Data modyfikacji:

Kolczyk w nosie. Dla kogo, jaka cena?

Kolczyk w nosie to modna ozdoba, na którą decyduje się coraz więcej osób. Przekłucie w profesjonalnym salonie jest bezpieczne, a szeroki wybór biżuterii sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jaka jest cena kolczyka w nosie? Jak postępować po przekłuciu? Sprawdź w artykule!

Kolczyk w nosie – dla kogo, jak wygląda?

Tradycja piercingu, czyli przekłuwania różnych części ciała, sięga tysięcy lat. Kolczyki w nosie w dawnych czasach były symbolem przynależności do konkretnego plemienia, kilkanaście lat temu zaś – do subkultury. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taką ozdobę ciała, która wygląda modnie, oryginalnie i podkreśla osobowość. Kto nie powinien decydować się na kolczyk w nosie? Tutaj nie ma jasnych reguł. Odradzamy jednak tę formę piercingu osobom, które ze względu na wykonywany zawód muszą przestrzegać konkretnych (i bardzo sztywnych) zasad ubioru czy też wyglądu.
Kolczyk w nosie przybierać może różne formy. Najpopularniejszym rodzajem jest nostril, czyli przekłucie płatka nosa. Septum to przebicie u dołu przegrody nosowej, zaś bridge – skóry między oczami. Wygląd samego kolczyka w nosie zależy od umiejscowienia oraz oczywiście indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na prosty kryształek, kółeczko, kulkę czy też inny kształt. Wybór jest ogromny.

Kolczyk w nosie typu nostril

Kolczyk w nosie - septum

Kolczyk bridge

Ile kosztuje przebicie nosa?

Wykonanie piercingu tej części ciała w dobrym salonie koszuje średnio od 60 do 150 zł. Oczywiście cena przebicia nosa, może być zarówno niższa, jak i wyższa. Zależy to między innymi od lokalizacji oraz popularności salonu.

Jaka jest cena kolczyka w nosie?

Ceny samego kolczyka do nosa są bardzo różne. Małe wkręty można kupić już za kilkanaście złotych, jednak te lepszej jakości są już nieco droższe. Podobnie jak z każdą inną biżuterią, kolczyki do nosa można kupić zarówno za kilkanaście, kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

Jak wybrać salon piercingu i jak wygląda zabieg?

Wybierz salon piercingu, który ma dobre opinie w internecie. Miejsce musi być czyste i sterylne, natomiast przekłucie wykonywane jednorazowymi igłami. Upewnij się, że piercer ma założone rękawiczki oraz przy tobie rozpakowuje igłę. Unikaj osób, które oferują przekłucie nosa pistoletem – to niedopuszczalna praktyka, która może uszkodzić chrząstkę nosa! Ponadto, zrezygnuj z przebicia w salonie, gdzie uferują kolczyk do nosa ze stali.

Jak wygląda sam zabieg? Piercer dezynfekuje miejsce, a następnie przekłuwa nos sterylną igłą. W dziurkę wkłada kolczyk, który jest wykonany z tytanu czy bioplastu – materiałów, które nie uczulają. Całość nie trwa więcej niż kilka minut.

Postępowanie po przekłuciu nosa

Po wykonaniu kolczyka w nosie należy przestrzegać kilku zasad:
  • umyj dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym, zanim dotkniesz miejsca przekłucia,
  • okolice kolczyka w nosie przemywaj 2-3 razy dziennie Octeniseptem,
  • po przemyciu ranki poruszaj kolczykiem w obie strony,
  • nie korzystaj z basenu, sauny czy kąpieli w morzu lub jeziorze,
  • nie wyjmuj kolczyka,
  • ostrożnie wycieraj twarz, aby nie zahaczyć kolczyka,
  • w razie kataru czyść nos bardzo delikatnie czystą chusteczką.
Po około 2 miesiącach rana powinna być całkowicie zagojona.

Kolczyk w nosie – powikłania

Najczęstszym powikłaniem po zrobieniu kolczyka w nosie jest tzw. ziarnina, czyli mała, twarda kulka obok miejsca przekłucia. Może pojawić się po kilku tygodniach. Aby się jej pozbyć, smaruj ziarninę dwa razy dziennie olejkiem z drzewa herbacianego. Gdy to nie pomoże, skonsultuj się z piercerem, który wykonywał zabieg.
Oczywiście, jeśli rana po przekłuciu nosa będzie ropieć, brzydko się goić lub mocno boleć, koniecznie udaj się do lekarza.
Autorka: Olga Wacholc