Data publikacji:

Keratyna hydrolizowana - jak jej używać?

Marzysz o zdrowych paznokciach i pięknych, lśniących włosach? Nic trudnego. Wystarczy, że do swojej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzisz keratynę hydrolizowaną. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o keratynie hydrolizowanej.
keratyna hydrolizowana

Keratyna hydrolizowana:

  1. Hydrolizat keratyny – co to jest?
  2. Hydrolizowana keratyna do włosów – jak działa?
  3. Prostowanie włosów – hydrolizowana keratyna
  4. Keratyna hydrolizowana – jak stosować?
 
Hydrolizowana keratyna (ang. hydrolyzed keratin) najczęściej stosowana jest w kosmetyce w celu poprawy kondycji włosów. Włosy zbudowane są głównie z keratyny – twardy łańcuch białkowy powstaje poprzez blokowanie różnych aminokwasów i łączy się z wodą, lipidami, minerałami i melaniną. Keratyna sprawia, że pasemka są mocne, ale wciąż mogą być podatne na uszkodzenia. Z tego powodu hydrolizowana keratyna jest stosowana do pielęgnacji włosów tak, aby odbudować je od środka.
 
Hydrolizowana keratyna to nic innego jak duża cząsteczka białka, która przeszła specjalny proces chemiczny, żeby lepiej wnikać w łuski włosa. Białka, które nie zostały poddane procesowi hydrolizowania, nie wnikają w głąb włosa, osadzając się na jego zewnętrznych partiach. Hydroliza enzymatyczna jest wykonywana z dodaniem wodoru i wody. Pod koniec procesu duża cząsteczka keratyny zostaje rozdrobniona na mniejsze fragmenty, które następnie są wchłaniane przez włosy. 
Hydrolizowana keratyna dodawana do masek i stosowana miejscowo pomaga wypełnić drobne szczeliny we włosach. Dzięki temu naskórek, kora i rdzeń włosa stają się odżywione od wewnątrz i jeszcze lepiej wypielęgnowane. Wypełnienie mikroskopijnych szczelin takim rodzajem keratyny zapewnia włosom dodatkową ochronę, która minimalizuje szkodliwe skutki ekspozycji na słońce, stylizację na gorąco, zabiegi chemiczne i intensywną stylizację włosów.


Przeczytaj także: Domowe sposoby na wszy - jak się ich pozbyć?

 
Hydrolizowana keratyna zapewnia również silne wygładzenie. Można to porównać do wylewania cementu w pęknięcia w jezdni. Do innych zalet keratyny tego typu można zaliczyć zmniejszenie łamliwości i puszenia się włosów. Regularne stosowanie keratyny sprawi, że twoje włosy będą bardziej elastyczne, lśniące i lepiej nawilżone. Oprócz tego keratyna pomaga odbudować naturalną warstwę ochronną włosów od wewnątrz, zastępując utracone lub uszkodzone białko i zwiększając grubość każdego pasma. Po zabiegach z wykorzystaniem keratyny twoje włosy będą bardziej miękkie i sprężyste.
 
Wiele kobiet uważa, że hydrolizowana keratyna sprawdzi się do zabiegów prostujących włosy. Nic bardziej mylnego. Hydrolizatory nie mają właściwości prostujących, a jedynie wygładzające i odbudowujące. Jeśli zależy ci na lśniących i prostych niczym tafla włosach, sięgnij po brazylijską keratynę.
 
Zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem keratyny są dostępne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Niestety koszt wykonania takiej kuracji profesjonalnie jest dość wysoki i zajmuje wiele godzin. Jeśli szukasz alternatywy, możesz wykonać zabieg keratynowy w domu. Jak to zrobić?
  • Zaopatrz się w niezbędną keratynę. Keratynę bez problemu znajdziesz w Internecie 
  • Następnie zdecyduj, do jakiego kosmetyku dodasz keratynę – może to być maska, odżywka lub szampon.
  • Odmierz odpowiednią ilość keratyny i wlej ją do wybranego wcześniej kosmetyku. Mieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
  • Następnie nanieś na wilgotne włosy i odczekaj 30 minut. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, włosy przykryj ciepłym ręcznikiem.


Przeczytaj także:
  1. Maseczka na włosy. Najlepsze przepisy na domowe maseczki
  2. Kozieradka na włosy: jakie daje efekty
  3. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Kosmetyki, nawyki i domowe sposoby na porost włosów
  4. Rozdwojone końcówki - przyczny i sposoby na radzenie sobie z problemem


Autorka: Patrycja Hendzel