Data publikacji:

Kamienie migdałkowe – jak usunąć?

Kamienie migdałkowe to nieprzyjemna i drażniąca przypadłość, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, może być przyczyną dyskomfortu w ustach, przewlekłego nieświeżego oddechu, a nawet bólu gardła. Migdałki stanowią jednak ważny element w walce z wirusami i drobnoustrojami i są częścią układu immunologicznego. Dlatego tak ważne jest właściwe dbanie o te struktury. Niekiedy zaleca się usuwanie migdałków podniebiennych, co z punktu widzenia ochrony przed patogenami nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zapoznać się ze sposobami ochrony migdałów i tym, czym są kamienie migdałkowe, jak usunąć te nieprzyjemne struktury i co zrobić, by we właściwy sposób zadbać o swoją odporność.
kamienie migdałkowe jak usunąć

Czym są kamienie migdałkowe?

Kamienie migdałkowe określane są często również jako detryt lub czopy migdałkowe. To niewielkie, kilkumilimetrowe struktury podobne do grudek, zazwyczaj w białym, beżowym, żółtawym lub zielonkawym kolorze. Twory te mogą mieć różną strukturę. Zazwyczaj są miękkie i kaszowate lub zbite, ale łatwo rozcieralne w palcach.
Czopy migdałkowe pojawiają się zazwyczaj w zagłębieniach migdałków zwanych kryptami. To przypadłość, która jest charakterystyczna dla osób często cierpiących na zapalenia gardła, anginy i innego typu infekcje górnych dróg oddechowych. Wówczas mogą pojawiać się zmiany i zaburzenia w obrębie migdałków, wskutek czego powstają kamienie migdałkowe. Usuwanie ich jest istotną czynnością, ponieważ pozwala pozbyć się skupisk martwej materii i bakterii, dla których kamienie są idealną pożywką i środowiskiem rozwoju.

Objawy kamieni migdałkowych

Do najczęściej występujących objawów występowania kamieni migdałkowych zaliczyć można uczucie przeszkody w gardle, które narasta wraz z poruszaniem języka. To też posmak metaliczny i ogólny niesmak obecny w ustach bez względu na porę dnia czy spożywane posiłki, a także wyjątkowo nieprzyjemny oddech. W przypadku występowania kamieni migdałkowych w dużych rozmiarach może pojawić się ból promieniujący do ucha, problemy z połykaniem, obrzęk migdałów oraz zmiana ich kształtu polegająca na obrzmieniu.
Odpowiedź na pytanie, jak usunąć kamienie migdałkowe, istotna jest również w przypadku, kiedy struktury te nie dają żadnych innych objawów oprócz nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z ust. Nie można zazwyczaj usunąć go ani prawidłową higieną jamy ustnej, ani gumą do żucia. Ponadto usunięcie kamieni migdałkowych nie oznacza zażegnania problemu. Często struktury te odrastają w ciągu kilku, kilkunastu dni z powodu niedokładnego usunięcia wytworów poprzednim razem lub w wyniku skomplikowanej i nieprawidłowej przestrzeni w migdałkach, gdzie gromadzi się zastoina bakteryjna.

Jak usunąć kamień migdałkowy?

Struktury powstające w kryptach migdałów nie są szczególnie niebezpiecznie dla zdrowia. Najczęstszym powodem, dla którego się ich pozbywa, są dolegliwości związane z nieprzyjemnym zapachem wytwarzanym przez kamienie migdałkowe. Jak samemu usunąć takie struktury? Jest to dość proste w sytuacji, gdy twory te są widoczne i nieco wysunięte ponad powierzchnię migdałów. Na rynku dostępne są specjalne zestawy do usuwania kamieni migdałkowych, dzięki czemu można się ich pozbyć samodzielnie przed lustrem w zaledwie kilka chwil.
Zestawy do pozbywania się kamieni migdałkowych zawierają zazwyczaj specjalną, zakrzywioną strzykawkę, za pomocą której można pod ciśnieniem wypłukać krypty z zalegającego w nich materiału bakteryjnego. Często w komplecie jest również gumowa pętelka, która umieszczona nad kamieniem i po dociśnięciu pozwala wysunąć strukturę z krypty i oczyścić migdały. W sprzedaży dostępna jest również pipeta do usuwania kamieni migdałkowatych, która niekiedy bywa elementem zestawu. Na co dzień warto też płukać gardło roztworem wody i szałwii.
Dobrym sposobem, który stanowi odpowiedź na pytanie, czym usunąć kamienie migdałkowe, jest irygator do usuwania kamieni migdałkowatych. To urządzenie, które dzięki wytwarzaniu odpowiedniego ciśnienia wody doskonale wypłukuje zawartość krypt migdałkowych oraz świetnie usuwa pozostałości po spożywanych posiłkach. Tego typu sprzęt warto stosować również na co dzień, w celu utrzymania właściwej higieny jamy ustnej.

Zaawansowane i nawracające kamienie migdałkowe – jak usunąć?

Jak usunąć kamienie migdałkowe w przypadku, gdy domowe metody zawodzą, kamienie nawracają i towarzyszą im stany zapalne? Niezbędna jest wówczas wizyta u laryngologa, który zaproponuje zaawansowane leczenie i pomoże rozwiązać problem na dłużej. Aby pozbyć się kamieni migdałkowych, można zastosować też leczenie inwazyjne. W tym przypadku najczęściej zalecany jest zabieg waporyzacji krypt migdałkowych laserem, kriolizy ciekłym azotem (wymrażanie) lub ablacja krypt z zastosowaniem diatermii radiofalowej.
Inną skuteczną metodą w przypadku nawracających problemów z kamieniami migdałkowymi jest usunięcie chirurgiczne migdałków. Metoda ta to jednak ostateczność i stosowana bywa w sytuacji, gdy struktura migdałków jest niemal całkowicie zmieniona, a nawracające zapalenia grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!