Data modyfikacji:

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć? Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego?

Obecnie do wyboru jest wiele sposobów radzenia sobie z miesiączkowaniem. Wśród kobiet znajdują się zwolenniczki tradycyjnych podpasek, tamponów oraz panie wybierające nowe metody, stawiające na ekologiczne rozwiązania i wielorazowy użytek. Jednym ze sposobów cieszących się coraz większą popularnością i zaufaniem jest kubeczek menstruacyjny. Jak wyjąć, włożyć i użytkować tego typu produkt? Sprawdź i spróbuj czegoś nowego w radzeniu sobie z comiesięcznymi przypadłościami, a być może już nigdy nie wrócisz do opcji tradycyjnych!
kubeczek menstruacyjny jak wyjąć

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów jednorazowego użytku. Wykonany jest z hipoalergicznego silikonu i faktycznie ma kształt przypominający niewielki kubek, w którym podczas miesiączkowania zbiera się krew menstruacyjna.
Początki tego typu rozwiązania kobiecych problemów sięgają lat 30. XX wieku, jednak na dobre kubeczki stały się popularne w ciągu kilku ostatnich lat, kiedy znacznie większą uwagę zaczęło się przywiązywać do produktów eko, recyklingu i wielorazowego wykorzystywania różnych przedmiotów. I tak dokładnie jest z kubeczkiem menstruacyjnym, który zakupiony za kilkadziesiąt złotych, stanowi rozwiązanie nawet na 10 lat!

Zakładanie kubeczka menstruacyjnego

Większość kobiet zadaje sobie pytanie, w jaki sposób zakłada się kubeczek menstruacyjny, jak wyjąć go i w jaki sposób działa. Do każdego kubeczka menstruacyjnego jest zawsze dołączona instrukcja. Zestaw zawiera też zazwyczaj pudełeczko oraz bawełniany woreczek do przechowywania. 
Przed pierwszym założeniem zawsze należy wyparzyć kubeczek przez co najmniej pięć minut i osuszyć. Aplikacja kubeczka, podobnie jak w przypadku tamponu, może odbywać się w różnych pozycjach, w zależności od preferencji danej osoby. Może to być więc pozycja stojąca, siedząca czy leżąca, ważne jednak, aby znaleźć najwygodniejszą dla siebie. Kubeczek menstruacyjny powinien być umieszczony płycej niż tampon, ale w taki sposób, by cały znajdował się w pochwie, razem z końcówką. Aby go włożyć, należy zgiąć kubeczek do środka lub w kształcie litery S albo C.
Kilka pierwszych aplikacji może być trudnych tak jak w przypadku tamponów. Jednak po znalezieniu swojej indywidualnej metody, każda kolejna aplikacja okaże się banalnie prosta.

Kiedy i jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Przed rozpoczęciem używania kubeczka ważny jest nie tylko sposób jego aplikacji, ale również to, jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny i kiedy to zrobić. Wymianę tego typu akcesorium zaleca się co 8–9 godzin. Każdy organizm jest jednak inny, dlatego warto ten czas dopasować do indywidualnej intensywności krwawienia i samopoczucia. Jest to jednak dość długi okres bez potrzebnej wymiany, co z pewnością docenią kobiety aktywne, uprawiające sport czy żyjące w biegu i natłoku spraw zawodowych.
Zanim jednak kubeczki menstruacyjne na stałe wejdą do niezbędnych kobiecych akcesoriów, warto spróbować opcji dla początkujących. Dzięki skorzystaniu z takiego kubeczka, nawet przy początkowych trudnościach, aplikacja zakończy się sukcesem, a żadna z pań nie zrazi się przedwcześnie do tego typu rozwiązania.
Kiedy już aplikacja przebiegnie pomyślnie i minie kilka godzin, można spodziewać się, że kubeczek jest pełny. Aby go ponownie założyć, potrzebne będzie umycie. Można jednak wyposażyć się na zmianę w drugi kubeczek menstruacyjny. Jak wyciągnąć ten pełny? Należy nacisnąć delikatnie końcówkę produktu, a następnie powoli ciągnąć go w dół. Proces ten przyspieszy i ułatwi ostrożne przechylanie go na boki. Kiedy już prawie cały będzie znajdował się na zewnątrz, można zaprzestać kołysania, by zawartość się nie wylała.
Następnie należy umyć kubeczek, do czego wystarczy sama woda, i osuszyć go papierem lub ręcznikiem. Kiedy miesiączka się skończy, ważne jest, aby kubeczek menstruacyjny został ponownie wyparzony lub wygotowany.

„Nie mogę wyjąć kubeczka menstruacyjnego!” – co robić?

Niekiedy zdarza się, że pojawią się trudności z wyjęciem kubeczka menstruacyjnego, tak samo, jak bywa w przypadku tamponów. Wówczas przede wszystkim nie należy się denerwować. Po pierwsze dlatego, że za chwilę problem zostanie rozwiązany, a po drugie, podczas stresu dochodzi do zaciśnięcia mięśni, co podczas usuwania kubeczka przyniesie skutek odwrotny.
Wyjąć kubeczek jest znacznie łatwiej po ukucnięciu. Skrócony zostaje kanał pochwy i tym samym kubeczek znajduje się bliżej wyjścia. Można również usiąść na toalecie, rozstawiając szeroko nogi i wykonując kilka głębokich wdechów, które podziałają rozluźniająco. Zalecane bywa również wykonanie kilku pchnięć za pomocą mięśni pochwy, podobnych do parcia. Dobrą metodą jest też zażycie ciepłej, rozluźniającej kąpieli.

Kubeczek indywidualny jak Ty!

Na rynku dostępne są kubeczki w różnych rozmiarach. Aby dopasować go do indywidualnych potrzeb, należy uważnie przeczytać wskazania do wyboru danego modelu. Na dobór właściwego produktu ma wpływ budowa ciała, siła mięśni pochwy, wiek, aktywność fizyczna, obfitość miesiączek czy liczba przebytych porodów naturalnych. Dostępne są również kubeczki dedykowane kobietom o określonym stylu życia. Przykładem może tu być np. kubeczek menstruacyjny dla pań uprawiających sport.
Kubeczki dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Bogaty jest także wybór ozdobnych pudełeczek i bawełnianych torebek, dzięki czemu nikt nie domyśli się ich zawartości. Zamiast tradycyjnego wypustka kubeczka, dostępne są również produkty zakończone ułatwiającą ich wyciąganie pętelką.
Zdjęcie: tenkende/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo