Data publikacji:

Kawa kuloodporna – co to takiego? Sposób przyrządzania kuloodpornej kawy

Jeśli jesteś entuzjastą zdrowego trybu życia lub po prostu uwielbiasz kawę, zapewne słyszałeś o kawie kuloodpornej. Kawa kuloodporna (bulletproof) to nic innego jak połączenie kawy z masłem lub olejem. To nietypowe połączenie ma przynosić wiele korzyści. Zastanawiasz się, jakich? Przeczytaj dalszą część artykułu! Dowiesz się więcej na temat bulletproof coffee, a także poznasz przepis na jej wykonanie.
kawa kuloodporna

Kuloodporna kawa – geneza

Dave Asprey to Amerykanin, który stoi za znacznym wzrostem popularności napoju, o którym mowa w tym artykule, czyli o kuloodpornej kawie. Jak być może zwróciłeś uwagę, nie napisaliśmy, że jest jej twórcą, a tylko (i aż) jej propagatorem. Asprey, przebywając w Tybecie, odkrył herbatę z mlekiem jaka oraz dodatkiem masła, i to ona stała się inspiracją do powstania bulletproof coffee.
Asprey był zafascynowany zdrowiem buddyjskich mnichów. Ich wigoru doszukiwał się właśnie w herbacie, której źródłem energii jest tłuszcz. Zmodyfikował nieco przepis i zmienił herbatę na kawę, a mleko jaka i masło zastąpił zwykłym masłem i olejem kokosowym. Wracając do Stanów Zjednoczonych, postanowił zachęcić innych do skosztowania napoju, zachwalając jego niezwykłe właściwości.

Kawa kuloodporna – właściwości

Kawa z masłem i olejem kokosowym bądź masłem klarowanym wychwalana jest przede wszystkim przez sporą grupę osób interesujących się zdrowym odżywianiem. Szczególnymi jej zwolennikami są fani diety wysokotłuszczowej, ponieważ źródłem energii są w niej tłuszcze.
Kawa kuloodporna nie podnosi poziomu insuliny oraz cukru.
Keto kawa z olejem kokosowym to świetny sposób na rozpoczęcie dnia lub dodanie sobie energii przed treningiem.
Kawa z dodatkiem tłuszczu skutecznie hamuje łaknienie, co może się przełożyć na utratę wagi. Szczególnie w tej kwestii korzystny miałby być olej MCT (medium-chain triglycerides), który zwiększa uczucie sytości. Kawa z tłuszczem ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.
Na tym jednak plusy kawy kuloodpornej się nie kończą. Pomysłodawca utrzymuje, że jej picie zwiększa koncentrację oraz usprawnia procesy myślowe.
Musimy jednak nieco zmniejszyć twój entuzjazm i dołożyć nieco dziegciu do miodu (chociaż jeśli już wspominamy o miodzie, to nie powinien on zostać użyty do przygotowania keto kawy). Niestety tak dużo korzyści zdrowotnych w bulletproof coffee widzi przede wszystkim Dave Asprey. Większość naukowców nie jest aż tak entuzjastycznie nastawiona do tego napoju. Przyczyną jest przede wszystkim brak wystarczających badań w tym temacie. Wiele z tych korzyści wymienia sam autor, jednak badacze nie mają zbyt wielu informacji na temat korzyści picia kawy z masłem lub olejem kokosowym.

Bulletproof coffee – przepis podstawowy

Kawa kuloodporna to tak naprawdę więcej niż jeden przepis, dzięki czemu szybko ci się nie znudzi. Przygotowanie bulletproof coffee jest naprawdę banalne. Zaparz kawę (najlepiej normalnej wielkości kubek, czyli około 250 ml). Najlepiej sprawdzi się w tym celu Arabica 100%, ale jeśli masz swoją ulubioną mieszankę, to wybierz ją. Nawet nie musisz w jakiś specjalny sposób przyrządzać kawy – wystarczy ci zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Następnie dodaj do niej dwie łyżki masła lub masła klarowanego, a do tego także dwie łyżki oleju kokosowego lub oleju MCT.
Polecamy ci wszystkie składniki zmiksować ze sobą przy użyciu np. blendera. Ułatwi to wymieszanie się ze sobą wody oraz tłuszczu. Proste, prawda?
Pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa tutaj jakość składników, z których przygotujesz kawę. Wybierz prawdziwe masło (najlepiej z certyfikatem bio) i upewnij się, że jego skład jest możliwie jak najkrótszy. Prawdziwe masło to 80–90% mlecznego tłuszczu. Jeśli natomiast zdecydujesz się na olej kokosowy, wybierz ten, który jest nierafinowany oraz nie został pozbawiony zapachu.

Kuloodporna kawa dla wegan

Jeśli wykluczyłeś ze swojej diety mięso, ryby i produkty odzwierzęce, a chcesz spróbować kuloodpornej kawy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przygotował wersję dla wegan. Wystarczy, że masło wytwarzane z mleka krowy zastąpisz po prostu olejem kokosowym.

Ile kalorii ma kuloodporna kawa?

Bulletproof coffee to prawdziwa bomba kaloryczna. Powyższy podstawowy przepis to około 450 kalorii i 50 gramów tłuszczu.

Ile razy dziennie można pić kawę kuloodporną?

Kawę kuloodporną można pić do dwóch razy dziennie, jednak nie zalecamy więcej niż jednego jej kubka (i to też nie każdego dnia, aby nie nabawić się nieprzyjemności żołądkowych).

Czy kuloodporna kawa jest smaczna?

Początkowo smak kawy z masłem i olejem kokosowym może być dla ciebie zaskoczeniem, szczególnie ze względu na jej kremową konsystencję i jej „tłustość”. Nie oznacza to jednak, że jest ona niesmaczna – przeciwnie! Jej smak ma wielu zwolenników. Jedyne, być może do czego będziesz się musiał na początku przekonać, to właśnie to uczucie tłustości.

Czy kuloodporną kawę można słodzić?

Nie powinno się dodawać cukru ani innych słodzideł (np. w postaci miodu, syropu klonowego lub z agawy) do kuloodpornej kawy, szczególnie jeśli jesteś na diecie keto.

Czy bulletproof coffee może zastąpić śniadanie?

Kuloodporna kawa z pewnością może zastąpić śniadanie szczególnie u osób będących na diecie keto. Ze względu na dużą ilość tłuszczu i sporą kaloryczność nasyci cię na wiele godzin. Zrezygnowanie ze śniadania na rzecz bulletproof coffee może pomóc ci zrzucić 1–2 kg, jednak odradzamy ci zastąpienie nią pierwszego posiłku przez dłuższy okres. Mimo zapewnienia sytości przez długi czas, nie ma ona zbyt wielu wartości odżywczych, szczególnie jeśli porównasz ją chociażby ze zwykłą kanapką. Stąd też już prosta droga do efektu jo-jo i niedoborów różnych składników odżywczych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus