Data publikacji:

Kamień gua sha – do czego służy? Jak używać? Jakie efekty można uzyskać?

Kamień gua sha zyskał popularność ostatnimi czasy za sprawą swoich niesamowitych właściwości. Jest kamienną płytką o różnych kształtach, jednak najczęściej kamień gua sha występuje w zaokrąglonej wersji. Wykorzystywany jest podczas masażu twarzy w celu jej wymodelowania i wyszczuplania. Jak działa i jakie efekty daje kamień gua sha? Jak wykonać nim masaż? Przybliżamy sposób użycia kamieni gua sha i ich „magiczne” właściwości.
kamień gua sha

Czym jest kamień gua sha?

Zacznijmy od tego, co oznacza nazwa danego kamienia do masażu. Są to chińskie słowa, które w tłumaczeniu oznaczają: „gua”– zeskrobywanie, „sha” – zaczerwienienie. Zatem chodzi więc o to, aby podczas masażu kamieniem gua sha pocierać/skrobać skórę, aż doprowadzi się do zaczerwienienia. Kamień gua sha jest kamieniem szlachetnym. Najczęściej jest to jadeit, bądź kwarc, który jest gładki i zaokrąglony po bokach. W dawnych czasach wykorzystywany był w celu usunięcia bólu i powstałych stanów zapalnych. Obecnie stosuje się go w kosmetologii, aby między innymi wymodelować kształt twarzy. Z profesjonalnego punktu widzenia jest to po prostu drenaż limfatyczny, który poprawia działanie układu krwionośnego i limfatycznego, zapobiega zastojom i wpływa na zmniejszenie obrzęków. Przez działanie w głównej mierze na te czynniki, dany masaż wpływa właśnie na poprawienie napięcia skóry, wygładzenie i zmniejszenie opuchlizn. Dodatkowo masaż kamieniami gua sha jest niezwykle relaksujący i każdy może go wykonywać.

Jakie efekty można uzyskać, stosując masaż kamieniem gua sha?

Kamień gua sha działa podobnie jak popularny roller do twarzy. Ze względu na bezpośrednie działanie na skórę, może przynieść wiele zaskakujących efektów. Pokazuje również, że manualny masaż, wykonywany samodzielnie bądź przez masażystę, potrafi także przynieść wiele dobrego i nie trzeba od razu stosować bardziej skomplikowanych zabiegów medycyny estetycznej, np. botoksu. Warto więc zapoznać się z efektami, jakie można uzyskać, regularnie stosując masaż kamieniem gua sha, a może przekonasz się, że opłaca się go zakupić i używać, zwłaszcza że jest dostępny w wielu miejscach w przystępnej cenie.
Jak zostało opisane powyżej, masaż kamieniem gua sha jest formą klasycznego drenażu limfatycznego, a zatem powoduje lepszy przepływ krwi i chłonki, dotlenia skórę, pobudza mięśnie mimiczne, zmniejsza obrzęki i przyspiesza pozbywanie się toksyn z organizmu. Modeluje twarz, wyostrza kontur twarzy, spłyca drobne zmarszczki, poprawia elastyczność i koloryt skóry oraz działa odprężająco i relaksująco na sferę fizyczną i psychiczną.

Jadeit i kwarc – jak wpływają na skórę?

Kamienie gua sha najczęściej wykonywane są z jadeitu lub kwarcu. Czy dane minerały mają dodatkowy wpływ na organizm? Otóż tak. W zależności od użytego minerału, możemy uzyskać nieco odmienne efekty. Jadeit wpływa na szybszą regenerację skóry, łagodzi bóle i obrzęki oraz przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu. Z kolei różowy kwarc poprawia elastyczność i sprężystość skóry twarzy. Dodatkowo kwarc lepiej chłodzi i można stosować go w terapii zimnem, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie obrzęków i opuchlizn.

Masaż twarzy kamieniem gua sha krok po kroku

Wykonanie masażu kamieniem gua sha jest dosyć prostą procedurą. Sam opis może sprawiać kłopot, jednak jest wiele filmików instruktarzowych, które zdecydowanie ułatwią zapoznanie się z całym procesem. Oczywiście im więcej razy wykona się masaż kamieniem gua sha, tym bardziej będzie się wprawionym i doświadczonym. Aby poprawnie wykonać dany masaż, należy postępować zgodnie z niniejszymi wskazówkami:
  • Na początku należy oczyścić skórę z sebum i innych zanieczyszczeń przy użyciu pianki, żelu bądź płynu micelarnego.
  • Następnie nakładamy środek poślizgowy, czyli np. krem, olejek, serum. Dzięki niemu kamień będzie swobodnie sunął po twarzy, a nie nadmiernie ją podrażniał i rozciągał, bo nie o to w tym masażu chodzi.
  • Aby wykonać masaż, należy przyłożyć kamień w obszar twarzy bądź szyi, który chcemy masować, i przesuwany nim po skórze. Docisk kamienia do skóry powinien być nie za mocny ani nie za słaby. Ma sprawiać nam przyjemność i relaks, ale także oddziaływać na skórę i tkanki podskórne. Zatem siła nacisku na skórę musi być dobrana indywidualnie, aby odpowiadała naszym potrzebom i odczuciom. Ruchy kamieniem wykonujemy od środka twarzy do węzłów chłonnych. Oznacza to, że przesuwając kamień gua sha od środka twarzy, należy dotrzeć w okolice ucha, oderwać kamień od skóry i wrócić ponownie do punktu wyjścia.
  • Zaleca się, aby masaż zacząć od szyi, w celu odblokowania przepływu limfy. W tym kroku ruch kamieniem wykonujemy od środka szyi do zewnątrz, kierując się do bocznych krańców żuchwy.
  • Potem przechodzimy do masażu policzków. W tym celu wykonujemy ruchy dłuższą częścią kamienia gua sha od płatków nosa do ucha.
  • Masaż obok ust wykonujemy również od środka do zewnątrz twarzy, jednak używamy krótszego boku kamienia.
  • Na koniec wykonuje się ruchy posuwiste w okolicach oczodołów, brwi i na czole. Na dużej powierzchni, jaką jest czoło, używamy także dłuższej krawędzi kamienia.
  • Ruch w każdej linii na twarzy powinien być wykonywany około 10 razy. Cały masaż powinien trwać 6–10 minut i być wykonywany regularnie, aby były widoczne efekty.  
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka