak działa lampa na podczerwień?

Mechanizm działania lampy na podczerwień opiera się na miejscowym rozgrzaniu tkanek podskórnych i rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Dzięki temu komórki są lepiej dotlenione, a produkty przemiany materii – łatwiej i sprawniej usuwane, ale nie tylko. Podczerwień wspiera także regenerację tkanek, zmniejszając stan zapalny i rozluźniając napięte mięśnie. Równie dobrze wpływa na układ nerwowy – uspokaja i łagodzi ból.
To jednak nie koniec! Lampa na podczerwień może emitować światło o różnych barwach: czerwonej lub niebieskiej, które – jak możesz się domyślać – wykazują różne działanie terapeutyczne.
  • Filtr czerwony – może wspierać leczenie zatok i stanów zapalnych czy gojenie ran.
  • Filtr niebieski – działa przeciwbólowo, często jest wykorzystywany w przypadku dolegliwości ze strony mięśni i głowy.
  • Lampa na podczerwień – właściwości

    Popularność, jaką cieszy się lampa na podczerwień, nie jest przypadkowa – w końcu właściwości lecznicze i pielęgnacyjne promieniowania IR zostały potwierdzone licznymi badaniami. Do tego dochodzi codzienna praktyka specjalistów, którzy wykorzystują urządzenia na różne sposoby. Oto najczęstsze zastosowania lampy na podczerwień.

    Lampa na podczerwień na zatoki

    W sezonie infekcyjnym wiele osób sięga po lampę na podczerwień na zatoki. I nie tylko w ramach doraźnej pomocy, ale także jako wsparcie leczenia przewlekłych problemów zdrowotnych. Ciepło emitowane przez urządzenie pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę i zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Dzięki temu ból towarzyszący zapaleniu zatok ulega zmniejszeniu, podobnie jak stan zapalny.

    Działanie przeciwbólowe i rozluźniające

    Ciepło wytwarzane przez lampę na podczerwień działa bezpośrednio na mięśnie i powięzi, prowadząc do redukcji ich napięcia. Poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych w danym obszarze urządzenie może pomagać w poprawie ukrwienia, przyspieszając tym samym usuwanie toksyn i zmniejszając ból. W związku z tym wiele osób korzysta z lampy na podczerwień w trakcie leczenia dolegliwości ze strony kręgosłupa i stawów czy z powodu kontuzji. Urządzenie może także okazać się pomocne w łagodzeniu objawów przewlekłych schorzeń reumatycznych i pourazowych.

    Lampa na podczerwień na zmarszczki

    Chcesz zacząć walczyć z oznakami starzenia się skóry? Lampa na podczerwień na zmarszczki to jeden z popularnych sposobów. Chociaż nie działa tak spektakularnie jak zabiegi medycyny estetycznej, to używanie jej regularnie może poprawić elastyczność i napięcie skóry. I nie tylko, bo pod wpływem ciepła można także zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek odpowiedzialnych za wygląd cery.

    Wsparcie regeneracji skóry

    Lampa na podczerwień działa nie tylko na zmarszczki. Promieniowanie IR może okazać się pomocne jako wsparcie w terapii przeciwtrądzikowej czy walki z podrażnieniami i drobnymi bliznami. Dermatolog może również zarekomendować korzystanie z lampy w trakcie leczenia innych schorzeń skórnych, np. egzemy i łuszczycy.

    Lampa na podczerwień – przeciwwskazania

    Chociaż lampa na podczerwień jest uznawana za bezpieczne narzędzie terapeutyczne, to – podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń – istnieją pewne sytuacje, w których należy albo całkowicie zrezygnować z używania sprzętu, albo poczekać, aż miną niepokojące objawy.
    Kiedy nie używać lampy na podczerwień? Przeciwwskazania obejmują przede wszystkim:
  • gorączkę,
  • aktywne stany zapalne skóry,
  • świeże urazy, przy których występuje obrzęk lub krwawienie,
  • choroby nowotworowe (w tym okres po radioterapii),
  • niewydolność krążeniowo-oddechową,
  • cukrzycę,
  • miażdżycę,
  • przewlekłe choroby płuc,
  • ciążę.
  • Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z lampy na podczerwień. Dodatkowo zapoznaj się z instrukcją dołączoną do urządzenia, w której producenci umieszczają przeciwwskazania i inne ważne informacje.

    Jak bezpiecznie używać lampy na podczerwień?

    Pamiętaj, aby w trakcie naświetlania nie kierować lampy na podczerwień bezpośrednio na oczy, ponieważ promieniowanie może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki. W związku z tym należy albo je zamykać, albo korzystać ze specjalnych okularów ochronnych. Dodatkowo upewnij się, że sprzęt znajduje się w odpowiedniej odległości i nie przekraczaj zalecanego czasu ekspozycji!
    Lampa na podczerwień – pomimo licznych właściwości – może mieć także skutki uboczne. Zaliczamy do nich dyskomfort, przesuszenie lub przebarwienie skóry oraz oparzenia. Występują one głównie w przypadku niewłaściwego korzystania z urządzenia, dlatego tak ważne jest używanie lampy zgodnie z zaleceniami specjalisty i producenta.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.