Spotykamy je podczas jesiennej przechadzki po parku, czy nawet na chodnikach. Kasztany, czyli owoce kasztanowca są dla nas już tak pospolite, że przestaliśmy zastanawiać się nad tym, do czego mogą okazać się przydatne. A możliwości jest naprawdę wiele! Z dobrodziejstw kasztanów skorzystają osoby posiadające skórę naczynkową, cellulit czy pierwsze oznaki starzenia skóry. Dodatkowo, mogą chronić nas przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym z wielu, domowych urządzeń. To tylko kilka z zalet owoców kasztanowca – sprawdźcie, jak wiele zastosowań może mieć ten niepisany symbol polskiej jesieni.
Jeśli dokuczają ci niestrawność czy zatrucie, doskonałym sposobem na ich zwalczenie będzie napar z liści kasztanowca. Jego antybakteryjne działanie szybko przyniesie ci ulgę. Kasztanowiec to także doskonały sposób na poprawę pracy organów takich jak trzustka, śledziona i wątroba.
Kasztanowiec to mistrz w łagodzeniu absolutnie każdych problemów związanych z naczyniami krwionośnymi. Sekretem jego rewelacyjnego działania są składniki: escyna, kumaryna i liczne flawonoidy. Za ich sprawą, ściany naczyń krwionośnych ulegają wzmocnieniu, dzięki czemu rzadziej dochodzi do ich pękania. Kasztany i wszelkie maści na ich bazie to zatem doskonały sposób na siniaki, czy popękane naczynia krwionośne, na przykład na nogach. Żele z kasztanowcem są polecane również jako środek zwalczający obrzęki kończyn dolnych.
Skóra naczynkowa będzie wyglądała o wiele lepiej, jeśli w codziennej pielęgnacji postawimy na kosmetyki z kasztanowcem. Jego dobroczynne dla naczyń krwionośnych właściwości pozwolą ci pozbyć się „pajączków” z którymi wiąże się skóra naczynkowa, a także zmniejszyć częstotliwość powstawania nowych zmian. Kosmetyki z kasztanem ujednolicą koloryt oraz zmniejszą podatność na rumienienie się skóry, tak typowe dla skór naczyniowych.
Chcesz się pozbyć cellulitu? Sięgaj po balsamy i kremy z wyciągiem z kasztanowca. Wyciąg z tej rośliny poprawia krążenie w tkance podskórnej, dzięki czemu toksyny są usuwane znacznie sprawniej. Dodatkowy efekt to likwidacja obrzęków i złogów cellulitowych. Pamiętajmy jednak, że same kosmetyki antycellulitowe powinny stanowić uzupełnienie ćwiczeń i odpowiedniej diety – nie odwrotnie.
Jeśli dokuczają ci bolesne miesiączki, kasztanowiec może przynieść ci znaczną ulgę. I tu ponownie na pierwszy plan wychodzi wpływ kasztanowca na układ krwionośny – poprawa jego funkcjonowania sprawia, że dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze.
Podobne, przeciwbólowe działanie leki z wyciągiem z kasztanowca mają również w przypadku starcia z bólami stawów i mięśni.
Zgodnie z medycyną naturalną, kasztany pochłaniają szkodliwe promieniowanie, które emitowane jest między innymi przez komputery czy telewizory. Warto postawić kilka owoców kasztanowca tuż obok często używanych monitorów. Kasztany zdolność pochłaniania promieniowania zachowują do miesiąca. Wiele osób twierdzi, że dla zdrowia warto nosić 1-2 kasztany w kieszeni, a także umieścić woreczek z nimi pod łóżkiem, aby zapewnić sobie spokojniejszy sen. Uwaga – podobno moc kasztanów jest tak duża, że ich zbyt duża ilość w najbliższym otoczeniu grozi migrenami i nudnościami!
Rzecz jasna, kuleczki, które znajdujemy w polskich parkach nie nadają się do jedzenia. Kasztany mają jednak jadalną swoją formę, znaną już od starożytności. Obecnie są popularne szczególnie we Francji.
W jadalnych kasztanach znajdziemy mnóstwo cennych wartości odżywczych, w tym witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, niacynę. To także kopalnia soli mineralnych, a szczególnie potasu, wapnia, fosforu i żelaza.
Wielość dobroczynnych substancji zawartych w kasztanach sprawia, że możemy z powodzeniem zmniejszać z ich pomocą liczne dolegliwości zdrowotne. Poprawiają pracę trzustki i śledziony, neutralizują migreny, a dodatkowo są odpowiednie dla osób cierpiących na celiakię i nietolerancję glutenu. Kasztany jadalne to także znany afrodyzjak.
Zaletą jadalnych kasztanów jest ich uniwersalność kulinarna. Po obraniu możemy jeść je na surowo, gotować, piec, czy dodawać do rozmaitych deserów i koktajlów. Ich głęboki i niebanalny smak sprawia, że doskonale podkręcają smak mięs i sosów. Po zmieleniu kasztanów uzyskamy dobrą jakościowo mąkę, z której z powodzeniem upieczemy chleb. Możliwości ich przyrządzania jest niezmiernie wiele – ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Czy wy też zbieracie kasztany? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znajdziecie dla nich nowe zastosowania! :)